מרכז חדש ומיוחד נפתח לפני חודשיים בבת ים: מרכז 'אמהות'. שם המקום משלב בין המילים אמא ומהות, וכשמו כן הוא - בית חם לאם ולתינוק. כך מגדירות אותו שלושת האחיות שהקימו את המרכז: נטע, רותם וסתיו דהאן, הנמצאות בסוף שנות ה־20 שלהן, תושבות בת ים מאז ומעולם.

מימין: רותם, נטע וסתיו דהאן| צילום: קובי קואנקס

"גדלנו בבת ים, כחלק ממשפחה של חמישה אחים", מספרות האחיות. "אמא שלנו, שגידלה אותנו, היתה ועודנה דמות מאוד משמעותית עבורנו. היא לא עבדה בחוץ אלא ניהלה רק את ה'משפחתון' שלנו. אנחנו בעצם רוצות להעביר הלאה את הדרך שבה אנחנו גודלנו וחונכנו. אמהוּת לא ממקום מקטין של עקרת בית אלא ממקום של העצמה עבור האמהות הצעירות".

חברות טובות

שלוש האחיות החליטו לאחד כוחות אחרי שהבינו לדבריהן ש"המיטב יוצא מאיתנו כאשר אנחנו יחד כי אנחנו קודם כל חברות מאוד טובות". 

נטע היא גננת בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד, רותם היא נטורופטית ורפלקסולוגית וסתיו מלווה התפתחותית ומורה ליוגה לילדים. "כאשר בסביבה שלנו התחילו להביא ילדים לעולם, נפגשנו לראשונה עם נושא התמיכה בחופשת הלידה שכל כך הכרחית", מספרת סתיו. "הצורך בתמיכה נשית זה בדיוק מה שיכול להפוך את חופשת הלידה מקשה ודיכאונית למשהו שמח, פתוח ונוח, יחד עם כל האתגרים שמלווים את התקופה", מוסיפה רותם.   

הכוונה המוצהרת שלהן לדבריהן היא להחזיר עטרה ליושנה, "הרי ידוע לכל כי בתרבויות פחות מפותחות משלנו יש מעגל נשים ותמיכה נשית, לפחות בתקופה שאחרי הלידה, כמו 'האוהל האדום' בזמנו", אומרת נטע.

"לכן, חשוב לנו ליצור אצלנו קודם כל בית לאמהות, מעין קהילה ולא רק לסדנאות, אלא מקום שיש בו ייעוץ אישי של כל אחת מאיתנו בתחומה, עוד זוג ידיים, מקום שבו הן יוכלו רגע לאכול ולשתות משהו, לבלות זמן איכות עם הבייבי שלהן וגם להכיר נשים נוספות שעוברות את החוויה שלהן, פשוט מקום שיכיל אותן".

לצורך כך פנו האחיות לעיריית בת ים כדי שתשתף איתן פעולה. "לפני שהקמנו את הבית שלנו, בדקנו וראינו שבבת ים אין כלום עבור אמהות בחופשה לידה וכולן נאלצות לנדוד לערים הסמוכות", אומרת סתיו. "יש בעיר הרבה זוגות צעירים, הרבה פעוטות וכרגע אין להן מענה, מה גם שלא כולן ניידות. בנוסף, גילינו שלרוב האמהות יש את אותם צרכים, אותם קשיים וחוויות דומות וזה מאוד חשוב לשתף בתקופה הזו וגם לחוות את זה עם עוד מישהי שמבינה את מה שעובר עלייך".

"הופכים את חופשת הלידה למשהו שמח" | צילום המחשה: pixabay

האחיות מספרות שבבית שהקימו יש פעילויות משולבות לאם ולתינוק: התעמלות לחיזוק רצפת האגן, הדרכה על תזונה נכונה וגם עיסוי תינוקות, ייעוץ הנקה ועוד.

"אני בעצמי ילדתי לפני כשבועיים", מספרת נטע, "ולמרות כל הידע שיש לי והמעטפת המדהימה מסביבי, אני מרגישה כעת כמה זה לא פשוט ואני מבינה עכשיו עוד יותר כמה הרעיון הזה של התמיכה הנשית הכרחי לאישה אחרי לידה".

נותנות טיפים ופורקות

הפעילות של הבית עדיין בחיתוליה וכרגע הוא פועל אחת לשבוע, בימי חמישי. למרות זאת, בחודשיים שבהם הוא פעיל האחיות מספרות כי כבר נוצרו חברויות מעבר למסגרת שלו, "יש שוק קח ותן שבו מי שלא צריכה מוצרים כלשהם, יכולה להעביר אותם לאחרות. נשים גם נותנות אחת לשנייה טיפים ובעיקר פורקות ומתייעצות במעגל אמהות על השבוע שעובר עליהן", אומרת נטע

"כיום יש הרבה קהילות אינטרנטיות להורות", מוסיפה סתיו, "אבל הצורך להיפגש פנים מול פנים הוא אנושי, חשוב כל כך ובעל ערך מוסף שהאינטרנט לא יכול למלא".

רותם: "במקום עוד סיבוב בקניון בחופשת הלידה, אנחנו מזמינות את האמהות להגיע אלינו, לחוות את הקהילה שלנו". בהמשך, כך מקוות האחיות, יפעל המקום על בסיס יומיומי. "אנחנו רוצות שהאמהות יוכלו לבוא וללכת לאורך כל היום", אומרת נטע, "המטרה היא ליצור מרחב אינטימי שרוצים להישאר בו. הפידבקים שאנחנו מקבלות מנשים הם שהן נהנות לבוא לפה ושיש אצלנו אווירה כזו רגועה שאפילו התינוקות נרגעים ונרדמים פה, כמו קסם". 

"חלקן חוזרות לעבודה ומצטערות שהתהליך עימנו נפסק", אומרת נטע, "ולכן התכנון הוא שהבית שייפתח בהמשך יכיל גם אימהות לילדים בוגרים יותר ולא רק בחופשת לידה, שבו הן יוכלו לקבל מידע וטיפים וליהנות מחיי הקהילה להורים צעירים שחסרים פה בעיר ובעצם לענות על צורכי האמא בשנים הראשונות של גידול הילדים".

ומה עם האבות? 

למי שתהה, האחיות דהאן מקיימות במקום פעילות גם לאבות בשם Friday daddy, שנועדה לחבר גם את האבות הטריים, אבל לא רק הטריים, לחיי התינוק

לצערנו המצב הוא שהאבא חוזר לעבודה כמה ימים אחרי הלידה ולכן המיקוד שלנו הוא באמהות, אבל אנו מקיימים פעילות גם לאבות, שזה בעצם יותר על רעיון זמן איכות וליווי התפתחותי", מסבירה רותם. "קיימנו גם סדנה של עזרה ראשונה עבור סבים וסבתות, שלוקחים חלק גדול בגידול הילד. בעצם אנחנו מקיימות פעילויות לכל בני הבית שנמצאים במגע יומיומי עם התינוק”.

רוצות להצטרף? חפשו בפייסבוק: 'אמהות - בית חם לאם ולתינוק'