לאחר שמשרד החינוך הקפיא את פרסום נתוני המיצ"ב לשנת הלימודים תשע"ח, וזאת לאחר טענה על מקרי רמאויות שנעשו לכאורה בבתי הספר והעלאת מספר השעות להתכוננות אליהם בכיתות, מוביל ועד ההורים העירוני של בת ים צעד מחאה תקיף.

צילום: shutterstock

ועד ההורים, בראשות ורד דנינו, קורא להורי התלמידים בבת ים שלא לשלוח את ילדיהם למבחני המיצ"ב שאמורים להתקיים ביום שלישי הקרוב.

מבחני המיצ"ב ("מבחני יעילות וצמיחה בית ספרית") הינם מבחנים אחידים של משרד החינוך הנערכים בכיתות ה' ו- ח' במקצועות, ונועדו לשקף את הרמה הבית ספרית במקצועות השונים, כמו גם באקלים בית הספר.

לאחר פסיקה שהתקבלה בבית המשפט על צורך בשקיפות, הוחלט בשנים האחרונות לפרסם את ציוני המיצ"ב הבית ספריים, והן הפכו לכלי השוואה ודירוג בין בתי הספר, ולא תמיד בצדק.  

לאור ההחלטה שהתקבלה במשרד החינוך לחדול מפרסום הציונים, הוחלט בבת ים ללכת צעד קדימה."אנו קוראים לכל ההורים לשתף פעולה ולא לשלוח את הילדים ביום המיצב - כדי שמשרד החינוך יבין שאנו אחראים על ילדנו ועל עתידם ולא יתכן שמשרד החינוך ישקיע 54 מליון ש"ח במבחני המיצב, ולא ישקיע כסף זה בחינוך ובמשאבים בבתי הספר", אומרת דנינו.

ורד דנינו | צילום: פרטי

דנינו מדגישה כי: "מועצת ההורים העירונית מכבדת את מערכת החינוך בעיר וההחלטה שהתקבלה אינה כלפי אנשי החינוך בעיר אלא כנגד המבחן והחלטת משרד החינוך".

בוועד ההורים מסבירים כי ההחלטה על הרמת המבחן נעשתה מאחר ולטענתם: "מבחני המיצ"ב לא משקפים את המצב האמיתי בבתי הספר, ההכנות מתחילות חודשים ארוכים לפני המבחן תוך הזנחה של המקצועות האחרים שבהם לא נבחנים. בנוסף הלחץ העצום שמופעל על הילדים הוא לא סביר, וילדים אף חוששים מאוד מהמבחן". עוד נטען שהמבחן הפך ל'מבחן רייטינג' ששם דגש על התוצאה וזונח בדרך את התלמידים החלשים. 

לדברי דנינו המסקנה היא "שמשרד החינוך יאמץ שיטת מדידה והערכה חלופית, שבה הלמידה נמדדת באופן שוטף ולא בנקודת זמן לקראתה נעשים מאמצים מלאכותיים, אפילו ראש העירייה אמר שהוא מכבד את ההחלטה שלנו".

ממשרד החינוך נמסר:

"המיצ"ב מהווה חלק בלתי נפרד מהפעילות הלימודית של בית הספר, ועל כן הוא יתקיים כסדרו. כך קבע גם בית הדין בפסק הדין

אין כל מקום לצעדים הננקטים בעיקר לאור החלטת המשרד שלא לפרסם את הציונים ברמה הבית ספרית, כדי לאפשר למוסדות החינוך לקיים למידה מעמיקה ורציפה. וכן, לאור החלטת המשרד להקים ועדה שתבחן את מודל ההבחנות של המיצ"ב. ועדה זו תפתח שעריה לשמוע את הציבור הרחב, ובכלל זה את ציבור ההורים

בתוך כך, אנו מצפים מההורים כשותפים לחינוך לגלות אחריות אזרחית ולא לפעול בניגוד לנהלים".