ממדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה לתאריכים 8 עד 21 באוגוסט 2018 עולה, כי כ-63% מהחופים שנבדקו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד".

צילום: באדיבות חמוטל כהן

אמנם שיפור מ-59.09% בתקופה המקבילה אשתקד, אך ירידה חדה מהמדד הקודם, שבו 74% מהחופים דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד". מתחילת השנה 66% מהחופים נמצאו נקיים לפחות 70% מהזמן. הרשויות החופיות הנקיות ביותר במדד הן: בת ים, הרצליה, תל אביב-יפו, אשדוד ואילת.

 החופים הנקיים ביותר בישראל הם: בצת, שבי ציון, ראש הנקרה, אכזיב, כזיב במטה אשר, נהריה דרום, הבונים, בית ינאי, נחל פולג דרום וגן לאומי פלמחים שבסמכות רשות הטבע והגנים, חוף צפון נתניה בסמכות עמק חפר, פולג צפון בנתניה, הרצליה דרום, הצוק ותל ברוך בתל אביב, חוף בת ים, אשדוד דרום, אשקלון צפון, ובאילת החופים מפרץ השמש, חברת החשמל, חוף אלמוג שמורה פתוחה צפון ודרום. יש לציין, כי האחריות לניקיון החופים הנבדקים היא בידי הרשויות המקומיות החופיות.

צילום: קובי קוואנקס

 המשרד להגנת הסביבה ועמותת אקואושן ממשיכים כמדי שנה לשמור על הסביבה החופית והימית למען ים נקי, ויצאו בעונה זו בקמפיין הסברה תחת הכותרת: "חד-פעמי - לא בים שלי!", הקורא לציבור להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית, וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק. את קמפיין ההסברה מוביל גם השנה גבי עמרני, עם סרטון הומוריסטי שיאיר זרקור על מצב החופים, ויזכיר לכולנו לקחת איתנו חזרה את כל מה שהבאנו לים, לא להשאיר פסולת בסביבתנו, ולא להגיע לחופים עם כלים חד פעמיים. במסגרת קמפיין הקיץ נערכים אירועים בערי החוף, ביקור על ספינת המחקר MedEx של אקואושן, ניקיון הים באמצעות צוללנים ומבצעי ניקוי חופים בשיתוף הציבור.