תושבים המתגוררים בקצה הצפוני של רחוב בלפור בבת ים, באיזור הקרוב לגבול המוניציפלי של העיר עם תל אביב־יפו, פנו לאחרונה לעירייה בדרישה לטפל בליקויים החמורים בבניין המגורים מספר 2.

הבניין ברחוב בלפור. אריחים וחלקי בטון ממשיכים ליפול | צילום: קובי קואנקס

מדובר בבניין מגורים הנטוש זה מספר שנים, בעקבות קביעה של אגף ההנדסה העירוני כי המבנה מסוכן לציבור ואף נמצא בסכנת התמוטטות. למרות המצב החמור בשטח, הנמשך קרוב לעשור, הליקויים טרם טפלו.

רחל חביב, המתגוררת בקרבת מקום, מספרת כי בשבוע שעבר צעדה מעברו השני של הרחוב והבחינה בפיסת טיח שנשרה מקיר הבניין: "החתיכה היתה די גדולה והנפילה יצרה רעש חזק. רק במזל אף אחד לא נפגע. אני באופן אישי מקפידה לא להסתובב שם בגלל המצב של הבניין. החשש מנפגעים מאוד מטריד".

ראוי לציין כי המצב הקשה של המבנה מוכר לרשויות ולעיריית בת ים, שפועלת מול עורכי הדין המייצגים את בעליו לשעבר של המבנה, שבינתיים הועבר להליך של כינוס נכסים. במהלך השנים האחרונות התושבים אף הוזהרו שלא להתקרב לבניין והמקום אף גודר, אולם הגדר שהוצבה והמחסומים שהותקנו נפרצו מספר פעמים, בעיקר על ידי חסרי בית.

תושבי האיזור מטילים את האחריות על העירייה ודורשים את הריסתו של המבנה או לכל הפחות את חיזוקו, שימנע נשירת חלקי טיח ואריחים מקירותיו החיצוניים של הבניין. "זאת נקודת מעבר ראשית עבור אנשים", טוענים התושבים, "גם בירידה הרגלית לחוף 'סי פאלאס' וגם למרכז המסחרי בכניסה לשטח של יפו. עד היום נפלו אריחים וחלקי בטון. בוא נקווה שלא יקרסו חלקים גדולים יותר".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "המבנה הוכרז כמסוכן בשנת 2011. לאחרונה עם קבלת הדיווח על נפילות טיח ובטון מהמבנה נשלחה דרישה לבעלי הנכס לאטימה חוזרת של המבנה ולתיקון הגדר. במידה ודרישת העירייה לא תענה,  נשקול לנקוט נגד בעלי המבנה בהליכים משפטיים נוספים".