הראשון (איך לא?) הוא משכן העירייה הממוקם ברחוב נורדאו 17. המבנה תוכנן על ידי האדריכלים צבי הקר, אלדר שרון ואלפרד נוימן בצורת פירמידה הפוכה וקיים משנת 1963. מאז הוא גורם לאנשים החדשים שמגיעים אליו למצמץ כמה וכמה פעמים למראהו הלא טריוויאלי.

עיריית בת ים | צילום: גפן גיל

קטי פיאסצקי-מורג (מרצ) אמרה: " אני חושבת שאין חולק על כך שמבנה העירייה צריך להתחדש. מה שהתאים בעבר כבר לא רלוונטי, המבנה שירת פחות אנשים ולכן הוא פונקציונלי פחות. מבנה העירייה צריך להיות מזמין, נגיש ויעיל. עם זאת אני כולי תקווה שישמרו את המבנה הנוכחי ואולי יקימו בו מוזיאון שיספר את סיפורה של העיר".

לעומת זאת יש האומרים שהוא פנינה אדריכלית שסובלת מהזנחה וכי דעת רוב התושבים איננה עושה צדק עם המבנה. "מיום הקמתו הופיע מבנה עיריית בת ים במספר רב של מגזינים וספרות אדריכלית ונחשב למבנה אוונגרדי ופורץ דרך ברמה עולמית. הוא הפך לסמל לאדריכלות ברוטליסטית וגם שימש כסמל לאדריכלות הישראלית החדשה.

"הוא כיכב בגלויות וגם נכלל בסדרת בולים של איקונות אדריכלות ישראלית משנות ה-70. המחקר הצורני והשפה הפלסטית שפותחו במבנה הופיעו לאחר מכן שוב שוב במבנים שתכננו האדריכלים יחד ולחוד", סיפרה דפנה לוין מנהלת המחלקה לתכנון אסטרטגי באגף ההנדסה.

בין שימור להזנחה

בסמוך לכיכר שמצטלבים בה הרחובות יפת והולצברג נמצא בניין נטוש המיועד לשימור. ניתן לראות כי לבניין היו ימים יפים יותר, אך כעת משמש בעיקר למקום שינה בעבור חסרי בית.

מסקרן מאוד לדעת איך ייראה הבניין בעתיד ובאיזו מטרה הוא ישרת. יש שמועה שיש למקום כבר רוכש. 

היו לו ימים יפים יותר | צילום: גפן גיל

בטון בהמתנה

המבנה השלישי נמצא סמוך לבית הכנסת 'נזר יוסף' ברחוב הרב צבי יהודה.

יציקת הבטון עומדת שם מזה תקופה, במה שנראה שבנייה שהופסקה ולא ברור מתי תחודש. הציבור לא בהכרח יודע למה היה אמור לשמש המבנה, ובכל מקרה נכון לעכשיו הוא נותר שם ללא כל תכלית ולתפארת  קריית באבוב.

בשכונה לא מתלהבים | צילום: גפן גיל

שני פילים לבנים וגבוהים
צמד הבניינים שעתידים להחליף את מלון סאן ונבנו על חורבותיו. המתחם שעתיד להיפתח בסוף 2018 ייקרא "Sun & Beach Hotel", ואמור להכיל כ-650 חדרים, 2 הבניינים שיהוו מלון של חמישה כוכבים אשר נמצאים בתהליך הבנייה ואמורים להיות בני 46 קומות, ביחד עם בניין נוסף בן 42 קומות שישמש כמלון של שלושה כוכבים.

בנייתם של שני הבניינים הצמודים נעצרה בקומה 24 ובינתיים הם זוכים לכינוי 'שתי מפלצות בטון מכוערות' על ידי הדיירים שמתגוררים בקרבתם.

תושבת העיר שמתנגדת לבניית המלונות אמרה: "בתי מלון זה טוב. בתי מלון על קו החוף זה בכיה לדורות".


משמאל, קשה להתעלם | צילום: : קובי קואנקס