סטודנטים מהחוג לתיאטרון קהילתי של אוניברסיטת תל אביב, שתהו למה אין בתי קפה בשכונות בבת ים, החליטו להקים קפה בגינה בשכונת ניצנה והזמינו את השכנים ליהנות מהמרחב הציבורי שהפך למקום מפגש ושיח.

השולחן ערוך. בית הקפה ב'ניצנה' | צילום באדיבות הפקטורי

הרעיון להקמת בית קפה באמצע הגינה הציבורית בבת ים הוא של האמנית רותם וולק, אשר יוצרת אמנות חדשנית בשם "אמנות 'סייט ספסיפיק'. מדובר באמנות התלויה במקום אמיתי, על הקשריו ההיסטוריים, החברתיים והגיאוגרפיים

"במקרה הזה היה חשוב לנו לסייר בעיר להבין מה המשמעות של לגור בבת ים כיוון שאף אחד מאיתנו לא גר בעיר. בחודשים האחרונים, כעבודת הכנה, שוטטנו הרבה, ניהלנו שיחות עם אנשים במספרות, פיצוציות וכו', ניסינו להבין כמה שיותר על הקהילה, מה היא צריכה, איפה אנחנו יכולים להיכנס בתמונה ולעזור", מספרת ימית יצחק, סטודנטית הלוקחת חלק בקורס.

"כך החלטנו להקים בית קפה בשכונת ניצנה בסמוך למתנ"ס שבו אנו לומדים, במסגרת פקטורי בת ים. הקמנו ממש בית קפה, הבאנו כלים אמיתיים, גזיות, שתייה חמה, כדורי שוקולד, הכנו כריכים ותפריטים וחיכינו לתושבים.

"בהתחלה הרוב היו סקפטיים, גם אנחנו תהינו כמה יתחברו לנושא, אבל לאט־לאט אנשים ניגשו, שאלו מה אנחנו עושים פה. ואז זה פשוט עבד. אנשים סיפרו לנו על בת ים ועל השינויים שהיא עוברת, וזה היה פשוט מקסים. הרגיש כמו פעם, לפני עידן הסלולר". 

את הפרויקט שלהם הסטודנטים מספרים שעוד ימשיכו, אך לצערם לא במסגרת הפקטורי בעיר, שנסגר בעקבות קיצוצי תקציב בעיריית בת ים. "הפקטורי הוא בית עבור קהילות שאין להן בית אחר, נשים חד־הוריות, אנשים עם מוגבלויות, קשישים ונוער. חבל שמקצצים על חשבון החלשים", מוסיפים בצער נציגי ה'פקטורי'.