כיצד ייתכן שמקום שמהותו מתן שירות לקשישים ונכים אינו נגיש עבורם? זה המצב בסניף 'יד שרה' בבת ים, שהגישה אליו היא באמצעות גרם מדרגות תלול, ללא מעלית או מעלון. בהנהלת 'יד שרה' מפנים אצבע לעירייה ומבקשים מהציבור: עזרו לנו באיתור מקום חלופי.

"זה מצב אבסורדי", טוען ישראל כהן, תושב העיר, הנאבק להנגשת המקום או העתקתו. "ארגון יד שרה משמש בעיקר להשאלת ציוד רפואי, ועיקר האוכלוסייה הנזקקת לשירותיו הם קשישים שזקוקים להליכון, אנשים שעברו תאונה או ניתוח וזקוקים לכיסא גלגלים או נכים שמשאילים ציוד רפואי,

"האנשים האלה לא יכולים להגיע לסניף", אומר כהן. "איך אדם שנזקק לכיסא גלגלים אמור להגיע למשרד בקומת מרתף בבניין מגורים? אין מעלית, אין שום הנגשה, המעברים צרים. אין סיכוי שאדם שמתקשה בהליכה יוכל להגיע לשם".

הסניף בבת ים, עם מדרגות, ללא מעלית | צילום: קובי קואנקס-

בתקופה האחרונה נרתם כהן לעזרה, ומשאיל ציוד בשמם של אלה שאינם יכולים להגיע למקום בעצמם. "יש פה קושי אמיתי. לא לכל מי שזקוק לפתע לשירותי המקום יש חבר או בן משפחה שיעשה במקומו את השליחות".

לדברי כהן הוא מנהל תקופה ארוכה מאבק להעברת הסניף למקום נגיש, אך פתרון עוד לא נמצא. "הרבה אנשים יוצאים מחוץ לעיר לסניף החולוני של יד שרה, שכן נגיש, אבל זה לא מצב הגיוני, לא לכולם יש רכב כדי לצאת מחוץ לעיר".

פנייה ל'יד שרה' מלמדת כי בארגון מודעים לבעיה אך לטענתם הם נתקלים במחסום מצד העירייה. "היינו שמחים מאוד לעבור למקום נגיש", מסבירים בהנהלת 'יד שרה'. "זו בעיה קשה שאנחנו מודעים אליה, וזה עצוב מאוד.

"פנינו לעיריית בת ים מספר פעמים בנושא, אך בכל פעם נאמר לנו שאין מבנים פנויים שיוכלו להקצות לנו", טוענים ב'יד שרה'. "בכל רשות אחרת נמצא סניף 'יד שרה' במקום שנגיש לכל האוכלוסייה, בבת ים יש לנו בעיה".

בהנהלת 'יד שרה' פונים לעזרת הציבור ומבקשים: "אם ידוע לכם על מבנה ריק, גן ילדים שאינו בשימוש למשל, צרו איתנו קשר וננסה לפעול מול העירייה להעתקת הסניף בבת ים למקום נגיש יותר", ביקשו השבוע ב'יד שרה'.

מהעירייה נמסר: "עיריית בת ים פועלת להקצאת מבני הציבור לשימושם של עמותות וארגונים שונים הפועלים למען תושבי בת ים, ובהתאם לנכסים המצויים ברשותינו. ל"יד שרה" הוצע מקום חלופי ואנו עומדים עימם בקשר להסדרת הנושא".