לוי (במרכז) והטכנאים הצעירים, במתנ"ס גאולים | צילום: קובי קואנקס

אסף לוי מבת ים היה ילד פלא. אמנם 'רק' בגיל 14 וחצי הוא שלט בשפת תכנות, אבל הסקרנות שלו כלפי העולם הדיגיטלי התחילה הרבה לפני. "ההורים שלי קנו לי מחשב כבר בגיל ארבע", הוא משחזר. "ומהר מאוד התחלתי לפרק אותו, עד שהרסתי אותו לגמרי. וברגע שאתה הופך להורס מקצועי אתה הופך גם למתקן מקצועי".

"הילד הכי קטן בכיתה"

לוי, 32, מספר כי כבר בשלב מוקדם הוריו השקיעו רבות בתחום החינוך הדיגיטלי שלו, ובכל כיתה בה ישב הוא היה "הילד הכי קטן בכיתה". כנער הוא למד במכללת ג'ון ברייס ואחרי שהמשיך ללימודים בחו"ל וב'מייקרוסופט', הוא מצא עצמו בגיל 20 עם תואר ביד והרבה זמן פנוי, כי לא התגייס לצבא מסיבות בריאותיות.

בתוך זמן קצר הוא עשה את ה'מכה' הראשונה שלו. "עבדתי על תוכנה שכתבתי, שהיתה סוג של סטארט־אפ", הוא משחזר. "והתנדבתי במקום מסוים שבו פגשתי עו"ד שהכירה לי יזם, שלבסוף מכרתי לו את התוכנה שלי. המכירה ההיא היתה הראשונה מתוך רבות שעשיתי עד היום".

העסקה ההיא הובילה את לוי להקים את העסק שלו 'AssafMedia’, חברה לפיתוח משחקים ותוכנות שעובדת עם הגופים הכי גדולים במשק.

במקביל לוי החל להיות מעורב בקהילה, וגם בילדותו, מתוקף מומחיותו במחשבים, עזר למורים בבית הספר בכל מה שהיה ניתן והיה קשור לעולם הדיגיטלי.

"כאשר עבדתי בתור נער כטכנאי מחשבים, מ'דלת לדלת', הייתי נתקל במשפחות קשות יום ולא הייתי גובה מהן תשלום", הוא מספר. "אבל בשלב מאוחר יותר, מעבר לעניין התכנות, היתה לי גם אהבה גדולה ללימוד. לפני שנתיים נכנסתי לחדר של מנהל מתנ"ס גאולים בבת ים, יוסי דיין, וביחד עם רכזת הקהילה במקום, לבנת מזרחי, יזמנו את פרויקט 'מגה בית' בבת ים, שזאת בעצם 'מעבדה חברתית לתיקוני מחשבים'".

במסגרת הפרויקט לומדים בני נוער בכיתות ט'-י"ב לתקן מחשבים וסמארטפונים. בסיום הקורס הצעירים עוברים מבחן קבלה, ורק מי שעובר אותו ממשיך לשמש טכנאי בקהילה. "בתחילת השנה נרשמו כ־170 תלמידים לפרויקט ולאחר מבחני הקבלה נשארו כ־20 שהמשיכו לקבל קהל בהתנדבות.

"היום הנערים מנהלים את המעבדה באופן עצמאי והם עושים עבודה לא פחות טובה מהרבה מנכ"לים אחרים שיצא לי לפגוש בשוק הפרטי. זה ממש משנה להם את החיים, גם מבחינת לימודים, גם מבחינת מסגרת וגם כי יש להם ניסיון תעסוקתי בניהול ובתיקון מחשבים".

"נשארים מעבר לשעות"

בעלי עסקים מתלוננים שלקחתם עבודה?

"קודם כל זאת לא המטרה שלנו. בגלל זה אנחנו מסננים את אלה שבאמת זקוקים לשירות החינמי שאנחנו מציעים.

"אנחנו פותחים רק בימי חמישי בשעות 17:00  עד 20:30, ובדרך כלל קשה לטפל בתקלות בזמן הזה, ולכן אנחנו מבקשים מאנשים לחזור אלינו בעוד שבוע או שבועיים. מי שיש לו אפשרות לשלם על התיקון לא יחכה, אבל מי שיחזור אלינו זה בדרך כלל אדם שבאמת זקוק לעזרה שלנו".

ומה עם לההרחיב את המיזם החוצה?

"כיזם אני משתדל תמיד לחשוב קדימה, אבל נכון לעכשיו אני נזהר שלא להגדיל את הפעילות שלנו כי אני לא רוצה אבטלה סמויה. הרי בסופו של דבר החבר'ה בתוכנית מקבלים עבור הזמן הזה שעות של מעורבות אישית. רובם אמנם מגיעים בגלל המחוייבות, אבל נשארים כי הם באמת אוהבים את זה, ונשארים גם לתת מעצמם לאחר שעות העבודה".

המעבדה החברתית במתנ"ס גאולים, מטפלת במחשבים נייחים וניידים, בסמארטפונים ובטאבלטים (לא מטפלים בבעיות חומרה ולא מחליפים מסך שבור). זמן הפעילות: ימי חמישי בשעות 17:00 עד 20:30.