באפי. חוסר רגישות | צילום פרטי

       

הכלבה של סבטלנה פוסטילניק משכונת עמידר, שאיתה כבר 13 שנה, יצאה בשבוע שעבר לרחוב ונעלמה. כשחזרה לשכונה, באפי נדרסה למוות ממש בסמוך לביתה. לפוסטילניק אפילו לא ניתנה היכולת להיפרד ממנה, שכן הפקחים השליכו אותה באתר בנייה בפאתי העיר.

"היא ברחה בשעות הבוקר", משחזרת פוסטילניק, תושבת בת ים. "חיפשתי אחריה במשך שעות. אפילו התקשרתי מספר פעמים למוקד העירוני ודיווחתי שהיא נעדרת וענו לי שאין דיווח על כלבה". בשעות הערב היא צלצלה שוב אבל רק לאחר שאחד השכנים אמר שראה כלבה שנדרסה, ותיאר אותה, הבינה פוסטילניק את שהתרחש.

"שוב צלצלתי למוקד והחל ריב גדול. אך הם שוב טענו שאינם יודעים על זה כלום. רק בבוקר, כשהתקשרתי שוב, אמרו לי שמחלקת התברואה כבר לקחו את הפגר, ברגע שהיא נדרסה למוות".

כשפנתה למנהל האגף, בוכה, היא טוענת, ענו לה "כן נשמה, אנחנו דיווחנו, וכבר קברנו אותה". כששאלה האם הם לא חשבו לבדוק מי הבעלים שלה, שכן היא נשאה שבב, קולר ותג זיהוי, היא נענתה שהמקרה דווו לעירייה ו"זה כבר לא הבעיה שלנו".

אחרי סבב טלפונים נוסף ניתן לפוסטילניק המקום בו נטמנה באפי. "אנחנו בדיכאון מוחלט, זה כמו לאבד בן אדם, היא הייתה חלק מהמשפחה, ומעבר לכאב, ההתנהלות של המערכת הוסיפה לכאב שלנו". 

מעיריית בת ים נמסר: "אנו מצרים על מותה של הכלבה והצער הנגרם לבעליה. פינוי הפגרים ברחבי העיר נעשה בנוהל מזורז, בתוך שעה, על פי התקן, וזאת על מנת למנוע מפגעים תברואיים ו/או מחלות.

"במקרה המדובר, הכלבה לא היתה מחוסנת ולא רשומה במחלקה הווטרינרית, ולכן לא היתה אפשרות לאתר את הבעלים.

"בנוסף, בשיחה עם התושבת, הוסבר לה מקום הקבורה, ואף נמסר לה כי יש תיעוד שניתן להעביר אליה. עם כל הצער שבדבר, חשוב להזכיר לבעלי הכלבים לחסן את כלביהם, לעדכן את רישום הכלב במחלקה הווטרינרית ולא לשחרר את הכלבים במרחב הציבורי למעט בגינות כלבים בהתאם לחוק".