מצבן של 'התחנות לאם ולילד', או בשמן השגור יותר בציבור 'טיפות חלב', שוב מעורר טענות מצד תושבים בבת ים.

"אני ומשפחתי עברנו לאחרונה לבת ים", מספרת השבוע אם הזקוקה לטיפול בתחנה. "בהתחלה היינו בסניף טיפת חלב ברחוב המעפילים, ודווקא המצב שם לא נורא כי עשו שם שיפוץ לא מזמן, אבל אז עברנו דירה ואיתה עברנו  לטיפת חלב סניף קדושי קהיר, ושם המצב פשוט מזעזע".

   הסניף בקדושי קהיר. "הבניין במצב מזעזע" | צילום באדיבות התושבים

לדברי התושבת, כאשר הגיעה בפעם הראשונה לתחנה היא גילתה כניסה מלוכלכת. "היתה בכניסה אישה שהאכילה חתולים. הכל היה מלוכלך וכדי להגיע לכניסה היה צריך ממש לעבור דרך החתולים. בנוסף יש בחוץ פחי אשפה גלויים לכל והשלט של שם התחנה דהוי, כאילו לא חידשו אותו מעולם".

"האחיות במקום מקסימות ומקצועיות והמקום גם נקי עד כמה שאפשר, כי בפנים הכל ישן מאוד ושבור כמו איזה משרד ממשלתי משנות ה־50", אומרת מטופלת נוספת. "הבניין במצב מזעזע, הוא נראה אותו הדבר כבר 30 שנה וגם לפני כן הוא לא היה נראה טוב".

"רק טרמיטים"

תושבים נוספים המטופלים בתחנת טיפת חלב ברחוב הגלעד, מספרים שכך הדבר גם בתחנה שלהם. "הגינה בכניסה מאוד מוזנחת, יש עשבים שוטים ורואים שפשוט לא מטפלים בה. גם בפנים לא פעם נתקלנו בחרקים", מספרת מבקרת במקום. "האחיות מרגיעות אותנו שזה 'רק טרמיטים' בגלל משקופי העץ, אבל אני לא מבינה למה אנחנו צריכים להגיע למקום כל כך ישן ומוזנח עם הילדים שלנו".

ברחבי בת ים פועלות שש תחנות טיפת חלב בעיר, אך רק שתיים מתוכן עברו לאחרונה סוג של שיפוץ, קוסמטי בעיקר. בחלק מהמקומות מתלוננים התושבים כי התחנות לא שינו פניהן עוד מהימים שבהם הגיעו אליהן עם ילדיהם וכעת הולכים אליהן עם נכדיהם. "התחזוקה של המבנים פשוט ירודה, מבחינת הניקיון, הגינון, אפילו אין שלט", מתרעמת תושבת. "למה בקופת חולים הכל נראה חדיש וסטרילי וטיפות החלב מיושנות ועזובות? מסכנות האחיות שצריכות לעבוד בתנאים הללו".

מעבירים אחריות

לטענת חלק מהתושבים, כאשר הם ניסו לפנות בנושא לעירייה, זו מפנה לאחריות של משרד הבריאות כי האחיות הן מטעמם, אך משרד הבריאות מחזיר את האחריות לעירייה כי המבנים שייכים לעירייה וכך נפגעים התושבים וילדיהם הקטנים.

טיפת חלב 'קדושי קהיר'. מצב עגום | צילום: באדיבות תושבים

הפינג־פונג בין הגורמים על האחריות לתחזוקה ממשיך, ולאחרונה אף הועלתה הצעה על ידי תושבי העיר לצבוע את התחנות ב'יום המעשים הטובים' שחל השבוע.

"לאן הגענו אם התושבים צריכים לתקן מבנה שהוא מוסד ממשלתי?" מסכמת אחת האמהות, "לדעתי זו תעודת עניות לכל הגורמים האחראיים על התחזוקה הלקויה של המבנים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "לצערנו הרב, בשנים האחרונות מצבן הפיזי של מבני טיפות החלב בעיר בת ים הולך ומחמיר, ופניותינו החוזרות והנשנות לעירייה לצורך שיפוץ ותחזוקה הושבו ריקם. המצב חמור במיוחד בתחנת קדושי קהיר. למרות התנאים הפיזיים הקשים אנו עושים כמיטב יכולתנו להעניק טיפול מקצועי ואיכותי לאוכלוסייה".

תגובת העירייה: "תחנות טיפת חלב הוזנחו ב־15 השנים האחרונות, והגיע הזמן לדרוש ממשרד הבריאות לבצע שיפוץ מקיף. אנו פועלים מול המשרד כדי שיבצע פעולות אלה לאחר שנים של הזנחה".