הקיצוץ בתקציב העירייה בעקבות הגירעון שנקלעה אליו עיריית בת ים, ממשיך להלהיט את הרוחות בעיר. והפעם, הקיצוץ עובר לסעיף עלייה וקליטה. "העלו את סעיף השכר של המנכ"לית והסגנים אבל קיצצו פעילויות עבור 55,000 עולים", אומרת חברת המועצה, אירנה גנין.

אירנה גנין | צילום: קובי קואנקס

"בת ים היא עיר קולטת עלייה, יש לנו בעיר עשרות אלפי עולים והרבה מהפעילויות שהיו עבורם בעיר פשוט הופסקו", אומרת גנין. "לצערנו מדובר גם באוכלוסייה חלשה, ואולי הכי חלשה בעיר. ביטלו להם את החוגים שהיו למענם בבית העולה: חוגי ספורט למבוגרים ונכים מהקהילה, ריקודים, שיעורי עזר לילדים המתקשים בבית הספר והוריהם העולים אינם יכולים להרשות לעצמם לשלם באופן פרטי. בנוסף הוגבלו השירותים עבורם מהאגף לשירותים חברתיים (שח"מ) ברווחה בעירייה, עזרה בטיפולי שיניים, רכישת משקפיים ועוד".

גנין המשיכה: "אני ישבתי בוועדת הכספים ואני מבינה שהעירייה נקלעה לקשיים ונמצאת בגירעון, ושמונה חשב מלווה המבקר את הוצאות הכספים של העירייה, אך עובדה שממשיכים לנקות את העיר ונמצא פתרון לתקציב הנקיון. אז זה בסדר שלמראית עין הכל נראה יפה, אבל מה קורה עם האוכלוסייה שגרה בעיר ומשלמת ארנונה ונפגעת מחוסר שוויון במסגרת הקיצוץ?".

מחזיקת תיק הקליטה בעיר, עו"ד אנסטסיה סהר־שבצוק, מבקשת להדגיש כי "הקיצוץ נעשה רק בסעיף הפנימי של תקציב העירייה וכאשר יגיע מימון משרד הקליטה, יהיה ניתן להמשיך ולקיים פרויקטים במימונם בעיר. אנחנו עדיין ממשיכים בתקציב המצומצם שיש לנו, ובמגוון פרויקטים בבית העולה בעיר.

"יש אצלנו אולפן, מתקיימות סדנאות לגיל פרישה, סדנאות של הקרן לידידות, מסיבה ליום המשפחה ועוד. בנוסף אנו מפתחים בין היתר פרויקטים לעולים נוספים שאין עבורם מענה בעיר, דוברי צרפתית לדוגמה, וממשיכים ללוות משפחות בתוכנית 'מנהיגות עולה' לצעירים".

הבעיה היא שכרגע עד אחרי הבחירות הארציות מסתמן שלא יהיה קול קורא ממשרד הקליטה להגשת תקציבי קליטה, ולכן נראה שעד הקיץ לא תתוקצב העירייה עבור פעילויות לעולים.

עיריית בת ים | צילום: גפן גיל

"מה זה משאיר לנו?" שואלת גנין. "אולי שלושה חודשים של פעילות, כלומר השנה הזאת אבודה. בעבר היינו מקיימים חוגים ומגישים דוח ביצוע למשרד הקליטה ומקבלים כסף עבור זה. החוגים לילדים, לצורך העניין, עולים לכל היותר כמה אלפי שקלים בשנה. אני חושבת שהעירייה יכולה להרשות לעצמה לתת מענה לילדים שצריכים שיעורי עזר עכשיו, ולא בעוד חצי שנה". 

ממשרד הקליטה נמסר: "מדי שנה תומך משרד העלייה והקליטה בעשרות מיליוני שקלים בפרויקטים רבים ומגוונים המופעלים לטובת העולים באמצעות הרשויות. השנה נוהל הרשויות מורכב משמונה קולות קוראים שונים ועד כה פורסמו שישה מתוכם. בימים הקרובים עומדים להתפרסם גם השניים הנותרים. חשוב לציין כי ללא קשר למועד פרסום קול קורא התמיכות המאושרות תועברנה רטרואקטיבית החל מינואר 2019".

מעיריית בת ים נמסר: "אירנה גנין, שהיתה מספר 2 בהנהלת העיר הקודמת שהביאה את בת ים לפשיטת רגל בגלל ניהול כושל, היא האחרונה שיכולה ללמד את הציבור איך לנהל תקציב. הנהלת העיר החדשה התחייבה לגייס את הממשלה ולהביא תקציבים חדשים לבת ים, וכך עשה ראש העיר גם לגבי תקציב הקליטה. כל הפרויקטים וכל התקציבים שהיו בעבר, יהיו גם בשנה זו, אך מי שישלם עליהם יהיה משרד הקליטה ולא תושבי בת ים".