צילום: shutterstock

השבוע יצאו פקחי רשות המיסים לחולון, בת ים ואזור. זאת כחלק מפעילות ביקורת נרחבת נגד מעלימי מס והון שחור. המטרה: הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת, ובכך להגביר את השיוויון בנטל בקרב האזרחים. הממצאים בחולון ובת ים היו מעניינים וגם התירוצים.

בביקורת שנערכה במוסך בבת ים נמצא כי עבור אישור בלמים גבה בעל המוסך 700 שקל מלקוח, אך לא רשם אותם בספרים כנדרש. לשאלת המבקרים לפשר הדבר השיב: "אני חייב פה עזרה, אני לא משתלט..."

בביקורת במספרה בחולון ערכו המבקרים תצפית, וצילמו את בעל המספרה מקבל כסף במזומן אותו הוא מכניס היישר לכיסו מבלי לתעד אותו בספרי העסק. כשעומת אל מול הממצאים והצילומים השוב בעל המספרה: "לא קיבלתי כסף ולא מכיר את הלקוחה". התיק הועבר יחד עם הממצאים להמשך טיפול.

במוסך לפחחות בבת ים נמצאו צ'קים בסך כולל של 518,614 שקלים שלא נרשמו בספרים. בעל המוסך טען: "הצ'קים הם לביטחון עד שהלקוח יקבל את הכסף מחברת הביטוח ואז אפשר יהיה לפרוע את הצ'ק".

בביקורת בגן ילדים בבת ים נמצא שהכנסות בסך 5,150 שקלים שהתקבלו בצ'קים לא תועדו בספרי העסק של הגן. הגננת טענה: "אלו צ'קים לביטחון בלבד". בגן בחולון לא נרשמו העברות כספים באמצעות אפליקציית "ביט", בסכום של 3,500 שקלים הגננת טענה: "אנחנו רושמים בסוף החודש במרוכז".

הביקורת כללה 126 בתי עסק, והיא נערכה ע"י  עובדי משרד פקיד שומה חולון. ממצאי המבצע העלו כי 15% מהעסקים שנבדקו לא רשמו הכנסות כדין.