בבחירות לכנסת ה-21 שנערכו אמש (שלישי 9.4.19) הצביעו 64,948 מבעלי זכות ההצבעה בבת ים. רובם הצביעו לבנימין נתניהו, אך גם נציג 'יש עתיד' (ושחברה ל'כחול לבן') במועצת העירייה, ירון לוי, רואה בתוצאות הישג, ויש גם מפסיד ברור שבעבר זכה להערכה רבה מצד הבת ימים כמנהיג חברתי. 

בנימין נתניהו בנאום הניצחון. צילום: תומריקו

בת ים כידוע היא עיר ליכוד מובהקת וכך לימדו גם אחוזי ההצבעה הנוכחיים. למעלה מ-38% בחרו 'מחל' בקלפי ולא אכזבו את ראש הממשלה, שאף ביקר בעיר לרגל מסע הבחירות שלו. בהשוואה לבחירות הקודמות לכנסת, יכולים אנשי 'הליכוד' להיות מרוצים. לפני ארבע שנים בחרו ב'ליכוד' 33% ממצביעי בת ים, והשנה חל גידול משמעותי במספר הקולות.

ההישג המשמעותי הוא דווקא של רשימת 'כחול לבן' שכרשימה חדשה, זכתה לכמעט 22% מקולות הבוחרים בבת ים, קפיצה גדולה מ-9 האחוזים שזכתה להם 'יש עתיד' בבחירות הקודמות כאשר צעדה לבדה. 

"זו תוצאה מדהימה! של מפלגה שקמה רק לפניי חודשיים", אומר חבר המועצה, ירון לוי. "עשינו עבודת שטח מעולה ביחד עם עשרות מתנדבים בת ימים שנלחמו על כל קול. אני שמח לומר שגם העבודה מחוץ לקלפיות שהיא בדרך כלל מלאת יצרים והכפשות לא הגיעה למקומות האלה. היה נעים להרגיש שאין עוינות בין המחנות השונים, כל אחד ייצג את העמדות שלו ואת מה שהוא מאמין בו". 

ירון לוי | צילום: קובי קואנקס

הרשימה השלישית בגודלה בבת ים גם הפעם (הכנסת ה-21) היא 'ישראל ביתנו' בראשות אביגדור ליברמן. תושבי בת ים, שחלק ניכר מהם יוצאי חבר העמים, חיבקו גם הפעם את ליברמן, והרשימה זכתה לכמעט 12% מהקולות הבת ימיים, לפני ארבע שנים זכה ליברמן ל-12.88% מהקולות בעיר. 

גם רשימת ש"ס שנציגיה פעילים מאוד בבת ים, ונוכחותם הורגשה היטב בתקופה שלפני הבחירות, זכתה למספרים כמעט זהים להישגיה בבחירות הקודמות, עם למעלה מ-6% בוחרים בעיר. בבחירות הקודמות זכתה הרשימה ל-6.88%. 

הצניחה הגדולה היא של רשימת 'כולנו' בראשות משה כחלון. שר האוצר החברתי זכה בבת ים בבחירות הקודמות לכנסת ב-11.23% מהקולות הבת ימים. הפעם נראה שלמרות הפעילות הענפה בעיר וניסיונות השכנוע, הפנו לו המצביעים מהעיר את הגב והוא זכה ל- 5% מהקולות בלבד. 

משה כחלון. צילום: אלכס קולמויסקי

צניחה משמעותית נוספת חוותה מפלגת 'העבודה' שקיבלה הפעם 2.79% בלבד מקולות בוחרי בת ים, בעוד שבכנסת הקודמת קיבל 'המחנה הציוני' בראשות בוז'י הרצוג וציפי לבני ל- 14.58% מהקולות בעיר. בבחירות הנוכחיות מפלגת 'העבודה' איבדה את רוב מצביעיה בעיר, והיא אינה עוברת בבת ים את אחוז החסימה. 

גם 'הבית היהודי' שבבחירות הקודמות זכה ל-5.15% מהקולות בבת ים, חווה צניחה. למרות היותה עיר ימנית באופיה  'איחוד מפלגות הימין' בראשות הרב רפי פרץ, לא הביאו קולות רבים בבת ים, והרשימה זכתה לפחות מ-3% מקולות הבוחרים. 

נפתלי בנט ואיילת שקד שהובילו את 'הימין החדש' לא עברו גם בבת ים את אחוז החסימה. כמו גם רשימת 'מרצ' ששמרה על אותו פרופיל נמוך והשנה, כמו בבחירות הקודמת, היא עומדת על כאחוז בודד של הצבעה עבורה. נתון דומה נרשם גם לרשימת 'יהדות התורה'