לא רבים מתושבי בת ים מכירים את הריאה הירוקה שנמצאת בדרום העיר, ברחוב אנה פרנק, 'החווה החקלאית' לחינוך חקלאי ושמירת הסביבה. זוהי אחת מ־50 החוות מהסוג הזה הפזורות ברחבי המדינה, מקצרין בצפון ועד דימונה, ולכל חווה מאפיינים ייחודיים משלה.

גן החווה. "יופי עוצר נשימה" | צילום: קובי קואנקס

"המאפיין הבולט ביותר לעין בחווה שלנו הוא היופי עוצר הנשימה", מספר ד"ר דניאל פלורנטין, מנהל החווה ופסיכותרפיסט, "ולכן, לעתים קרובות אנשים אומרים לי 'אני גר בעיר הזאת שנים ולא שמעתי על הקסם הזה".

בחווה יש גן גדול, עשרות עצי פרי ועצי נוי, פרחים ססגוניים, שפע עצום של ציפורים, פרפרים, בריכות צפרדעים ודגים, חלקת גן ירק, מטע קטן, פינות ישיבה מוצלות, חממות עמוסות מאות עציצים, חלקות נוי מלאות שלל שיחים, קקטוסים, פרחים מטפסים, בוסתן הגן המקראי עם שבעת המינים וחממות המתוחזקות על ידי משה כולי, המתנדב במקום.

החווה, המסונפת למשרד החינוך, מארחת תלמידים מכל העיר המגיעים בקביעות אחת לשבוע לפעילות בחווה. צוות ההוראה במקום מורכב ממורים מוסמכים של משרד החינוך, עובדי הרשות המקומית, מתנדבים וצעירים במסגרת שירות לאומי, אשר אמונים על התחזוקה היומיומית המתמשכת של החווה.

 נערים עובדים את האדמה בחווה באחד הסיורים במקום | צילום: קובי קואנקס

פלורנטין: "לחווה מגיעים מאות תלמידים ללימודים תיאורטיים ומעשיים, המבוססים על תוכנית הלימודים במדעים של משרד החינוך, מתחומי הבוטניקה, זואולוגיה ובעיקר מתחום לימודי חקלאות. התלמידים מתנסים בעבודה חקלאית ממש, מהזריעה והשתילה ועד איסוף יבול המזון".

אטרקציה נוספת שקיימת במקום היא סדנה להכנת ארוחות בריאות מיבול גן הירק - קולרבי, תרד, סלק, צנוניות וכרוב. "הכל לפי העונה", מסביר פלורנטין. "בימים אלה הילדים מתענגים על מטעמים מתפוחי אדמה ומצפים בכיליון עיניים להבשלת התירס".

החווה לחינוך חקלאי ושמירת הסביבה, זוכה גם לעלייה לרגל של סקרנים, חובבי טבע וגם מאות ילדי גנים המגיעים עם הגננות והוריהם לימי חוויה. "הילדים מתרוצצים בין ערוגות הירק, מכינים במו ידיהם עציצי נוי ושמחים לקחתם הביתה. לעתים קרובות מתארחות בחווה קבוצות ממועדוני האוכלוסייה המבוגרת בעיר, גם הם מתענגים מהיופי", מספר בסיפוק פלורנטין ומוסיף כי החווה מארחת לפעילות מבורכת גם את ילדי החינוך המיוחד, "אנו עובדי החווה רואים בזה זכות וכבוד לעבוד עם ילדים המקסימים האלה. הם לומדים אצלנו תוך כדי משחקים, טיולים במקום, עבודה בגן הירק, סרטים ושלל אמצעי הדרכה והוראה מרתקים".

ארוחות בריאות מיבול גן הירק "הכל לפי העונה" | צילום: קובי קואנקס


לפני חג השבועות, החלו במקום גם ביקורים סביב מסורת הביכורים. "תלמידים באים לפה לראות את פירות הגדלים על העצים, את יבול השדה, ולהכיר את שבעת המינים", מסביר פלורנטין ומוסיף: "אבל הם בעיקר באים לפה לחזות בנוף היפה והמרגיע של החווה. השראת האדם נוצרת כאשר הוא מצוי בסביבה טבעית, מוקף בעצים, פרחים, סלעים, ציפורים ומים. ואדריכלות הגן מבוססת על תפיסת הגן היפני המבטיחה כי על המבקר להסתובב בכל פינה בחווה על מנת לגלות את צפונותיה ואינו יכול להעיף מבט אחד ולראות את כל שטח הגן".