סניף פועלים ב'רמת יוסף', בת ים. עדיין פועל | צילום: קובי קואנקס

    
מהפכת הבנקאות בעידן הנוכחי הביאה עימה המון דברים חיוביים ובראשם פתרונות דיגיטליים שמאפשרים לבצע פעולות בנקאיות רבות דרך מכשיר הטלפון הנייד או באמצעות המחשב, מבלי להגיע במיוחד לסניף הבנק ולבלות זמן רב בהמתנה בתור. אבל מהפכה זו הביאה עימה גם גל בלתי נמנע של סגירת סניפים.

12 מתוכם נסגרו באזורנו - שבעה בחולון, שלושה בבת ים ושניים בראשון לציון. הנפגעת העיקרית מהמציאות הזאת היא האוכלוסייה המבוגרת.

"סגירת הסניפים פגעה בי פעמיים", אומרת חן, תושבת בת ים, המנהלת שני חשבונות בסניף בנק בחולון. "ראשית, אני לקוחה של אחד הבנקים והחשבון שלי מנוהל בסניף בחולון, שנסגר לפני כמה חודשים.

את עיקר הפעילות שלי בחשבונות, העסקי והפרטי, אני מנהלת באפיקים דיגיטליים. נכון, אני לא מגיעה הרבה לסניף אבל בנושאים שאני חייבת את הבנקאית, למשל שייק שחזר, אני חייבת ללכת לחתום בבנק. במקרה כזה אני צריכה לנסוע לסניף במרכז העיר, בבוקר. אין סיכוי לנסוע לשם לפני יום העבודה כי זה אומר שאני מבזבזת יותר מדי זמן בדרכים.

"מדובר ברחוב שאין סיכוי למצוא בו חניה, רק להגיע לשם מבת ים לוקח לי מינימום חצי שעה, אז אני מוותרת מראש ומסתדרת איכשהו. אבל כשאין ברירה אז אני חייבת לנסוע לשם וזה ממש מתסכל.

"הפעם השנייה היא הסניף באחד הסניפים בת ים שנסגר ממש לאחרונה. מדובר בסניף מרכזי, סביבו עסקים רבים, אוכלוסייה מבוגרת ואין שום בנק אחר באיזור מאחר שלפני למעלה משנה נסגר הבנק היחיד ברחוב. יש לי עסק, אני צריכה לבצע הפקדות וכך גם בעלי שמבצע הפקדות בסכומים גבוהים פעמיים בחודש, לחברה שאותה הוא מנהל, וכעת בעקבות סגירת הסניף אנחנו מטורטרים לבלפור.

"שוב, רחוב ללא חניה. אפילו פעילות פשוטה כמו למשוך כסף אני צריכה לבצע מהכספומט בקיוסק, עם עמלה בסך שבעה שקלים, או לנסוע לסניף אחר בעיר ואני מוצאת את עצמי לפני החזרה הביתה עוצרת ליד בנק זמין רק כדי למשוך כסף. אני מבינה שמצמצמים פעילות ואפשר לעשות הרבה בדיגיטל, אבל לא הגיוני שברדיוס רחב כל כך אין שום בנק זמין".

יהודה נקיס, תושב שכונת שיכון המזרח בראשון לציון: "לקחו לנו את הסניף בשכונה. המשמעות היא שאנשים קשישים צריכים עכשיו להגיע לסניף אחר, וזו משימה קשה עבורם. קשה להם יותר להתנייד עם תחבורה ציבורית. אמרו לנו שהעבירו לסניף גדול יותר באחד הקניונים באזור, אבל לאחר שביקרתי שם לא ראיתי קשיש אחד מהשכונה, וזה אומר משהו".