לפני שלוש שנים הבינה ליאורה ירקוני שמשהו לא טוב עובר על הגוף שלה. כשהבדיקות גילו כשל בכליות היא חשבה על הרע ביותר. היום, בגיל 61, ולאחר שירדה 91 קילו, היא מבקשת לעודד אחרים: "אף פעם לא מאוחר מידי, ניצחתי את הגוף שלי והתחלתי חיים חדשים".

ירקוני לפני | צילום פרטי

ירקוני עבדה כמנהלת שירות לקוחות בחברה גדולה ובמשקל 167 קילו, היא כבר נואשה מכל הדיאטות. "אין שיטה שלא ניסיתי. מכיתה ב' אני עושה דיאטות. בגיל 8 כבר נרשמתי בקבוצות הרזייה, אבל כלום לא עזר.

גם נמנעתי מבדיקות דם, הרי במשקל שלי ברור שימצאו משהו. בשלב מסוים הבנתי שמשהו רע קורה בגוף שלי ואחרי שנים שנמנעתי ממרפאה - החלטתי להיבדק".

התוצאות הראו מחסור חמור בברזל שגרר אשפוז ממושך, ועירוי של מנות דם. בסופו עברה ירקוני בדיקת סיטי, בה התגלה כי הכליה שלה קורסת. "עברתי ניקוזים כואבים וקשים עד שהוציאו לי את הכליה. רק רציתי שזה יהיה מאחורי וכשדיברו איתי על קיצור קיבה בכלל לא חשבתי שאני מסוגלת לזה".

לאחר ההחלמה הגיעה ירקוני לכנס שנערך בבית החולים וולפסון, כששמעה את מנהל המחלקה כירורגיה א', ד"ר מוטי שמעונוב, הבינה שזאת ההזדמנות שלה. "במהלך התקופה בה הייתי חולה הצלחתי לרדת כמעט 50 קילו", היא אומרת.

ירקוני, אחרי. "זר לא יבין זאת" | צילום: קובי קואנקס

"אבל כמו תמיד עליתי וירדתי. היה ברור לי שזה לא קבוע וד"ר שמעונוב אמר לי שלא אצליח לבד, והסכמתי לניתוח שרוול".

לניתוח הגיעה ירקוני עם חיוך גדול והשלמה. "כשהדלתות נסגרו ראיתי לצדי את ד"ר יעקב פרנד, מנהל יחידת הפלסטיקה ואמרתי לו 'נפגש עוד שנה', כי אחרי כזה מהפך חייבים לטפל בגוף. אין קיצורי דרך. אני שומרת על עצמי, אני אוכלת בריא, עושה ספורט וחברה בקבוצה 'להגשים את החלום' של שלומי הרט ונעזרת בדיאטנית".

כיצד השתנו חייך?


"זר לא יבין זאת. בעבר הייתי נוסעת לחנות שנמצאת במרחק 200 מטר מהבית שלי, היום אני צועדת כל שבת 10 קילומטרים. אני יכולה להניח רגל על רגל, לטוס לחו"ל בנוחות וללבוש בגדים שרק חלמתי עליהם, כמו סקיני ג'ינס שחור במידה 42, שחברה קנתה לי לפני הניתוח. כל חיי קניתי בגדים בחנויות מיוחדות, שילמתי מינימום 300 שקל לכל פריט ואתמול רכשתי חולצה ב־20 שקל. שילמתי ולא האמנתי".

צוות יחידת הפלסטיקה | צילום: 'וולפסון'

אחרי שנה חזרה ירקוני ל'וולפסון' וביצעה מספר ניתוחים פלסטיים להורדת עודפי עור, קישרת שרירים ובקע. "אנחנו ממתינים לפחות שנה עד שהמטופל יורד את מרבית משקל העודף, ועוד חצי שנה עד שהמשקל מתייצב", מסביר ד"ר ליאור לייבו, רופא בכיר ביחידת הפלסטיקה שניתח את ירקוני. "היתרון הוא שכשמדובר בניתוח שרוול אנחנו מעניקים ב'וולפסון' מערך שלם שמלווה את המטופל".

ד"ר פרנד מסביר כי לא ניתן להימנע מעודפי עור גם בירידה הדרגתית במשקל אך מציין כי במקרה של ירקוני אין ספק שלמוטיב האנושי יש השפעה גדולה על המראה שלה. "האישיות של המטופל חשובה", הוא מסביר. "כשמגיעה אישה כמו ליאורה עם כל כך הרבה אופטימיות, שמחה ורצון - הגוף מצליח, ולא משמין בחזרה".