חוף בת ים | צילום: קובי קואנקס

 רצועת החוף של בת ים נחשבת לאחת מהיפות בארץ ומושכת אליה אלפי מבקרים מדי שבוע. היא משתרעת על פני למעלה משלושה ק"מ וכוללת תשעה חופים, כאשר החוף הצפוני ביותר הוא חוף ה'סי פאלאס' הנמצא בגבול תל אביב־יפו והחוף הדרומי ביותר הוא 'תאיו', הגובל בחופי ראשון לציון.

כאשר הקיץ בעיצומו ולפני גל שרב נוסף, 'מיינט בת ים' עלה על כפכפים ויצא אל החולות, לגבש את מדריך החוף המלא. ואחרי שבחנו את הגישה לחוף, ההנגשה לנכים, או את האטרקציה שיש לעסקים להציע, שמענו גם מה מחזיר את הרוחצים דווקא אל חוף סי פאלאס או סלע.

חוף 'סי פאלאס'

חוף סי פלאס | צילום: קובי קואנקס

המראה הטבעי. החוף שעלה לאחרונה לכותרות בעקבות מותו הטראגי של הילד בן התשע טימופיי אשרוטה, אינו חוף מוכרז ואסור לרחצה. ודווקא בשל כך, הוא משמש כלגונה טבעית ומעגן למועדוני השיט המקומיים. ובכל זאת, ישנם אנשים שלא מוותרים על החוף גם כנקודת רחצה ומגיעים מדי שבוע. "החוף הזה נשאר טבעי", מסביר מישל שושן, תושב העיר. "בלי התערבות של בני אדם. כך אפשר ליהנות מהקסם של המקום שעדיין לא התמסחר, כפי שקרה בחופים אחרים".

חניה: יש חניון צמוד, בתשלום.

גישה לנכים: אין

אוכל: אין.

חוף 'תאיו'

חוף תאיו | צילום: קובי קואנקס

לא רק לבת ימים. זהו החוף המוכרז הדרומי ביותר בבת ים, רגע לפני שהוא הופך לשל ראשון לציון. בשנים האחרונות הוא הפך לחוף הכי מפורסם בעיר, בעיקר בקרב אלה המגיעים מהערים הסמוכות. כל זה, אגב, גם בזכות מסעדת הדגים אשר נבנתה במקום והחניון הנגיש (עד לקו לחוף).

אלו הן גם הסיבות שהחברים צברי יחיאל, אטיאס מרדכי, זקי פדידה ובובו יעקב, מגיעים יום־יום בשש בבוקר לחוף 'תאיו'. "עברתי לבת ים ממכבים־רעות כדי להיות קרוב לים", משתף אחד החברים, "אנחנו נפגשים פה כל החבר'ה וכבר רשמנו פה מקום ליד המציל, בטאבו. גם בסופי השבוע אנחנו מגיעים עם המשפחות ונהנים גם ממתקני הספורט ומהגישה לחוף עם הרכב".

חניה: יש. אולי הכי נוח לאורך רצועת החוף.

גישה לנכים: יש

אוכל: יש. אוהבים דגים?

חוף ה'גולשים'

חוף הגולשים | צילום: קובי קואנקס

נולד להיות פרוע. כשמו כן הוא, מיועד לחובבי הגלישה מבת ים והסביבה, מיועד לרחצה והמבקרים נהנים משירותי הצלה. בנוסף הוא כולל שפע פעילויות גלישה. "זה החוף שגדלתי בו מגיל שמונה, מאז שהתחלתי לגלוש", משתף תושב העיר רוני ניקיטנקו, "כך גם כל האנשים שגדלתי איתם מגיעים לשם וזה מרגיש בבית. בנוסף, יש שם אווירה מיוחדת של אחווה ואהבה והכי חשוב - אחלה גלים".

חניה: חניון קטן שנמצא בסמוך לחוף, העמוס במשך רוב שעות היום. במרחק קצר ממנו ישנה חניה נוספת, לאורך הרחוב וממול ל'מגדלי הים התיכון'.

גישה לנכים: אין. ישנן מדרגות רבות המובילות לירידה לחוף.

אוכל: מסעדות 'יולנדה' ו'הגולשים'.

חוף 'ירושלים'

קרוב־רחוק. החוף אשר נמצא בין חוף ה'גולשים' לבין חוף ה'סלע', מוכר גם בשמו השני כחוף 'קלדרון', על שם המסעדה הפועלת במקום. במדד הדציבלים, הוא מדורג איפשהו באמצע - רגוע ולא עמוס מדי, והוא האהוב במיוחד על המקומיים. "בגלל שאנחנו עם ילדים הכי קל ונעים לנו להיות בתחומי הסלע כי יש בו מעין לגונה של מים רדודים", אומרת רוחצת במקום. "אך פיזית אנחנו יושבים בצד של חוף 'ירושלים' כי זה הצד שבדרך כלל פחות עמוס. הקהל הרחב מעדיף את החופים המרכזיים והדרומיים יותר. אם מגיעים מוקדם אפשר לשבת ממש על שפת הים ולהרגיש כמעט בחו"ל".

חניה: אין. צריך קצת זמן ולא מעט סבלנות, ולחפש מקום פנוי לאורך הטיילת.

גישה לנכים: אין.

אוכל: יש.

