ילדים בחופשת הקיץ | צילום: אבי מועלם

כ־15,600 תלמידים מבת ים יצאו השבוע לחופשת הקיץ, ועבור המבוגרים מדובר באתגר לא קטן - כיצד שומרים על הצעירים ששוברים את השיגרה מפני שבירת כלים מוחלטת. "ידוע שעבור רוב ההורים מדובר בתקופה מאוד בעייתית", משתפת אם לבן 15 מבת ים, "הם נוטים להתעורר מאוחר, להתנוון מול המחשב או הטלוויזיה, ולבלות בחוץ בערבים אל תוך הלילות עם חברים. במקרה שלי הדאגה מתחילה ברגע שהוא יוצא מהבית, פוגש חברים ועושה איתם... אלוהים יודע מה".

"לא מחנכים"

"בניגוד לתקופת הלימודים, הרבה הורים פשוט לא יודעים מה הילדים שלהם עושים בזמנם החופשי", מספר מוטי ויצמן רכז 'סיירת ההורים' מטעם עיריית בת ים, "זה כל כך חשוב להורים להיות עם היד על הדופק ולא משנה מי הילד שלך וכמה אתה חושב שאתה מכיר אותו. תמיד לשאול לאן הם הולכים ועם מי, ומה הם רואים במחשב. פשוט להיות קשובים אליהם כי תמיד יכולות להיות הפתעות לא נעימות".

סיירת ההורים מהווה חלק ממערך של גורמי המניעה שמפעילה עיריית בת ים, שדואגת לבקר במקומות שבהם בדרך כלל אין כניסה למבוגרים. "אנחנו פועלים בעיר למעלה מעשור ומונים כ־40 מתנדבים ומתנדבות. במהלך השנה הפעילות העיקרית שלנו היא בלילות של סופי השבוע ובאירועים מיוחדים בעיר. עכשיו, במהלך החופש הגדול, אנחנו מתגברים כוחות ואת כמות הסיורים גם לאמצע השבוע" .

מה אתם מוצאים בסיורים האלה?

"אנחנו מגיעים למקומות שבהם יש התקהלות של בני נוער. ושם משוחחים עימם בגובה העיניים, לא מטיפים להם אלא מחזקים אותם ובעיקר מוודאים שהם בסדר ודואגים לוודא שיחזרו לביתם בשלום. כך גם אנו פועלים בנושאים של שתיית אלכוהול, זהו נושא שמן הסתם מטריד הרבה הורים. אם אנו רואים את הנערים שותים אלכוהול אנחנו נמנעים מלספר להם כמה זה מזיק, כי את זה הם שומעים בדרך כלל גם בבית. אנחנו נדאג יותר להזכיר שמחכים להם בבית וכמובן להדגיש להם לא לנהוג בעת השפעת אלכוהול".

סיירת ההורים פועלת בשיתוף פעולה מלא עם העירייה ובכך מסייעת לגורמי המניעה, הפיקוח, האכיפה והביטחון הרשמיים. במרחב איילון של משטרת ישראל כבר נערכים במוקדי הבילוי, ובתוכם חופי רחצה וגינות ציבוריות, על מנת לאפשר בילוי בטוח ומהנה לתושבים "תוך שמירה על חיי אדם, שמירה על הרכוש, ציבורי ופרטי כאחד וקיום הסדר הציבורי".

נערים מבלים השבוע בחוף בת ים | צילום: אבי מועלם

לשם כך, מדגישים במשטרה: "הותאמה פעילות ייחודית לתקופה, בדגש על בולטות ונוכחות במקומות הומי קהל לשם הגברת תחושת הביטחון ומניעת עבירות. בנוסף, ישנה פעילות אכיפה בכל הנוגע לצריכת אלכוהול, עם דגש על מכירת אלכוהול לקטינים או צריכת אלכוהול במרחב הציבורי".

