השבוע שבתו בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים בבת ים בעקבות גילוי אלימות נגד עובד הוראה בבית ספר יסודי בעיר. ההשבתה הזו של הסתדרות המורים מצטרפת להשבתה שהתרחשה לפני כשבועיים, אז הסייעות בגני הילדים מחו כנגד אירוע שבו אם היכתה סייעת

"אלימות כלפי הבת שלי". האם ובתה השבוע | צילום: קובי קואנקס

"אנו חיים בחברה חולה ואלימה", משתפת בצער יו"ר הסתדרות המורים בבת ים, ענת דדון. "אני לא מדברת ספציפית רק על בת ים, רמת גן או חולון אלא על כל מדינת ישראל.

"זה מתבטא בכבישים, במועדונים, בסכסוכי שכנים וכתוצאה מכך הילדים סופגים את האלימות הזו מהבית וזה מחלחל לבתי הספר ולגנים. לצערי הרב קברניטי המדינה לא שמים לב לזה, עליהם לקיים תוכנית חירום לאומית ולבדוק איך ניתן למגר את התופעה, שחצתה גבולות ומגזרים, הורים מרשים לעצמם להשתלח בעובדי הוראה. וזה לא רק נעשה בצורה פיזית, זה נעשה גם בסגנון דיבור, שיימינג והשפלות בקבוצת ווטסאפ ובפייסבוק".

"מי שיתקוף עובד ציבור יהיה חשוף לתביעה"

"אני מצפה ממשרד החינוך שהוא המעסיק שלי, ששולח אותי לעבודה כל יום, לנקוט באמצעים נגד ההורים האלה", ממשיכה דדון. "זה לא באחריות הסתדרות המורים לדאוג להם. במקום זה הם עסוקים במיצ"בים וסטטוסים של בתי ספר. הם שכחו בדרך את הדגש על החינוך של הילדים וההורים. במקרה הזה אני מאוד מעריכה את עיריית בת ים על עמידתה הבלתי מתפשרת מול התופעה הזו".

ואכן, עיריית בת ים מראה את עמדתה הנחרצת בנושא ובעקבות האירוע שהתרחש השבוע, הודיע מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק החינוך, אלי יריב, שכל מי שיפגע בעובדי ציבור יהיה חשוף לא רק להליך פלילי אלא גם לתביעה כספית ע"י עיריית בת ים.

צילום: קובי קואנקס

"כמחזיק תיק החינוך וכבעל למורה במערכת החינוך לא אוכל לעבור על כך לסדר היום", אומר יריב. "אמנם האחריות לביטחון בתי הספר והגנים מוטלת כל כולה על משטרת ישראל ומשרד החינוך, אך לצערי גם המשטרה וגם משרד החינוך מגלים יד רכה בנושא. ולכן, מעתה, במקביל להליך הפלילי המטופל ע"י משטרת ישראל, כל מי שיפגע בעובדי ציבור יהיה חשוף לתביעה כספית על ידי עיריית בת ים".

כאמור בעקבות האירועים האחרונים הושבתו בתי הספר ביום ב' האחרון במשך שעתיים (10:00-8:00), אולם קשה לומר שההורים התחברו למחאה. "אני הורה לשתי בנות הלומדות בבתי ספר יסודיים בעיר", אמר השבוע אבי אריה. "ואני מתנגד לשביתה. אם מתרחש אירוע כלשהו צריך לטפל בו נקודתית ולא להעניש את כולם. אין שום הצדקה להשבתת הלימודים, והצעד הזה לא מקדם כלום במיגור האלימות נגד הצוותים המחנכים. מדובר במפגן כוח מיותר שנובע משיקולים פוליטיים של הסתדרות המורים".

"יש פה אמירה שעובדי ההוראה אינם הפקר", אמרה בתגובה מורה בעיר. "אני מרגישה שעד שלא יקרה משהו קיצוני אף אחד לא יתעורר. השביתה היא מבחינתי משולה לקנס כספי על עברה פלילית אחרת, לצערנו עד שזה לא נוגע בכיס שלנו אנו לא מבינים. אמנם העונש קולקטיבי אבל גם יש לה השפעה קולקטיבית. במקביל עובדים על חיזוק הקשרים עם ההורים כדי לחבר אותם לעשייה של ילדיהם".

"המטרה היא להגן על אנשי חינוך באמצעים העומדים לרשותנו", מוסיפה דדון. "המטרה היא לזעזע את מקבלי ההחלטות. בת ים זו עיר נפלאה עם גננות, מורים ומנהלים שעושים עבודת קודש. אבל אם ההורים לא יוקיעו אנשים אלימים מקרים אלו ימשיכו לקרות. בפעם הבאה אנו נשבית את הלימודים ליום שלם".

