האלמנה נדיה ושר התחבורה | צילום: ששון תירם

תחנת הרכבת הקלה (הקו האדום) המתוכננת ברחוב יוספטל בבת ים, תקרא על שם אלי כהן ז"ל, המרגל הישראלי שנתפס והוצא להורג בסוריה. כך הודיע שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ,  בטקס שהתקיים אתמול (ג') בעיריית בת ים, בהשתתפות ראש העיר בת ים, צביקה ברוט, מנכ"ל חברת נת"ע, יהודה בראון ונכבדים נוספים.

 בטקס העניק השר כץ אות הוקרה לנדיה כהן, אלמנתו של אלי כהן ז"ל. השר כץ ציין כי "עברו למעלה מ-50 שנה מאז אלי כהן הוצא להורג (1965) ואנו עומדים בפני אתגרים דומים מאז ועד היום. גם היום אנו מפעילים אמצעים לקבל את המודיעין הנכון, במטרה לשמור על ביטחונה של מדינת ישראל ולמנוע מאוייבנו לפגוע בנו.

"יש כאן סמליות מאוד גדולה כשאנחנו שומעים על מנהרות החיזבאללה, אנחנו בונים מנהרות ורכבות של חיים, כדי לאפשר לכל האוכלוסייה להתנייד ביעילות ובמהירות. אלי כהן יהיה במרכז פרויקט הרכבת הקלה, עשרות מיליונים שיסעו בכל שנה ברכבת יחשפו לשמו של אלי כהן".

נדיה כהן שריגשה את כל הנוכחים בנוכחותה, הוסיפה: "אלי ראה בתפקידו שליחות, כלנגד עיניו עמדה טובת מדינת ישראל בלבד. אני מרגישה שאלי היה ממקימי הארץ והעם. הוא השאיר בי הערצה ואהבה אליו, במעט הזמן שזכיתי להכיר אותו. קשה לי להגיד, אבל בכיתי כשצפיתי בטקס חילופי הרמטכ"לים וראיתי אותם מתחבקים עם נשותיהם בסיום הטקס. שאלתי את עצמי מדוע אני לא זכיתי לחבק את בעלי, אבל כמו שאתם רואים, עכשיו אני מחייכת", הוסיפה נדיה. 

עבודות הרכבת הקלה בעיר | צילום: קובי קואנקס

אלי כהן נולד באלכסנדריה בשנת 1924, להורים שהיגרו למצרים מסוריה, והתבלט כבר בילדותו כתלמיד מצטיין, ספורטאי ומנהיג. בעקבות מבצע "קדש" גורשו אלי ומשפחתו ממצרים והגיעו ארצה בשנת 1957 והתגורר בבת ים. בשנת 1960 אלי כהן מתגייס למוסד.

הפרטים המלאים על פעילותו המודיעינית של אלי כהן בסוריה עדיין חסויים. בינואר 1965 נלכד אלי כהן ונשפט למוות. מאמצים בינלאומיים לא הועילו, וב-18 במאי 1965 הוא נתלה בכיכר מרכזית בדמשק. אלי הותיר אחריו את אשתו נדיה ושלושה ילדיו.

התחנה שתיקרא על שמו של אלי כהן היא אחת מ-34 התחנות בקו הראשון של הרכבת הקלה, ("הקו האדום"). הקו, באורך 24 ק"מ שמתוכם 12 קילומטר תת-קרקעיים, יחבר את ערי גוש דן, מפתח תקוה דרך בני ברק, רמת גן, תל אביב, יפו ועד בת ים. קו הרכבת אמור להיחנך בעוד כשלוש שנים.