תקציב העירייה שאושר בשבוע שעבר, חשף משבר עמוק בין ראש העירייה צביקה ברוט למפלגת ש"ס בעיר. כל זאת לאחר שסעיף התקציב לחינוך התורני בוטל. "הקיצוץ החד שנעשה בחינוך התורני לא בא בחשבון", אמרו השבוע בסיעה שלראשונה אחרי חמש שנים תשב באופוזיציה. "אנחנו מחכים לשמוע מראש העירייה איך בכוונתו לעמוד בהבטחותיו - שהחינוך החרדי בעיר לא ייפגע".

ברנז בישיבה | צילום: קובי קואנקס

בישיבת המועצה האחרונה שהתקיימה ביום חמישי בשבוע שעבר, אושר תקציב 2019 על ידי חברי המועצה. מיד אחרי הישיבה פרסם ראש העירייה צביקה ברוט בעמוד הפייסבוק שלו כי "בסופו של דבר קיצצנו בהוצאות והצלחנו להוריד את הגירעון מ־87 מיליון שקל ל־57 מיליון שקל. יש עוד הרבה עבודה, אבל אנחנו בדרך הנכונה". עוד הוסיף ברוט כי "תקציב החינוך לא ייפגע בשנת הלימודים הנוכחית, ואנו נפעל לשמור עליו גם לקראת השנה הבאה".

בעקבות ביטול סעיף החינוך התורני אמר חבר המועצה ויו"ר ש"ס רפי ברנז: "יש אמות מידה לכל דבר גם כשעושים קיצוצים, אך לבטל לגמרי את השתתפות העירייה בחינוך החרדי זה פשוט אפליה חד־משמעית". יש לציין, כי על אף שבוטל הסעיף, לא מן ההכרח ש־5,000 תלמידי החינוך התורני לא יזכו לתקצוב

"בבת ים 35 אחוז מהתושבים הם חרדים", ממשיך ברנז. "וילדיהם מתחנכים במוסדות העירוניים של החינוך התורני: חב"ד, דגל התורה, ברסלב, מעיין החינוך התורני של ש"ס ועוד. הם ילדים ככל הילדים ויש להתייחס אליהם באופן שווה". אני גם יושב בוועדות בעיר ואני מבין את הבעיות, אבל זה לא הגיוני לקצץ את כל תקציב החינוך של למעלה מרבע מהאוכלוסייה בעיר", מסכם ברנז.

ברנז הוסיף על כך וכתב מכתב לשר הפנים, אריה דרעי, פירט את הסכומים שלטענתו הורדו, וחתם בטענה שלפיה לכאורה נמחקו מהתקציב כמעט שליש מתושבי העיר. על המכתב הוא חתם בתיאור: "הכותב בדמע". 

מעיריית בת ים נמסר: "תקציב החינוך החרדי כלל לא קוצץ, אלא רק הועבר לעמוד אחר בספר התקציב. הדבר אף סוכם מראש בשיחה בין ראש העיר לבין יו״ר ש״ס רפי ברנז".