מתוך הערב ב'לאונרדו' | צילום: יוליה שלומזון      

כ-70 מתנדבים מטעם פרויקט 'אורחי כבוד' אירחו לארוחה חגיגית כמאה ניצולי שואה בבית המלון 'לאונרדו' בבת ים. בנוסף להדלקת נרות, וסופגיניות, היו שם גם שירה וריקודים.

אלעד שושן, פעיל קרן ROI ויוזם הפרויקט מספר: "לפני 6 שנים נחשפתי למקרה שבו ניצולת שואה מקסימה שסובלת מלקות ראייה, אשר לא הייתה יכולה ללכת לחוג במתנ"ס ליד ביתה מכיוון שהמדריך לא אישר לה להגיע ללא מלווה. האישה רצתה להגיע לחוג כדי להיות עם אנשים סביבה, אך באופן מצער לא היו  אנשים סביבה שיקחו אותה למקום שבו היא תוכל להכיר אנשים.

"לאחר שראיתי זאת חשבתי לעצמי שמלבד היותה ערירית ובודדה זהו דיסוננס מזעזע, שכן יש המון אנשים שישמחו לעזור אם רק הייתה להם הגישה וההיכרות, אך לא הייתה להם הפלטפורמה לעשות זאת.

"אז החלטתי ליצור שינוי שיהיה סביב האירועים הכי משפחתיים ומחברים שקיימים בשנה וזה חגי ישראל - החלטתי להקים את פרויקט ׳אורחי הכבוד׳ שנועד לחבר בין ניצולי שואה למאות מתנדבים שונים על מנת ליצור קשרי ידידות/חברות שמתחילים מאירוע משמח מלא בחיוכים ואהבה וממשיכים לחברות ארוכת טווח.

"האירוע תמיד מתחיל בכך שמתנדב משובץ לכל ניצול שואה, מסיע אותו מביתו לאירוע, מארח אותו, שניהם אוכלים יחד ארוחת חג, נהנים ממופע של אמן אורח ואף רוקדים יחד כאשר בסיום האירוע המתנדבים מחזירים את ניצולי השואה לביתם.

צילום: יוליה שלומזון

"האירוע עצמו הוא בעצם החיבור הראשון ובהחלט לא האחרון לניצול, שכן הקשר ההדוק ביניהם ממשיך לאחר האירוע למפגשים מרגשים נוספים ונוצרת ידידות נפלאה בין מאות ניצולים ומתנדבים לאורך השנים".

סעודות החג מתקיימות ב-4 מועדים בשנה: ראש השנה, חנוכה, פסח ושבועות. ועד כה לקחו חלק ב׳אורחי הכבוד׳ יותר מ-1000 מתנדבים ו-3000 ניצולי שואה.

"האירועים במסגרת הפרויקט בהתנדבות מלאה וכבר התקיימו במקומות שונים בארץ ובעולם", אומר שושן. "אני מזמין כל אחד ואחת שרוצים לקיים אירוע דומה ליצור קשר דרך עמוד הפייסבוק של ׳אורחי הכבוד׳ ולערוך סעודת חג חגיגית עבור אלו שהכי מגיע להם".