עמותה שנלחמת בפדופילים ערכה ניסוי שבמסגרתו העלתה הזמנות לצפייה בתכנים פדופיליים ופגישות עם קטינים, ופייסבוק לא חסמה את התכנים. "כל עוד אין פיקוח ישראלי, אף אחד לא יכול למנוע את המקרה הבא", טוענים מנהלי העמותה.

המחשה: shutterstock    

עמותת מצו"ף שפועלת לקידום חקיקה להקמת מאגר תיעוד פרטי פדופילים משוחררים ערכה ניסוי ברשת החברתית פייסבוק והתוצאות שלו צריכות להדאיג את כולנו. את העמותה הקימו תושב חולון, אלירן מלכי, ושותפתו אנדי איז'ק, והשבוע אף נערכה חשיפה רשמית שלה בבית העמותות בתל אביב.

על מנת להמחיש את חומרת המצב העלו חברי העמותה פרסומים ממומנים עם הזמנה לפעילות פדופילית, לכאורה, ולמרות שהייתם מצפים שהתכנים יורדו, פייסבוק כלל לא התייחסה לנושא.

בפרסומים הממומנים שהעלתה העמותה בדף הפייסבוק שלה הוצגו תמונות של ילדות עם הכיתוב: "ילדות בנות 10 עד 14 מחפשות מדריך מיני. חושב שאתה מסוגל?", והזמנות מגונות אחרות שפרסומן מומן בכ־15 דולר במטרה להגדיל את החשיפה לפוסט.

"היו כמה אנשים שלחצו על הפרסומת", מספר מלכי. "לא יודע אם זה בגלל שהם מכירים את העמותה ורצו לראות במה מדובר או בגלל שהם באמת חשבו שאנחנו מספקים את השירות הזה".

הפוסט הניסיוני | צילום מסך מ'פייסבוק'

מלכי מסביר כי הסיבה לכך היא הדרך שבה פייסבוק מפקחת על תכנים ברשת: "לפייסבוק יש בינה מלאכותית שמטרתה לנטר פרסומים וצמדי מילים חשודים, כמו תוכן פדופילי. הבעיה שהיא לא מבינה עברית וגם לא שפות רבות נוספות, לכן היא לא עלתה על הפרסום שלנו".

רק לאחר שמלכי עצמו חשף את התרגיל, פייסבוק הסירה את הפרסום. "פייסבוק לא ממהרים לחסום, אלא אם מגיעים אליהם הרבה תלונות. כל עוד פייסבוק לא תעמיד צוות ישראלי דובר עברית שיטפל בנושא, מקרים כאלו עלולים לחזור על עצמם".

מ'פייסבוק' נמסר: "פייסבוק בדקה את הנושא ונמצא כי קרתה טעות מצערת. פייסבוק מתייחסת ברצינות רבה לנושא והתכנים הללו הוסרו".