"לא הרמתי יד. אני אלך עם זה עד הסוף"

ובדומה למקרים רבים שכאלה, גם לסיפור הזה יש צד נוסף. אותה אם שבגינה פרצה השביתה, אמרה השבוע להגנתה כי לא נקטה באלימות וכי מי שחשוף לאלימות ממושכת היא דווקא בתה. "אחרי שבוע וחצי שבו הבת שלי עוברת חרם מצד חברותיה לשכבה וזוכה להתעלמות, אמרתי די", היא מספרת השבוע בכאב. "במשך שבוע וחצי היא לא אוכלת, לא שותה, רק אומרת לי שהיא רוצה למות. אני לא מבינה למה מתייחסים אליה ככה?"

האם ובתה השבוע | צילום: קובי קואנקס

לדברי האם, הכל התחיל כשהגיעה לבית הספר על מנת לשוחח עם המנהלת. "סיפרתי לה על הבעיה, והראיתי לה את ההודעות והקללות שהבת שלי מקבלת - ילדה בת 12. ביקשתי ממנה להתערב כיוון שהמורה לא עושה דבר. המנהלת אמרה שהיא תטפל בבעיה ושאני יכולה ללכת. אמרתי לבתי שתעלה לכיתה ונשארתי באוטו ליד בית הספר. אמרתי לה שאני מחכה אם היא צריכה אותי".

לדברי האם כעבור מספר רגעים היא ראתה את המנהלת יוצאת. "היא לא טיפלה בבעיה, והבת שלי נשארה בחצר, יושבת ובוכה. קראתי לה ושאלתי למה היא לא נכנסת לכיתה והיא אמרה שכולם עושים עליה חרם ופרצופים.

"אמרתי לה שתעלה לכיתה ותקריא בקול את ההודעות שקיבלה מהבנות האחרות, שכל המילים הרעות יחזרו אליהן", מוסיפה האם. "כעבור כמה דקות התקשרה אלי אחת התלמידות, ואמרה שמורה אחת מרביצה לבתי. רצתי לשומר ואמרתי לו שבתי ממררת בבכי, ואני שומעת אותה נחנקת בטלפון וביקשתי שיפתח לי את השער".

כאשר השומר סירב לפתוח לה, קפצה האם מעל הגדר. "רצתי לכיתה וראיתי את המורה מושכת את הבת שלי בכוח החוצה מהכיתה, והילדה שלי צועקת ובוכה 'תעזבי אותי'. פניתי למורה, ואמרתי לה: 'אל תגעי בבת שלי תורידי את הידיים שלך', והיא צעקה על הבת שלי במילים לא יפות. התאפקתי להחזיק את עצמי, אמרתי לה 'הילדה בת 12 איך את מדברת אליה', פתאום הרגשתי שמורה אחר חונק אותי מאחורה".

לאחר האירוע נעצרה האם בחשד לאיומים והעלבת עובד ציבור. "אני נשבעת בילדים שלי שלא הרמתי יד", היא אומרת, "ואני אלך עם זה עד הסוף. אתבע גם את בית הספר. כל הילדים שנכחו בכיתה ראו מה קרה. לא הרמתי יד על הצוות והאמת תצא לאור. אני אם חד־הורית שנלחמת על הגידול של ילדיי. קורע אותי מפנים לראות את הבת שלי במצב הזה".

על השבתת בתי הספר היא אומרת: "המנהלת ידעה על החרם והיא הפנתה לי את הגב, המחנכת ידעה ולא עשתה דבר, אבל ברור שהסתדרות המורים תאמין למורים ולא לאמא ולילדה בת 12

"כעת בתי לא רוצה לחזור לבית הספר", היא אומרת. "הלכנו לשם לקחת את הספרים שלה שנשארו בכיתה וכל המגירה שלה היתה שבורה. הילדים שברו לה אותה, אז בואו נדבר רגע על אלימות, וזאת האלימות כלפי הבת שלי".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "אנו מתייחסים בחומרה רבה לכל גילוי של אלימות ופועלים בכל המישורים החוקיים העומדים לרשותנו. חוזר מנכ"ל מתייחס באופן ספציפי לאלימות של הורים כלפי עובדי הוראה כפי שאירע השבוע בבת ים. לפי חוזר מנכ"ל על הצוות החינוכי ליזום תהליכים שיעודדו את השותפות עם ההורים

"ככל שהתלמידים, ההורים ונציגי הקהילה, יראו עצמם שותפים לתהליכים חינוכיים ויכירו באחריותם המשותפת, כך תגבר נכונותם לקיים את הכללים וליישם תהליכים אלה. יחד עם זאת הורים שאינם מקבלים את הכללים ופועלים באלימות, מן הראוי שהמשטרה בראש ובראשונה תמצה עימם את הדין על ידי צווי הרחקה והמשך טיפול במישור הפלילי".