ברנז (53) נשוי לאורלי, "כל מה שאני זה אשתי", אב לשמונה, בנוסף לשני ילדי אומנה, וסב לתשעה, "העשירי בדרך". הוא גדל במשפחה חילונית וחזר בתשובה לאחר שחרורו מצה"ל. בגיל 22 הקים עסק עציצים ואדניות, והחל להתקרב לדת. לאחר שחזר בתשובה, עבד כעוזר סגן ראש העירייה דאז, ניסים ארזי. בהמשך כיהן כראש מועצה דתית בעיר, וממונה משרד הדתות בעמק חפר ויהוד.

לפני הזירה הפוליטית הקים גן דתי-חרדי לציבור חילוני, "גן שבו החינוך מתבסס על ערכי יהדות וכל אחד יכול ללמוד בו". יוזמה אחרת שהוביל סייעה לנשים הרות, שרצו להפיל מקושי כלכלי. "הענקתי לילדיהן לימודים חינם בגן וסל מזון שבועי. 411 ילדים נולדו בזכות התוכנית".

"איחוד זה לא פתרון" | צילום: איילת רוטה גבאי-

למועצת העיר נבחר לראשונה ב-2003. "בהתחלה לא רציתי להיכנס לש"ס. לא הייתי איש פוליטי. אריה דרעי שלח אליי את העוזר שלו, אלי ישי, לשכנע אותי. אני לא מצטער, אבל לא תמיד הייתי איש ש"ס. במערכת בחירות אחת התמודדתי כנציג סיעה עצמאית (ש"י). הגעתי כמעט לשלושה מנדטים. התמודדתי מול לחיאני לראשות העירייה ופרשתי שלושה ימים לפני הבחירות. האחוזים שלי היו מאוד משכנעים אבל החלטתי בזמנו שזה גדול עליי".

כיום הוא מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק הכספים. בראש סדר העדיפויות שלו עומד התקציב, "2017 אושר, אבל עדיין יש הזנחה תקציבית קשה מצד הרשויות הארציות שדורשת תיקון".

תיקון שיושג באיחוד?

איחוד זה לא פתרון, ואני בטוח שעד 2023 נוכיח שבת ים מאוזנת, לא צריכה איחוד, ומחזיקה עצמה בכבוד".

יש אפשרות לשינוי ההחלטה?

"אני יכול לומר שלא בטוח שיהיה איחוד. אני נגד איחוד, אבל יש רצוי ויש מצוי. יכולנו ללכת בדרך אחרת, ולא לעתור לבג"ץ ולדרוש כסף שמגיע לנו. יכולנו לצמצם שירותים לאזרח ולהוריד סטנדרט שירות. בחרנו לא לעשות את זה ולהילחם נגד הקיפוח של תושבי בת ים בבית המשפט".  

העתירה והגירעון הגדול הולידו החלטת איחוד.

"המצב הכלכלי שלנו טוב הרבה יותר ממה שמציירים ולא נכון לומר שיש גירעון גדול. יש גירעון מובנה שלא נוצר בגלל ניהול כושל. להיפך. כל הגורמים הממשלתיים מחמיאים לנו על הניהול וההתמודדות. הגירעון נוצר מאפליה תקציבית ממשלתית ואפליה גיאוגרפית. לבת ים אין כמעט שטחי מסחר ותעשייה, שטח עצום ממנה בית עלמין, והתקציב שמושקע בתושב נמוך בהרבה מתל אביב למשל. תיקון גיאוגרפי וחלוקת תקציבים שוויונית יפתרו את הבעיות. זה המקום לומר שוועדה שדנה בשינוי גבולות הערים כונסה שוב, התחילה לעבוד, ונקווה שתביא צדק".

ברנז מסתכל על הקדנציה האחרונה רציונאלית: "מי שניהל את העיר עד לא מזמן היה לחיאני שהיה מטאור ארצי. לא קל להיכנס לנעליים כל כך גדולות, ותחילת הדרך של בכר לא הייתה פשוטה. אנשים ניבאו שלא יחזיק מעמד חודש, אבל העובדות הוכיחו אחרת, הוא עושה עבודה מצוינת ויש תוכניות קדימה".

את הביקורת הוא מפנה לאופוזיציה שלדבריו תוקעת מקל בגלגלים: "יש לבכר צוות קואליציה מצוין ומלוכד. חבל שיש מי שמנסה לקלקל. ראש העירייה אדם ישר כסרגל שנאלץ תקופה ארוכה לנהל עיר ובמקביל להלחם בזירה משפטית בגלל רפש ששפכו עליו. לדעתי לא הייתה צריכה להיות אופוזיציה. טבעי שיש דעות שונות, אבל היינו צריכים להתאחד למען העיר".

השבוע חשפנו במיינט בת ים שבכירים בעירייה זומנו לתשאול במשטרה.

איך הציבור אמור לסמוך על הנהגת העיר במצב כזה?

"עד כמה שידוע לי, מה שקורה שם זה רק ספיחים ממשפט אלי יריב. רוצים לסיים לפני שסוגרים את התיק. אני מבקש מהציבור: אל תשפטו בלי לדעת את כל הפרטים. מדובר בחיי אדם".

"מבקש מהציבור: אל תשפטו בלי לדעת את כל הפרטים" | צילום תומר שמש-

כיו"ר ש"ס הוא מייצג מגזר אך מנסה לפרוץ החוצה. "אני מנבא עלייה של לפחות מנדט-שניים בבחירות ולא מהציבור החרדי אלא מהחילוני. כולם יודעים שאני כתובת לפנות אליה, מייצג את כולם, ועובד על הרבה תוכניות לציבור כולו: שני בתי ספר חדשים, בנוסף לתיכון חרדי, גנים, פארקים, פרויקטים הנדסיים כמו תוכנית פינוי בינוי יוספטל וכצנלסון שמשתחררות מהוועדה המחוזית ועוד".

לפני כחודשיים החל לפעול בעיר אוטובוס שבת. ברנז בחר לא להתערב: "עשו הרבה רוח וצלצולים, ואיפה זה עכשיו? גם אם פועל, זה נעשה בשקט. אני לא איש מריבות. אם זה משרת ציבור מסוים ובצנעה, לא אהיה האדם שיחולל סערות".

לאחרונה הוצע לו לעזוב ולכהן כחבר כנסת של ש"ס. "נקבעו עובדות בשטח", הוא צוחק. "הייתי באומן, ופתאום טלפון מיו"ר הכנסת. הגעתי עד לקונסול בקייב בשלוש לפנות בבוקר כדי לחתום ויתור".

למה?

"הרגשתי שאני משרת את הציבור טוב יותר כאן. זה המקום בו אני יכול לתרום יותר ולהגיע גבוה יותר".

ברנז | צילום: איילת רוטה-גבאי-

כמה גבוה?

"אני לא מתכוון להתמודד לראשות העיר. יש לנו ראש עירייה טוב שעושה עבודה מצוינת ואני תומך בו".

לסיום הוא מבטיח שבניגוד לשמועות, מצבו הבריאותי טוב. "אני רוצה להאמין שמפיצי השמועות רק רצו בטובתי. אני פה ורץ קדימה".