פרויקט מיוחד של עיריית בת ים, מינהל הספורט, היחידה לטיפול בהתמכרויות ושיקום האסיר, בשיתוף פעולה עם מחלקת ספורט בחברה לתרבות פנאי וספורט ועם רשת מכוני הכושר 'פרופיט' בעיר, מסייע לנוער ומבוגרים עם עבר של התמכרות לסמים, אלכוהול והימורים וכן לאסירים המרצים את השליש האחרון של מאסרם בתנאי פיקוח בקהילה ואסירים משוחררים.

המטרה: לשקם אותם ולהחזירם לחברה כאזרחים נורמטיביים

צילום המחשה: shutterstock

"הבנו שהמטופלים שלנו, שהיו מכורים פעילים או אסירים, עוברים שינוי בכל היבטי החיים וזקוקים לעניין בשעות הפנאי", מספרת נעמה מורשתי מנהלת היחידה, "זה אומר גם להיות נפש בריאה בגוף בריא ולעבוד על דימוי וערך עצמי הבאים לידי ביטוי בין השאר גם במראה.

אל הפרויקט נרתם אשר בן יאיר, מנהל מחלקת הספורט בחברה לתרבות פנאי וספורט, שסיפק את התקציב לפעילות עם דורית נבון, מפקחת מינהל הספורט במשרד התרבות והספורט.

במסגרת הפעילות, מוצע למטופלים מנוי לחדר כושר במחיר מסובסד וזול באופן משמעותי.

"לפעילות גופנית יש השפעה על הרבה מדדים וביניהם חרדות ודיכאון", מסביר רומן ספרוב מאמן כושר ברשת פרופיט. "הפעילות הגופנית בונה משמעת עבודה וביטחון עצמי על ידי כבישת יעדים, בעוד שדיכאון, יכול להשפיע על מצב הרוח ולמנוע מהאדם לקום בבוקר וללכת לעבודה – דבר שעלול לגרום לאיבוד הביטחון העצמי וחזרה לדרכים הישנות".

הפרויקט הוא רק אחד משיתופי הפעולה שמקיימת היחידה. "הטיפול ביחידה כולל שיחות שבועיות ועבודה קבוצתית ופעילויות טיפוליות חברתיות" מוסיפה מורשתי, "כך לדוגמה, בחודש יולי הקרוב אנו צפויים להעלות הצגת תיאטרון שמתגבשת מתוך קבוצה של גברים שמטופלים ביחידה". 

בנוסף, מתקיימות פעילויות חווייתיות עבור מטופלים ומשפחותיהם, כגון טיולים.