המודל: הריף באילת | צילום: יוסי דוס סנטוס

המודל: הריף באילת | צילום: יוסי דוס סנטוס

להבה בלום
מה עושים חובבי הצלילה במרכז הארץ, כאשר מתעורר אצלם חשק לרדת מתחת לפני המים? מכורח הנסיבות, הם נאלצים לצאת לנסיעה ארוכה עד אילת. אם הם בכל זאת מתעקשים להישאר בגבולות הקל"ב, מצפה להם חוויה די אפרורית בחופי הים התיכון, בהם אין כמעט ריפים ואלמוגים, שבתוכם משתכנות חיות מים. עיריית בת ים, שמזה זמן מה סימנה את חופה כנכס עירוני בעל עדיפות גבוהה, החליטה להרים את הכפפה.
בימים אלה מקדמים בבניין שברחוב נורדאו פרויקט שאמור להפוך את בת ים ליעד נחשק עבור צוללנים, על ידי הטבעה של ספינה בחופי העיר.
כאשר מטביעים גוף זר בתוך המים, האלמוגים נדבקים אליו ומייצרים מקום מסתור ליצורים החיים במעמקי הים. לפני שנים הטביעו ספינה באילת והמקום הפך לגן עדן לצוללים מכל העולם, המוני דגים מכל הגוונים והסוגים, אלמוגים, ועוד זנים רבים של חיות מים.
ראש עיריית בת ים, יוסי בכר, אמר השבוע בנושא: "בת ים הופכת להיות פנינה תיירותית, ובאיזור החוף היא משנה את פניה והופכת לאטרקציה. יש לנו טיילת יפהפייה ואנחנו רוצים לפתח אותה, לפרנס את העסקים שכבר קיימים, ולהביא עוד. אתר צלילה ימשוך הרבה עניין ואנשים מכל העולם".
את הספינה רוצה העירייה להטביע באיזור הטיילת הדרומית, קרוב למתחם ה'סנסט ביץ'', שנפתח לאחרונה, וחלקו עוד בשלבי בנייה. את הספינה, והפקת ההטבעה, יקבע חיל הים, שכבר הטביע באילת מספר ספינות, לדוגמה אח"י סופה. בעיריית בת ים מאמינים שבתוך שנה ההטבעה תצא אל הפועל. כל זאת כמובן בכפוף לבחינה של המשרד להגנת הסביבה ושל ועדת התרה להטלה בים.
מעמותת צלול נמסר: "אנו מבינים את היתרונות התיירותיים של הטבעת אוניה מול החוף, אך באופן עקרוני מתנגדים לפעולות מאין אלה בדרך כלל מחשש להתפשטות של מינים פולשים על האתר הנ"ל".