לפני ארבעה חודשים איבד בר, חייל בהנדסה קרבית, את התפילין. מצבו הכלכלי ושבועות ארוכים בשטח לא אפשרו לו רכישת תפילין חדשים. הוא פנה לרב מאיר אבוטבול, ראש בית כנסת 'משיח דרום בת ים', לעזרה, שפרסם את הבקשה בפייסבוק, ומשם התגלגלה לרב יוסף נחשון מחברון, מפעיל פרויקט 'תפילין לחייל'.

"החייל היה במצוקה אמיתית. כל יום חיפש מישהו אחר להשאיל ממנו תפילין, ולא תמיד היה מספיק להניח לפני אימון או מבצע מה שהדאיג אותו מאוד", מספר נחשון.

יום קודם קיבל הרב פנייה מאמו של סגן דוד גולובנציץ שנהרג מפליטת כדור בחודש שעבר. "היא סייעה ברכישת שישה תפילין לחיילים, ע"ש בנה, והיה לי ברור שהחייל הבת ימי יהיה הראשון. הוא שלח לי מיקום, אי שם במקום נידח רחוק מישוב בדרום, ויצאתי לדרך".

הדרך הייתה סבוכה משציפה. "הייתי עם רכב פרטי ובשלב מסוים פניתי לשביל צר שבסופו ירידה תלולה.

מצד אחד תהום, מצד שני הר, ושביל צר כל כך שבקושי היה מקום לרכב. לא הייתה אפשרות לחזור אחורה. הרגשתי שהרכב מתדרדר לתהום. יצאתי החוצה, הרמתי עיני לשמיים וביקשתי עזרה. המשפט אומר ששליחי מצווה אינם ניזוקים לא בצאתם ולא בחזרתם, לא הייתה ברירה והמשכתי הלאה, לאט לאט ובתפילה. עד שראיתי מרחוק חיילים שלא הבינו מאיפה צצתי להם", הוא צוחק.

הוא התקבל בברכות והשתאות. "נתתי לחייל את התפילין, כששמע מי תרם אותם הוא כמעט התחיל לבכות. הוא חתם על טופס שאני מעביר לתורמים, הוסיף כמה מילות תודה אישיות, והמשכתי הלאה לבסיס אחר לחייל אחר שחיכה לי".

צילום: הרב נחשון

בפרויקט 'תפילין לחייל', חילק הרב נחשון עד כה כאלפיים תפילין לחיילים. "יש לצערנו הרבה משפחות שמאבדות אהוב, ורוצות להנציח את שמו. במקום ספר תורה שנשאר בארון, אפשר לרכוש תפילין לחיילים. בתפילין עושים שימוש מדי יום, מדי יום מזכירים את שם הנפטר, ועוזרים לחיילים שלנו בשטח".

מעוניינים לסייע ברכישת תפילין לחיילים מוזמנים לפנות לרב נחשון בהודעת וואסטאפ: 054-5690067הרב נחשון