תושבים בבת ים, שקיבלו בשבועות האחרונים דרישות תשלום למס ארנונה, מוחים על כך שהם נדרשים לשלם מחיר גבוה שאינו משקף את גודל הדירות שברשותם. לטענת התושבים, למרות שמועצת העיר קבעה בתחילת חודש ינואר השנה כי מדידות שבוצעו בשנים האחרונות היו שגויות, ותושבים שילמו סכומים גבוהים מהנדרש בגלל מדידות מוטעות, דרישות התשלום הנוכחיות אינן שונות מבעבר.

"לרשות יש מרחב" | צילום: קובי קואנקס

"בעירייה צריכים להחליט. אם יש הבנה שיש טעות במדידות ובמשך שנים אנשים שילמו יותר, אז צריך לבוא לקראת התושבים", אומר חיים אברהם, תושב העיר. אברהם, כמו אלפי תושבים אחרים, גילה כי המדידות שבוצעו בדירת מגוריו ברחוב בלפור היו שגויות וכי לדרישת הארנונה למגורים שקיבל במשך שנים התווספו 18 מ"ר - נתון שהינו שגוי.

כזכור, ב־2 בינואר השנה דנה מועצת העיר בנושא הטעויות במדידות שבוצעו באלפי דירות ברחבי העיר וחבריה קבעו כי מדידות אלה יבוטלו ובמקומן יבוצעו מדידות חדשות.

הדיון בנושא זה היה אחד הנושאים הראשונים שקידם ראש העירייה הנכנס צביקה ברוט לאחר כניסתו לתפקיד. החלטת מועצת העיר התקבלה בתום בדיקה מדגמית שבוצעה בדירות בעיר באישור ובהוראת המחלקה המשפטית של העירייה ואגף ההכנסות - ועם קבלת הממצאים אמר ברוט, שהודה כי מדידות העבר היו רשלניות: "כל אחד ישלם על גודל הנכס שלו, לא יותר".

ברוט | צילום: קובי קואנקס

למרות ששינוי המדידות מצריך אישור של משרד הפנים, דורשים התושבים הקלה כבר כעת בדרישות הארנונה. "בעירייה יכולים לפעול בנושא כבר עכשיו ולא להמתין להחלטות שיכולות לקחת תקופה ארוכה", אומר חנן אלון, תושב העיר. "יש לרשות המקומית מספיק מרחב פעולה בנושא, ולכן ראוי שנשלם פחות כבר עכשיו".

מהעירייה נמסר בתגובה: "אכן, הנהלת העיר הקודמת הגדילה את תשלומי הארנונה באופן מופרך, וניפחה את גודל הדירות באופן פיקטיבי. הנהלת העיר החדשה החלה לשנות זאת, וכבר סוכם עם משרד הפנים לבצע מדידות מדגמיות. התהליך נמצא בעיצומו ועשוי לקחת עוד כמה חודשים, בהתאם לחוק".