וולפרט והגביע בבת ים | צילום: קובי קואנקס
למשפחת בן עזיז נולדו שישה ילדים שעלו לארץ מבגדד בתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת. חנה וולפרט, תושבת בת ים ופעילה בעמותת 'ותיקי בת ים', היא אחת מהם, ומזכרת משפחתית שהיא נושאת עימה מאז ועד היום, מוצגת בימים אלה במוזיאון לאמנות יהודית בפילדלפיה.

וולפרט היתה תינוקת כשעלתה ארצה. כשנולדה, אביה, יחזקאל בן עזיז, ניגש לצרף מקומי בבגדד והזמין עבורה כוס קידוש בעיצוב אישי ואחיד, בדומה לכוס שהכין עבור כל אחיה שנולדו לפניה. הגביע והתחתית דומים, אך לכל אחד כיסוי שונה. אחיה הקטן שנולד בארץ, השביעי, לא זכה לקבל כוס כזאת, ולאחר שנים נהרג במלחמת יום כיפור. סרן ד"ר אברהם בן עזיז, השאיר אחריו אישה ושלושה ילדים. אשתו עדיין מתגוררת בבת ים.

אחותה הגדולה של וולפרט, סיגלית פינגרהוד, שכמו וולפרט הייתה חלק מארגון ההגנה, התחתנה עם אמריקני, והיגרה לארה"ב. לאחר שנפטרה, לפני כ־18 שנה, תרם בעלה של פינגרהוד את הכוס שלה למוזיאון לאומנות יהודית בפילדלפיה, בתוספת הסיפור המשפחתי.

הגביע של האחות, בפילדלפיה | רפקודוקציה: קובי קואנקס

השנה, נבחרה הכוס הזאת מתוך כל אלפי המוצגים של המוזיאון, לככב על לוח השנה של המוזיאון כצילום של אחד מחודשי השנה, בתוספת הסיפור.

וולפרט: "מדבור בכוסות שעברו מדור לדור במשפחת בן עזיז. במשפחתי, זאת הכוס שמשתמשים בה בכל קידוש, מדי שישי. אחי, בנימין, שגר בלוס אנג'לס וחוגג 96, ממשיך לקדש על הכוס, ושאר הכוסות השייכות לאחים שנפטרו, עברו לילדיהם והשושלת נמשכת".