עבור קהילת יוצאי אתיופיה בבת ים, הידיעה על הריגתו של סלומון טקה ז"ל בקריית חיים הוותה תזכורת מכאיבה לאירוע הקשה שפקד אותם בתחילת השנה. בחודש ינואר נורה ונהרג תושב העיר יהודה ביאדגה ז"ל, בן הקהילה האתיופית, גם הוא מירי של שוטר.  

יהודה ביאדגה ז"ל

במשפחת ביאדגה שוררות תחושות קשות בעקבות האירוע הזה, מוות שני בתוך שנה של בן הקהילה מירי של שוטר. "הזדעזענו", אומרים בני המשפחה. גיסו של יהודה ז"ל, הגוס ווביו, אומר שלא הצליח לישון בלילה בעקבות החדשות על האירוע.

איך ההורים של יהודה קיבלו את הבשורה?

"כשסיפרתי לאביו של יהודה הוא פרץ בבכי ורעד מיגון על עוד ילד בן 18 שחייו נגדעו בשיא. הוא בכה עליו יותר אפילו ממה שבכה כאשר בנו שלו נהרג, ואף פחד לספר לאשתו, אמא של יהודה, על המקרה וכאשר יממה אחרי הוא סיפר לה, היא נפלה באותו הרגע לרצפה ולא הפסיקה לבכות מאז".

מה אומרים בקהילה?

"יש לי בן בגיל 15 ואמרתי לו אתה לא יוצא מהבית בימים אלו. אני חושש שאין פתרון לזה כי קודם כל אין גינוי מצד הממשלה על המעשים הללו, אם שר הפנים שותק כמו עכבר ולא מגנה את הנעשה איך המקרים המיותרים האלו יפסקו?"

במקרה של יהודה ז"ל, נמצא השוטר שירה בו זכאי על ידי מח"ש, מה שהכעיס מאוד את המשפחה. "ברור שכך יהיה", אומר הגוס במרירות, "במקום למצות את הדין עבור מקרי הירי הללו נגד בני העדה האתיופית, מחלקים להם פרחים.

"כאשר חקרו את השוטר שירה ביהודה תוך ארבעה חודשים הוא נמצא זכאי. עכשיו גם השוטר שירה בסלומון שוחרר למעצר בית לאחר כמה שעות, למח"ש כנראה, אפילו אין את ההגינות לעשות רושם על העדה האתיופית".

הגוס מוסיף ומספר כי הוא ומשפחתו לקחו אמש חלק בהפגנת הצעירים של הקהילה האתיופית בלוד, אך לטענתו אין הוא מסכים עם הדרך הזו של חסימת הכבישים. "לדעתי, זה רק מכעיס את האזרחים כל חסימת הכבישים הזו, למה אני צריך לשמוע מחברים לעבודה 'בגללכם האתיופים לקח לי אתמול להגיע הביתה שעתיים'. ההפך, אנחנו צריכים לגייס את הציבור אלינו ולהפגין מול משרדי ממשלה ומשטרות, להבעיר את המדינה אם אין ברירה וכרגע נראה שאין ברירה. צריך למנוע את המוות המיותר הבא".

אבירן הנוק, פעיל חברתי בבת ים ובקרב העדה האתיופית בכל הארץ, אומר שכאזרח במדינת ישראל מרגיש מודאג: "התחושה היא בתור אזרח, שהגוף הזה שנקרא 'משטרת ישראל' מוכתם, וכמוני כל האזרחים צריכים להיות מודאגים בהקשר זה".

מה עושים?

"אנחנו מנסים לתת אופק ותקווה לנוער שלנו, אבל מרגישים כבר חסרי אונים . כאשר אמא אומרת שהיא חוששת לחייה ולחיי בנה משוטר יותר ממחבל, מה עוד נותר להגיד לאמא כזאת?"

נראה לך שהמחאה תימשך?

"המחאות ימשיכו להתקיים בכל מקום מרכזי במדינה עד שלא יתקבלו דרישותינו, לכינוס ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט. אי אפשר להמשיך ולעבור בנושא על סדר היום ולחזור לשגרה".