"הרעיון מאחורי הקמת הקבוצה היא שהחברים בה יהיו מסוגלים לדבר בעד עצמם ולייצג את עצמם, והקבוצה בעצם נותנת להם את הכלים לעשות כך", מספרת קרן דרור, אחראית קבוצת 'סנגור עצמי', שמיועדת עבור אנשים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית.

מימין למעלה: דוד, עמליה, ירון, אבישי. מוניקה, שוקי, אידה ואור | צילום: באדיבות אקים

הקבוצה פועלת בבת ים זה ארבע שנים. "בעבר התפיסה היתה שמי שמדברים בשם בעלי המוגבלויות הם בני משפחתם או אנשי מקצוע", מסבירה דרור. "אבל כעת הכוונה היא שהם עצמם יעשו זאת".

הקבוצה פועלת מטעם אקים, בשיתוף מחלקת הרווחה של בת ים ובתמיכה של סניף אקים בת ים, "הקבוצה מונה 13 חברים עם מוגבלות שכלית התפתחותית שהם בתפקוד גבוה ומעל גיל 21, המגיעים מכל רחבי בת ים ונפגשים אחת לשבוע. המנחה שלהם או בעצם כמו שאנו קוראים לה 'המאפשרת', היא שמאפשרת להם את מה שהם עושים בקבוצה, מלווה אותם בבחירת התכנים והסוגיות שבהם הם רוצים לדון ועוזרת להם לגבש את מטרת העל של קבוצת 'סנגור עצמי'".

התכנים שנידונים במפגשים עולים מהחברים בקבוצה, ולדברי דרור, הם מאוד משמעותיים עבורם. "לדוגמה מישהו מרגיש שמתנכלים לו בעבודה והוא לא יודע איך להתמודד עם זה, עוד נושא שעלה הוא העובדה שהם מרגישים שמתייחסים אליהם כשונים ולא מקבלים אותם בחברה.

אז יצרנו איתם סרטון על התחביבים שלהם כדי להראות שהם כמו כולם וגם להם יש תחביבים, חלומות ורצונות והצגנו את זה במפגש מרגש שהם עשו עם כל עובדי מחלקת הרווחה בעיר. הקבוצה היא בעצם קבוצת העצמה ייחודית והחברים בה מרגישים גאוות יחידה להיות חלק ממנה וה'מאפשרות' עוזרות לחברים בה לקדם דברים שחשובים להם".