"אני חושב שזו החנות הכי ותיקה בעיר", מספר אילן כהן, בעל החנות וממשיך דרכו של אביו, שפתח את חנות האורתופדיה ב-1939, כשבת ים עוד הייתה מועצה מקומית קטנה, ורק זמן קצר קודם לכן השתנה שמה מ'בית וגן'.

אילן כהן. מדרסים מ-1939 | צילום: פרטי

האב, אדולף כהן, עולה מאוסטריה, פתח את החנות כסנדלריה אורתופדית והתמחה בעיקר בפרוטזות. "אבא עלה לארץ מוינה, שם היה להם בית מלאכה, והוא החליט להביא את התחום הזה גם לארץ. בישראל עבד הרבה עם בית החולים 'תל השומר' והמומחיות שלו הייתה התאמה לכל אחד. הגיעו אליו לקוחות מכל הארץ, וגם היום יש לקוחות שמגיעים אלינו במיוחד אפילו מחיפה ומהקריות", מספר כהן.

25 שנה עברו מאז לקח על עצמו כהן הבן את ניהול 'בית המלאכה האורתופדי', והוא עדיין ממוקם באותה חנות קטנה, ורק העיר צמחה סביבה.

"הייחודיות שלנו היא שרוב החנויות הן מקומות שבהן מוכרים מוצרים, ואנחנו בית מלאכה של ממש. מייצרים מוצרים אורתופדים כמו חגורות גב, מכשור אורתופדי ומדרסים. כמובן שאנו גם מתאימים מוצרים מוכנים, אבל המומחיות שלנו זה בעיקר ייצור לפי מידה אישית. אנחנו מוסמכים של משרד הבריאות -המכון הלאומי לגפיים תל השומר. אצלנו כל אדם זה פרויקט".

אורתופדיה כהן. 80 שנה והעיר צמחה מסביב | צילום: פרטי

איך זה להיות בעל עסק ותיק בבת ים?

"בת ים היא בת ים. יש פרנסה, אבל לצערי בגלל שהמצב הסוציו אקונומי בעיר לא גבוה, זה גם משפיע מן הסתם על העסקים, ובתחום האורתופדיה בפרט. יש מקומות שבהם המודעות לבריאות יותר גבוהה מבבת ים ולכן, אנשים מוכנים לשלם יותר עבור כך, אבל אני בטוח שהמודעות תגדל גם בבת ים, זו עיר עם פוטנציאל גדול".

יש לכם עסק מיוחד או ותיק בבת ים ורוצים שנכתוב גם עליו? צרו איתנו קשר.