טימופיי אשורטה ז"ל ומקום הנפילה הטראגית | צילום: פייסבוק, דוברות המשטרה

ב-19.6.19 צנח טימופיי אשורטה בן ה- 9 מגובה כשעמד על צוק בחוף סי פאלאס בבת ים. חובשים ופראמדיקים של מד"א ו'איחוד הצלה' העניקו לו טיפול רפואי בשטח, אך הוא פונה לבית החולים 'וולפסון' במצב קריטי. שעות ספורות לאחר מכן נאלצו בבית החולים לקבוע את מותו.

בעקבות האסון נחקרו בכירים בעיריית בת ים בחשד לרשלנות, במשטרה החלו לבדוק אם הצבת הסלעים במקום שממנו נפל הילד נעשתה בהתאם לחוק ועם קבלת כל ההיתרים הנדרשים. עוד נבדק מדוע לא הוצבה גדר שיכלה למנוע את האסון. החקירה מתנהלת ביחידת ההונאה של מחוז תל אביב.

הבוקר (שלישי) הגישו הוריו של הילד תביעה אזרחית בסכום של יותר מ-2.5 מיליון שקל פיצויים מעיריית בת ים, תנועת הצופים, משרד הפנים וגורמים נוספים שאחראים, לדבריהם, למותו הטרגי של בנם.

בכתב תביעה נטען כי: "הסלעים נערמו באופן מאולתר, אך הגישה למצוק הייתה חופשית". 

״לא יודעת מה עוד נותר להגיד", אומרת אוקסנה, אמו של טימופיי ז"ל בכאב לאחר הגשת התביעה. "זה פשוט מחדל ורשלנות של כל הנתבעים. איך המקום הזה לא גודר? מבלים שם עשרות ילדים תמיד והאבנים במקום הזה כל הזמן זזים, פשוט מפחיד שם. מאז שראיתי את הבן הקטן שלי שרוע שם על הרצפה התמונה הזו לא יוצאת לי מהראש ואני כל בוקר רואה את זה מול העיניים. אני יודעת שאם המקום היה מגודר האסון שלנו היה נמנע״.

זירת הנפילה בחוף הסי פאלאס | צילום: רגינה קאשי-רודנשטיין

עורך דינם של ההורים, כרמי בוסתנאי, ציין בכתב בתביעה כי "מותו הטרגי של ילד בן 9 שנגרם כתוצאה ממסכת מחדלים שערורייתיים ורשלנות פושעת חריגה בחומרתה ובדרגה הגבוהה ביותר, העולה כדי זלזול משווע בחיי אדם מצד הנתבעים אשר גרמו למותו הכל כך כואב והמיותר, בדמי ימיו של המנוח".

בתביעה גם צויין כי: "המנוח נפל קורבן להתנהלות פזיזה, לאדישות ולחוסר אכפתיות נוכח הנזק הקטלני הקרוב לוודאי שהיה צפוי לקרות וקרה למרבה הצער למעשה. את מותו של המנוח ניתן היה למנוע בנקל ובאמצעים פשוטים, אלמלא הנתבעים עצמו את עיניהם שטחו מלראות את הכתובת ש'זעקה מן הקיר' ובמקרה הנדון, הייתה חקוקה בסלעים שגובבו על שפת המצוק בחוף הים ושכל בר דעת, בפרט הנתבעים בעלי הסמכות השליטה והפיקוח במקום, או שלוחיהם, היו חייבים לראות", לשון התביעה.

עוד מוסיף עו"ד כרמי בוסתנאי, המייצג את המשפחה ואומר: "לא ניתן להסתפק במקרה חמור זה רק בפיצויי נזיקין, ולכן ביקשנו שבית המשפט יחייב את העירייה והאחראים לאסון גם בפיצויים עונשיים, פיצויים לדוגמא גבוהים במיוחד, בסכום של 500 אלף שקל באופן אישי של כל אחד מהנתבעים".

מעירית בת ים נמסר: "טרם קיבלנו את כתב התביעה. לכשיגיע נגיב בדרכים המקובלות. הנושא מצוי בחקירת משטרה המתמקדת בפעולות שנעשו בראשית העשור הנוכחי. אנו סומכים על חוקרי המשטרה שיבצעו את עבודתם במקצועיות וביסודיות״.

מהמשטרה נמסר: "מיד עם קרות האירוע המצער פתחה המשטרה בחקירה אינטנסיבית , בליווי פרקליטות. מטבע הדברים לא נוכל לפרט אודות חקירות מתנהלות אולם נציין כי עד כה בוצעו פעולות חקירה רבות, בכללן חקירה תחת אזהרה וגביית עדויות רבות . החקירה נמשכת".