להאיר את הפארקים

הנושאים הללו ועוד עלו במרכז השיח בוועדת החינוך העירונית אשר נערכה בעירייה ביום ראשון השבוע, לקראת חופשת הקיץ, וכללה נציגים מהמשטרה, חברי מועצת עיר, נציגי ציבור ונציגים מהמחלקות הרלוונטיות בעירייה. "אחד הנושאים החשובים שעלו בדיון", מספרת איריס פרדלין, נציגת הציבור בוועדה, "הוא נושא התאורה בלילות ברחבי העיר. זה ידוע שיש בעיר בעיה של עלטה ונציגי המשטרה אמרו שבחודשי הקיץ מתרחשים אירועי ונדליזם בבתי הספר, כיוון שהמגרשים פתוחים לרווחת הציבור, ולכן חשוב גם בשעות הללו להאיר גם את המגרשים של בית הספר, ולא רק תאורה חלקית כפי שנעשה עתה".

ומעבר למרחבים האלה? 

"יש גם את הפארקים ואת הרחובות. הילדים שלנו מסתובבים ברחובות חשוכים ועל מנת שבאמת ידאגו לביטחונם, על העירייה לתקן את המפגעים הללו אשר גם מפריעים לשוטרים לבצע את הסיורים שלהם".

ממשטרת ישראל נמסר: "ההיערכות למניעת אירועי אלימות נעשית גם באמצעות פעולות הסברה שבוצעו בבתי הספר. וכמובן שאנו גם פונים אל הציבור, על מנת להדגיש את החשיבות בנקיטת משנה זהירות, הישמעות להנחיות הבטיחות בים ובחופים וכן בכבישים ובמקומות ציבוריים".

אירועי הקיץ לבני הנוער

לצד האכיפה והפיקוח, עיריית בת ים הפיקה עשרות אירועים במאבק על הזמן הפנוי של בני הנוער:

ראשון ברשת: 7 ביולי - תחרות גיימרים (16:00-21:30, קניון בת ים); 14 ביולי - סדנת יוטיוברים (20:00, מגדלור נגבה); 21 ביולי - 'איך הופכים להיות ויראליים ברשת', עם נבו עמרני (20:00, מגדלור אילת); 28 ביולי - מפגש עם מובילות דעת קהל מאפליקציית 'טיקטוק' (20:00, חממה).

שני כישרוני: 15 ביולי - אודישנים למופע נוער במגדלור אילת. לתיאום אודישן 03-5080025 שלוחה 4; 22 ביולי - במה פתוחה לכשרונות מגוונים (20:00, חממה), 22 ביולי - סדנת עיצוב על חולצות (20:00, מגדלור נגבה), 29 ביולי - הצגת תאטרון של קבוצת הנוער 'סאבטקסט' (20:00, תאטרון נוצר), 29 ביולי - סדנת גרפיטי (20:00, מגדלור נגבה) 

רביעי צחוק: בכל רביעי (22:00), מופעי סטנדאפ באודיטוריום. הרשמה באפליקציית 'נוער בת ים'; 3 ביולי -  אייל רוזנברג; ה־10 ביולי - שוקי דוד; ה־17 ביולי - שי יום טוב; ה־24 ביולי אלון נהרי; ה־31 ביולי - איתמר פדאל.

חמישי 'באנו לעשות שמח': מדי שבוע, מתחם נוער וישיבה, מוסיקה וסדנאות, בכותר הפיס (21:00-01:00), ה־4 ביולי, ה־11 ביולי, ה־18 ביולי, ה־25 ביולי, ה־1 באוגוסט, ה־15 באוגוסט.

אירועים מיוחדים: ה־4 ביולי - שרים לזכרו של רוני רוזיו (18:00, חממה); ה־23 ביולי - אימון ספורט פתוח עם 'אחרי' בת ים (19:00, חוף תאיו); ה־23 ביולי - ערב מולטימדיה (19:00, מרכז הנוער אילת); ה־8 באוגוסט - 'מעגלי שיח', "הלילה לא לומדים תורה" בסימן אהבת חינם, ט' באב (21:00, כותר פיס). 

הכניסה לכל האירועים חופשית!