מטופלים של קופ"ח 'כללית' אשר שהו ביום שני ה־14 לינואר במרפאת בריאות הילד ברחוב אמבר בעיר, התבקשו על ידי משרד הבריאות להגיע להתחסן נגד מחלת החצבת.

ערוכים להתמודד עם הידבקות? | המחשה: shutterstock

ביום המדובר הגיע למרפאה בשעות אחר הצהריים ילד עם סימני מחלת החצבת, ולאחר הביקור הוא אושפז בבית החולים עקב התפרצות המחלה. מיד עם קבלת האבחנה, דווח המידע לגורמים במחלקת אפידמולוגיה במשרד הבריאות, אשר יצרו קשר עם כל מי שנכחו במרפאה יחד עם הילד. המטופלים התבקשו להגיע למרפאות טיפת חלב הקרובות ביותר אליהם ולהתחסן בתוך שישה ימים מאותו יום שני.

המקרה הזה הוא לא הראשון שבו נחשפים עוברי אורח למחלת החצבת. "יש הורים מתנגדי חיסונים שלא מחסנים את הילדים שלהם נגד מחלות שכבר כמעט נכחדו מן העולם, ובטח ובטח שלא היו אמורות להיות בשנת 2019. היום כל יציאה לקניון, הצגה או ביקור אצל הרופא מלווה בחששות כבדים והתלבטויות שמא עלולים להיחשף למחלה הנוראית", אומרת תושבת מודאגת.

"לעיתים תכופות יש שמועות בכל מיני קבוצות של הורים על היחשפות למחלת החצבת, שמועות שמתבדות אך הפעם זה היה ממשי. הילד החולה אושפז ואנחנו קיבלנו הודעה שיגיעו דחוף להתחסן אצלנו במרפאה", מוסיפה אחות טיפת חלב בעיר ומדגישה כי גם כאשר החולה מאושפז ישנה בעיה מאחר ש"בארץ אין ממש בידוד למחלות זיהומיות בבתי חולים, והווירוס עובר באוויר. לכן אם יש חשיפה, מחסנים את כל המחלקה. הפתרון הוא לא חדר בידוד, אלא בשיפור המוכנות בקליטת חולים, כדי למנוע את ההידבקות הבאה".

משרד הבריאות נמסר בתגובה: "ביום חמישי ה־17 בינואר, דווח ללשכת הבריאות המחוזית תל אביב על פעוט חשוד לחצבת מבת ים. בחקירה אפידמיולוגית התברר כי אכן הפעוט ביקר ב־14 בינואר בקופת חולים כללית בבת ים. עוד באותו יום פנתה הלשכה למרפאה לבקש את רשימות הנחשפים. הלשכה יצרה קשר עם הנחשפים והם זומנו לחיסון לפי צורך".