יום עיון מיוחד בנושא השפעות המוסיקה על חולי דמנציה נערך השבוע במרכז הרפואי-שיקומי "בית בלב" בבת ים.

במהלכו הסביר מנהל תחום ריפוי בעיסוק, יובל נווה כי, "אצל הדור הצעיר צריכת המוסיקה דרך יישומים בסמארטפון היא עניין מובן מאליו ואילו בקרב האוכלוסייה המבוגרת, אלה אינם מוכרים כלל. לכן, השבוע החלטנו לחשוף בפני המטופלים מספר יישומים לצריכת מוסיקה כאשר את הדגש שמנו, על היתרונות והחסרונות של כל אחת ולימדנו אותם כיצד לבחור את היישום הטוב ביותר לצרכיהם".

טיפולים במוזיקה. צילום: יח"צ בית בלב

לדבריו, "דמנציה גורמות להידרדרות ביכולות הקוגניטיביות ופוגעות בחיי היומיום, והטיפולים התרופתיים אמנם משפרים חלק מהתסמינים אך יש להן תופעות לוואי והן אינן עוזרות לחלק מהחולים. בשל כך גובר הביקוש בשנים האחרונות לטיפולים משלימים, ומחקרים רבים הראו שלמוסיקה השפעה חיובית על למידה, שיפור מצב הרוח ואף שיפור ביכולות המוטוריות".

תמר הר-שגיא, מטפלת במוזיקה ממרכז הישראלי לאלצהיימר ברמת גן אמרה כי "היכן שמילים נכשלות המוסיקה מדברת. והציגה כיצד שילוב של מוסיקה במהלך פעולות תפקודיות יומיומיות יכולה לשפר שלל מיומנויות בהן, לבוש ורחצה, אכילה וניידות".

ההערכה היא שבישראל חיים כיום כ-150 אלף מבוגרים המתמודדים עם דמנציה, 70% מהם חולים באלצהיימר, שהוא הביטוי השכיח ביותר של דמנציה. בשל העלייה בתוחלת החיים בארץ ובעולם, הצפי הוא שבתוך 20 שנה אוכלוסייה זו תוכפל. המשמעות היא עומס עצום על מערכת הבריאות ועל בני המשפחה המטפלים בחולה.

ברשת "בית בלב" ערים לעומס על אנשי הצוות ולכן  נערכות עבורם סדנאות מקצועיות במטרה להעניק להם כלים להתמודדות.