האזעקה וקולות הנפץ שנשמעו ביום חמישי שעבר בכל רחבי גוש דן והשפלה היכו בתדהמה ובהלם רבים מתושבי בת ים, שהתרגלו לראות ולשמוע את ירי הרקטות דרך האינטרנט, הטלוויזיה ותחנות הרדיו השונות. כוחות ההצלה דיווחו על מספר נפגעי הלם, ובתוך כך שוב צפה השאלה שנדחקת לפינה בימי שגרה - האם המקלטים הציבוריים בעיר מוכנים לתת מענה לתושבי בת ים בזמן אמת?

מקלט דו־תכליתי בבת ים | צילום: רגינה קאשי־רודנשטיין

חשש מאזעקת אמת

על פי עדויות של תושבי העיר, בניינים בכל רחבי בת ים רעדו כתוצאה מהנפילות, שאחת מהן אותרה על פי גורמי ביטחון למחרת (שישי) בסמוך לבית הספר החקלאי 'מקווה ישראל'. קולו של הצופר הדהד מעט לאחר השעה 21:00 וגם בבת ים הוזעקו התושבים לחדר המדרגות, המקלטים והממ"דים, במה שהתברר כאזעקת אמת.

בתום האירוע התברר שלא כל תושבי העיר קיבלו את ההתרעה ההכרחית לצורך כניסה למרחב מוגן, ובחלק נרחב בעיר קול הצופר כלל לא נשמע. "אנחנו גרים ליד הים, ויש רוחות חזקות שנושבות בחוץ", מספרת תושבת המתגוררת בטיילת. "את האזעקה לא שמענו אלא רק את הפיצוץ האדיר שהיה בסוף, ורק לאחר מכן הבנו שהייתה אזעקת 'צבע אדום' בגלל ירי של טילים", היא אומרת.

אך, כאמור, לא רק עוצמת הצופר מדאיגה את התושבים, אלא גם ובעיקר, מוכנות המקלטים לשעת חירום. מרבית מבתי המגורים בבת ים הם בתים משותפים ישנים, שבהם אין חדרי ממ"ד. הצעד הבא לאחר היציאה לחדר מדרגות בזמן צפירה הם המקלטים המוזנחים בבתים הישנים. עבור אלה שנמצאים בזמן הצפירה ברחוב, יש את המקלטים העירוניים, שמזמן הוסבו לעסקים פרטיים ובמקרים הפחות גרועים לשימושים קהילתיים דו־תכליתיים כדוגמת בתי כנסת, 'כולל', וקן לתנועות נוער.

מקלט דו־תכליתי בבת ים | צילום: רגינה קאשי־רודנשטיין

"אני לא יכול שלא לתהות אם במקרה שנצטרך להיכנס למקלט, אני כאישה אוכל להיכנס, או שמא מכיוון שזה כעת בית כנסת לגברים בלבד ישללו את כניסתי", תוהה תושבת שכונת עמידר. "עושים במקלטים ציבוריים ככל העולה על רוחם, אבל זהו לא רכוש פרטי ולא ברורה ההחלטה להקים בהם עסקים או בתי כנסת. יש מספיק בתי כנסת ברחבי העיר".

תושב אחר הוסיף: "לא רק שהשמישו את המקלט מול ביתי כבית כנסת, אלא גם הגדילו ובנו פרגולה ליד, ותחתיה הקימו מקווה לגברים. פניתי לעירייה בזמן אמת כאשר בנו את המקווה אך לא קיבלתי שום מענה בנושא, ואני בטוח כי בזמן אמת אנו לא נוכל לקבל את השירות שהמקלטים אמורים לתת לנו".

מקלט דו־תכליתי בבת ים | צילום: רגינה קאשי־רודנשטיין

מקלטים נוספים הפכו לחדרי כושר, "מול ביתי הקימו מועדון ספורט לנשים ובהמשך הרחוב במקלט אחר הקימו חדר כושר. בערבים מגיעים לכאן תושבים מרחבי העיר, תופסים חניות ועושים רעש, כל ניסיון לדבר איתם נתקל בהפחדות ואיומים מצידם. קנינו בית לא ליד איזור התעסוקה אלא בלב של שכונה שאמורה להיות שקטה, כאשר בפועל לא כך הדבר", מספרים זוג תושבי שכונת עמידר.

לדבריהם, "בית העסק שמופעל במקום גובה הרי דמי כניסה, אבל למי הם משלמים עבור השימוש במקלט הציבורי? ברחבי העיר מתגוררים אנשים מבוגרים רבים ורמת האחזקה של הרבה מהבתים כל כך נמוכה שמספיק לזרוק אבן כדי שהבניין יתפרק, אז שלא לדבר במקרה של טילים. מישהו חייב לתת את הדעת על העובדה שהמקלטים אינם מוכנים לקבל אותנו בשעת אמת".

מקלט דו־תכליתי בבת ים | צילום: רגינה קאשי־רודנשטיין

"בהתאם למדיניות פיקוד העורף"

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "בבת ים מצויים כ־20 מקלטים ציבוריים. בהתאם למדיניות פיקוד העורף אנו מעודדים שימוש דו־תכליתי בחלק מהמקלטים לצרכים קהילתיים, במטרה לשפר את תחזוקתם ומוכנותם לחירום. כל המקלטים עומדים בכל הנחיות המיגון והבטיחות וערוכים לקלוט בשעת חירום את תושבי העיר.

"אנו עומדים בקשר רציף עם גורמי פיקוד העורף על מנת לוודא את מוכנותם של המקלטים ועורכים תרגילים וביקורות תקופתיות. בביקורת האחרונה של פיקוד העורף זכתה העיר בת ים בציון 95 בביקורת המקלטים, וכן בחמישה כוכבי יופי בתחרות תחזוקה ומיגון מקלטים של המועצה לישראל יפה.

"לגבי הצופרים - מערכת הצופרים מופעלת ומתוחזקת על ידי פיקוד העורף. עיריית בת ים נמצאת בקשר ישיר עם פיקוד העורף, והעבירה את כל הדיווחים לגבי אזורים שבהם לא נשמעה האזעקה".