מנהל מערך תרבות בעיריית חולון, חיים מסיקה, עסוק מאוד בתקופה האחרונה. ככה זה כשאתה האיש שמאחורי הפקת האירוע שהפך במרוצת השנים כמעט לשמה השני של חולון - העדלאידע.

אדם יכין בעיצומן של ההכנות | צילום: קובי קואנקס

מסיקה נערך לאירוע המדובר כבר מחודש ספטמבר, בוחר נושא ובונה תוכנית, כאשר השנה נראה שהוא מבין שהלך הרוח ברחוב השתנה והוא מתאים את החגיגה להעדפות של הציבור.

"בחרנו בקרנבל כדי לאפשר מקסימום בחירה חופשית", הוא אומר השבוע ל'ידיעות חולון'. "אנחנו רוצים שהתושבים יקחו חלק משמעותי בחגיגה וגם בהכנות. מדובר בנושא צבעוני ורחב שכל אחד יכול להתחבר אליו.

"חיברנו ריקוד קל על מנת שכל מי ירצה יוכל ללמוד ולרקוד עם המציגים, חברי תנועות הנוער ילמדו את הריקוד בשטח וכך לראשונה ניצור בעדלאידע ריקוד המוני".

ד"ש גם ממקסיקו


"גם כשבחרנו דמויות הקפדנו על דברים נגישים", מוסיף מסיקה. "ביטלנו את המיצגים הגדולים שהיו רחוקים מהקהל והשנה הבאנו דמויות שממש יגעו במבקרים - לוליין על מנוף שיושיט ידיים, אקרובטית בדמות שמלה ענקית שתיגש לצועדים וגם הדמויות של הופ והמפורסמים יסתובבו בין כולם.

באו לתת יד בהפקה |  צילום: קובי קואנקס

הרעיון הוא לשתף את כולם באווירה כי פורים זה חג של יצירתיות חופשית, העצמה וקהילה. בנוסף, נציג קיר צילום וארבע עמדות של מוזיקה - קרנבל, עברי־מזרחי, פופ לועזי וכמובן מחווה לאירוויזיון".

מסיקה מסביר כי הבחירה לוותר על המיצגים הגרנדיוזיים לטובת דמויות אנושיות גם הוזילה את העדלאידע השנה, אך לא פגמה ברמה שלה. "ברגע שהעלויות ירדו יכולנו להביא יותר דברים במחירים יותר זולים. עדיין יש בובות ענק שנתפרות ברוסיה ולהקות מחו"ל, אבל העלות של הדברים נמוכה יותר והציבור מרוויח".

צילום: קובי קואנקס

במסגרת ההכנות לעדלאידע גם ברשת קהילה ופנאי מסייעים למאמץ העירוני ויוצרים בובות ענק בשיתוף הקהילה. פרויקט 'אמנות הקרנבל' שפועל בשיתוף הרשת והמרכז לתיאטרון בובות בחולון, מרכז קבוצות של קשישים, עולים חדשים, בעלי מוגבלויות ומתנדבים, שיחד יוצרים מיצגים שיצעדו בעדלאידע.

העדלאידע ה27 בחולון >> נושא: קרנבל >> עלות: 1.6 מיליון שקל >> רקדנים ורקדניות: 4,500 >> מיצגיים: 50 >> מבקרים: כ-150 אלף >> זמן: כשעתיים >> אורן מסלול: 3 ק"מ >> נקודת התחלה >> סוקולוב 135 פינת רחוב יוסף סרלין >> נקודת סיום >> בית העירייה, רחוב ויצמן 58 פינת רחוב גולומב

מנהל הפרויקט, הבמאי והבובנאי אדם יכין, מספר על הפעילות האינטנסיבית לקראת החג. "התוכנית שלנו פועלת במרכז 'וולפסון' ומרכזים נוספים של הרשת בחולון כבר 11 שנים. במהלך השנה אנחנו פועלים עבור הקהילה, יוצרים דמויות, תפאורה ובובות עבור צורכי העיר, אבל אירוע הפסגה שלנו זה כמובן העדלאידע והכל נעשה באופן מקצועי וקהילתי.

צילום: קובי קואנקס

"הפעילות הזאת בונה קהילה, יצירה מביאה לשותפות והקשרים מעמיקים בין כולם, עולים חדשים מרגישים שייכות, קשישים מרגישים חיוניים, בעלי מוגבלויות מצליחים להביא את החוזקות שלהם לידי ביטוי וכל מתנדב שעוזר מתמלא בסיפוק.

"המדריכים שלנו הם אנשי מקצוע מתיאטרון הבובות של חולון, היתרון הגדול הוא שנותנים לנו חופש מלא, החברים בתוכנית בוחרים בעצמם מה לעשות והשנה בחרו בנושא 'יום המתים המקסיקני' שהוא מאוד צבעוני ומתחבר לקרנבל.

"לדוגמה, יש גמלאית ובחור צעיר שמכינים יחד אריה מ'ליפות', ממותה ענקית שנעשית בטכניקות שונות והיצירה הזאת גורמת לכולם להרגיש חלק מהעדלאידע, לא רק צופים מהצד אלא בעלי השפעה. העוצמה הזאת גורמת לעדלאידע להיות הרבה יותר מסתם צעדה, זאת קהילה ענקית של אנשים שחוגגים יחד".

מסיקה | צילום פרטי

באווירה יותר משפחתית


ומי שמתפלא לאן נעלמה האפטר פארטי של העדלאידע, מתברר כי בעיריית חולון למדו לקח משנים קודמות והחליטו להישמע להמלצת המשטרה ולא לערוך מסיבה לבני נוער בסיום העדלאידע, כפי שהיה מקובל בשנים עברו, אלא מסיבה משפחתית שמותאמת להורים עם ילדים קטנים.

"היו כמה אירועים חריגים במסיבות הקודמות והיה חשש לקטטות אחרי חיכוכים בין בני הנוער שהשתוללו להורים לילדים קטנים, אז החליטו לאמץ קו יותר משפחתי. בפורים בני נוער הם פחות צפויים ועדיף להיזהר", מסביר גורם המעורה בהחלטה.