בשבוע האחרון התקיים בבת ים יום חשיפה בנושא 'אזרחים ותיקים בהתחדשות עירונית'. הכנס נועד לספקי השירותים בעיר שעובדים עם האוכלוסייה המבוגרת, ונולד כיוזמה משותפת של האגף לשירותים חברתיים, מרכז 'הגר' והמנהלת העירונית להתחדשות עירונית.

כנס התחדשות עירונית בבת ים | צילום: האגף לשירותים חברתיים עיריית בת ים

מטרת הכנס הייתה לעלות למודעות את קשיי האזרחים הוותיקים בתהליכי התחדשות עירונית ולייצר שיח בין אנשי המקצוע הרלוונטיים בנושא.

יום החשיפה הוא חלק מפיילוט ייחודי המתקיים בעיר בת ים, שמטרתו מתן ידע בתחום ובניית כלים בשיתוף עם נותני השירות העירוניים לאזרחים הוותיקים על מנת לספק להם תמיכה וליווי בתהליכים אלה, כאשר בהמשך יתקיימו הכשרות עומק נוספות לעובדים הסוציאליים, ובחינת מודל ההתערבות שיבנה במתחמים עצמם.

ביום העיון נכחו כ-50 אנשי מקצוע, ביניהם עובדים סוציאליים של השירות לאזרח הוותיק של האגף לשירותים חברתיים, עובדים סוציאליים מחברות סיעוד, ביטוח לאומי, קופות חולים, האגודה למען האזרח הותיק ועוד.

עו"ס קהילתית, חן גלבוע, מרכזת קבוצת הפעילים סיפרה על פעילות הקבוצה, שכללה השפעה על חקיקה בכנסת במטרה להטיב את זכויות הקשישים, הסברה במועדוני הקשישים בעיר והעלאת הנושא למודעות בכנסים שונים.

כנס התחדשות עירונית בבת ים | צילום: האגף לשירותים חברתיים עיריית בת ים

בנוסף נציגי קבוצת הפעילים העירונית, הפועלת תחת האגף לשירותים חברתיים, שיתפו בקשיי הקשישים בתהליכי התחדשות עירונית, הכוללים בין היתר חוסר שיתוף בתהליכים, קושי בחיים בתהליכי בנייה של תמ"א 38, קושי במעברי דירות בגיל זה, חשיפתם להחתמות פוגעניות וכו'.

הפעילים הדגישו את חשיבות התמיכה והליווי שיש לתת לאדם המבוגר בתהליך. במהלך יום העיון המנהלת העירונית שיתפה את הנוכחים על השירותים השונים אותם היא מציעה, והזמינה את תושבי העיר לפנות אליה על מנת לקבל מגוון שירותים.

צביקה ברוט, ראש עיריית בת ים: "נושא ההתחדשות העירונית חשוב לעיר, אך יחד עם זאת חשוב לזכור כי המהלכים חייבים להתבצע בשיתוף כלל התושבים ולמענם, ובפרט האזרחים הוותיקים אשר מהווים אחוז נכבד מהתושבים. אנו נמשיך ונקדם ימי עיון מסוג זה בכדי להעניק את התמיכה והליווי המלא לאוכלוסייה הזו, וזאת על מנת להקל על התהליך בצורה הטובה ביותר, באמצעות כלל הגורמים בעירייה ובפרט מנהלת ההתחדשות העירונית אשר עתידה לשנות את ייעודה בקרוב".