כבר ארבע שנים שיוני עוזיהו מקבל עדכונים על אירועים חריגים שמצריכים סיוע ראשוני, מוזנק אליהם, עוזב את העסק שלו ויוצא לשטח להציל חיים.

בשלושת החודשים האחרונים, מאז נכנס לתפקיד דובר סניף בת ים-חולון-אזור הוא גם מעביר ומקבל עדכונים אודות המתרחש בזמן אמת, וכל זה בהתנדבות מוחלטת, מכל הלב וללא שכר.

בתור חובש בהכשרתו, עוזיהו רוכב על אופנוע אמבולנס ומגיע בין הראשונים, אם לא הראשון, אל זירת האירוע. "גם כשאני בעבודה, אם קורה משהו קרוב אלי, אני עוזב את הדברים, משאיר את העובדים ויוצא להציל חיים. זה מה שעושים כל הנתדבים, בין אם זה עורך דין, הנדימן כמוני או שליח".

יוני עוזיהו. צילום: משה מזרחי

-

הסניף של בת-ים-חולון-אזור, שבראשו עומד המתנדב יהודה מזרחי, קיים כ-7 שנים, ולדבריו של עוזיהו נמצא בתנופה מתמדת. מדובר בסניף שמאגד כ-70 מתנדבים, מתוכם 19 רוכבי אופנוע שמתפקדים כאמבולנס ומגבים אחד את השני. כל אופנוע מצוייד בציוד החייאה, חבישה ודפברילטור (מכשיר למתן שוק חשמלי).

מדובר באחד מבין מספר סניפים, שמכילים בסך הכל 3,200 מתנדים, חובשים, פרמדיקים ורופאים. כולם עוסקים בשגרת יומם שנקטעת בדרך כלל בקריאת קשר פתאומית שמדווחת על אירוע חירום רפואי בקרבת מקום. בשניות המתנדב משנה את כל תוכניותיו ומתרכז בדבר אחד, להגיע הכי מהר שאפשר לחולה או הפצוע שזקוק לעזרתו. הוא מגיע אליו או אליהם, יחד עם מתנדבים נוספים, ומעניק טיפול רפואי עד להגעת אמבולנס למקום.

מתנדבים בפעולה. צילום: איחוד הצלה

-

עוזיהו מסביר כי כל אדם שנתקל במקרה חירום רפואי יכול ליצור קשר עם מוקד 1221 של איחוד הצלה, ומתנדבי הארגון יגיעו אליו תוך דקות ספורות. "בדרך כלל מדובר בזמן ממוצע של כ-90 שניות", הוא אומר. בשל העובדה שמתנדבי הארגון מגיעים פעמים רבות על אופנועים, הם אינם נתקעים בפקקים ולא מאבדים זמן יקר.

המוקד שאליו מנותבות השיחות הוא מוקד ארצי שנמצא בירושלים, שיחות מתקבלות בו ובארגון שולחים מתנדבים מהאזור הרלוונטי. חשוב לציין שהארגון אינו מפנה פצועים או חולים אל בית החולים, אלא מעניק להם סיוע ראשוני ללא שום עלות. עם זאת, כיוון שכל עדכון שמגיע אל איחוד הצלה מועבר מיידית למד"א, אמבולנס יגיע לאזור במידת הצורך.

ספר לנו על מקרה שאתה זוכר במיוחד.

"מקרה כזה יכול לנוע מלידה ועד להחייאה מוצלחת. לפני כשנתיים וחצי יצאתי למקרה של אדם בן 50 מחוסר הכרה, הגעתי אליו, התחלתי פעולות החייאה, נתתי לו שוק, בשוק השני הוא החזיר דופק, החזיר נשימה והתחיל להחזיר הכרה. לאמבולנס לקח 17 דקות להגיע למקרה".

השבוע נפתח בבת-ים קורס חובשי רפואת חירום, אליו הצטרפו כ-30 מתנדבים חדשים. מה צריך לעשות כדי להצטרף אל קורסים עתידיים?

"כדי להצטרף לקורס צריך רישיון נהיגה ורכב או אופנוע צמוד, וכמובן לבוא עם רצון טוב להתנדב. הקורס נמשך 8 חודשים ומתקיים אחר הצהריים, פעם-פעמיים בשבוע. ללא עלות למעט דמי רצינות. זאת, למרות שמדובר בקורס שעלותו כמה אלפי שקלים."

יהודה מזרחי, ראש סניף בת ים-חולון-אזור. צילום: איחוד הצלה

-

מה קורה אחרי הקורס?

"מתנדב שמסיים את הקורס העיוני מקבל ווסט ומכשיר מירס. בהתחלה הוא נקרא "משתלם" ויוצא לכמות מסוימת של מקרים עם כונן ותיק יותר. הכונן הוותיק מלמד את המשתלם איך פועלים בשטח."

על מנת שיוכלו להמשיך בפעילותם הברוכה, שניתנת כאמור על ידי מתנדבים וללא שום עלות, מתקיימת פעילות הארגון על בסיס תרומות. עוזיהו ושאר מתנדבי הארגון ישמחו לתרומתכם להמשך הפעילות החשובה, וניתן לעשות זאת על ידי כניסה לאתר: http://www.1221.org.il/Main/Products.aspx