חתולה וחולדה במרכז העיר | צילום פרטי   
"יש בזמן האחרון 'עליהום' לא מוצדק עלינו בעניין החולדות", אומר השבוע בני רוקח, מנהל מחלקת התברואה בבת ים, לקראת מבצע הדברה עירוני שאמור להתמודד במכת המכרסמים שפוקדת את העיר.

לדבריו התופעה אכן קיימת והיא נובעת משלוש סיבות: "ראשית זו תופעה ארצית, ואנשי מקצוע מסבירים שזה בגלל מזג האוויר. אין חורף, אז החולדות יוצאות. סיבה שנייה היא שבבת ים יש הרבה בניית תמ"א 38. סיבה שלישית היא מאות מכלי אשפה, שלצערי אין להם בית, אז יש הצטברות זבל, חתולים ועכברים. תופעה היסטורית שאנחנו מנסים לצמצם, וכשיש חוסר בפחים מוסיפים מכלים".

מה הפתרון?
"קיבלתי ממנכ"ל העירייה המון כסף בשביל להביא עוד משאית. לא לחכות עם איסוף. אנחנו אוספים זבל שלוש פעמים בשבוע, אבל אם יש פח גולש, שרוקן ביום ראשון, לא נחכה לשלישי".

לדבריו האזור העיקרי שמוכה כרגע בחולדות הוא מרכז העיר. "גילינו מוקד עיקרי משד' העצמאות, על בלפור וכל האזור עד היציאה מהעיר. מדובר באזור עם הרבה בניינים רעועים, מערכות ביוב מאוד ישנות ואוכלוסיה ותיקה. יש מקרים שאני מגלה הזנחה נוראית של דיירים. העירייה לא יכולה להתערב, רק להוציא דרישה, אבל אם אין שיתוף פעולה זה מקשה".

רוקח. "אם אין שיתוף פעולה זה קשה" | צילום באדיבות העירייה

רוקח מעריך היטב את יריבו המכרסם. "מדובר בחיות הכי חכמות שיש. ברגע ששמים רעל, יש את ראש הכנופיה ששולח את אחד החיילים לטעום אותו. אז הוא מחכה לראות מה קורה למי שטעם, ואם הוא מת, הם ישר זזים מהאזור, וגם בזה צריך להתחשב".

פרוצדורת הטיפול כוללת קבלן שעובד עם העירייה, מקבל מדי יום דוח תלונות שהתקבלו במוקד, מרסס ומדביק מדבקות על ביצוע ריסוס, "כל תלונה מטופלת תוך 24 שעות".

לסיום הוא מדגיש: "העירייה לא מתעלמת מאף פנייה. אנחנו מודעים לבעיה, מטפלים בה, ואני מזמין את הציבור לפנות למוקד, ולדעת שיש מי שמסייע".