חוף ה'סלע'

חוף הסלע | צילום: קובי קואנקס

גדול ומשפחתי. הוא ללא ספק החוף הגדול בעיר ומורכב משובר גלים היוצר לגונה מלאכותית, אשר שומרת על המים בתוכה רדודים, ומתאימים לילדים שיכולים לרחוץ בהם בבטחה. אי לכך, בין החופים המוכרזים הוא זה שעדיף על המשפחות. "אין כמו חוף הסלע מבחינתנו", אומרת אחת הרוחצות. "הייתי באה לפה כשהייתי קטנה עם הוריי וכעת אני מגיעה גם עם ילדיי".

חניה: בצמוד למקום קיים חניון ורוחצים עם סבלנות וזמן יכולים לנסות את מזלם לאורך הטיילת.

גישה לנכים: יש.

אוכל: יש. מסעדת ה'הלונג ביץ'' ו'קלדון'.

חוף לדוגמא

המיינסטרים של החופים. זהו אחד החופים הכי מרכזיים בעיר וכאחד כזה הוא מושך מבקרים רבים הנהנים מהחוף המוכרז לרחצה, משירותי ההצלה במקום וממסעדות החוף המיתולוגיות 'סטלה ביץ'' ו'המרפסת'. ללא ספק, חלק עיקרי בזרם המרכזי של החופים בבת ים. "נכון, אין בחוף הזה משהו מיוחד, אבל הוא כמו בית בשבילנו ואנחנו רגילים אליו", אומר מתרחץ במקום. "מה שכן, הוא זקוק לשיפוץ רציני, במיוחד בגישה לחוף עצמו".

חניה: אין.

גישה לנכים: רק עד המסעדות, אין ירידה לחוף.

אוכל: יש

חוף 'ריביירה'

חוף ריביירה | צילום: קובי קואנקס

לא רק לספורטאיםזהו בעצם החוף שעבר שיפוץ מסיבי בשנים האחרונות, והפך לאחת הפנינות של בת ים. מדובר בחוף מוכרז ומותר לרחצה, אך אין בו שירותי מסעדה והשכרת כיסאות, כך שצריך להגיע אליו עם כל הציוד הנדרש. "הייחודיות שבחוף זה קודם כל המזח שלו, מגרשי הכדורעף ומתקני הספורט הנגישים לכולם", מסביר המציל עופר יעקב. "החוף ידוע כחוף נקי ומסודר וכל אחד יכול להגיע ולהקים את הזולה שלו, עם מחצלת ושמשייה, בלי לשלם או להיות מוגבל במקום".

במקום פועלת העמותה 'הגל שלי', אשר דואגת להוריד נכים לשיעורי גלישה על הבטן, בזכות ההנגשה המיוחדת בחלק הזה של רצועת החוף.

חניה: יש. חניון גדול חדש ומרווח הממוקם ממש בסמוך.

גישה לנכים: מלאה.

אוכל: אין. מומלץ להתארגן מראש .

חוף 'סנסט' (המרינה לשעבר)

חוף מרינה - סנסט | צילום: קובי קואנקס

כמעט כמו באילת. החוף שממוקם בטיילת החדשה עדיין אינו מוכרז, ולכן אין במקום שירותי הצלה. אך בכל זאת הוא שופע מבקרים המגיעים ליהנות ממנו. "יש פה מוזיקה, מלא מסעדות והרבה צעירים", משתף צעיר במקום. "מי שמגיע לפה מרגש לעתים שהוא נחת באילת".

את שירותי השכרת הכסאות מתפעלת המסעדה היוונית החדשה 'טלסה', שבה תוכלו ליהנות מלבד להשכרת כיסאות ושולחנות גם מאוכל ושירותי מלצרות שיביאו לכם את ה'ציזיקי' עד לזולה שלכם על קו המים.

חניה: יש. חניון תת־קרקעי ונגיש מאוד.

נכים: גישה רק דרך החניון התת־קרקעי, ברגל מצפות לכם המון מדרגות.

אוכל: רעבים? הגעתם למקום הנכון.

החוף הנפרד 'שירת הים'

החוף הנפרד | צילום: קובי קואנקס

שחייה בסגנון מסורתי. האם ישנם דתיים או מסורתיים שחפצים ברחצה נפרדת? לא אלמן ישראל. בת ים מציעה לציבור שומרי המסורת את הגרסה שלה לחוף הנפרד. ימי א', ג' ו־ה' מיועדים לנשים בלבד, ואילו ימים ב', ד' ו־ו' לגברים. בימי שבת החוף פתוח לקהל הרחב ללא הבדל מין, צבע או דת.

חניה: חניון עפר על הצוק מעל, עם מדרגות המובילות אל החוף.

גישה לנכים: אין

אוכל: אין. אם כבר כשר, כדאי שתביאו מהבית.

חוף ה'דקלים'

חוף הדקלים | צילום: קובי קואנקסלא מוכרז אבל סוחף. החוף אינו מוכרז והרחצה בו אסורה. נכנסתם למים? על אחריותכם (במקום לא נמצאים שירותי הצלה). ועדיין, החוף סוחף אחריו מבקרים המגיעים בעיקר בסופי השבוע ליהנות מהמרחבים הפתוחים והכחולים שיש לו להציע, ומשירותי המסעדה שנקראת... חוף הדקלים.

חניה: חניון על צוק עפר מאחורי המסעדה המצריך הליכה קצרה לחוף.

גישה לנכים: אין

אוכל: מסעדת חוף הדקלים. הים הוא רק תירוץ.