יהודה ביאדגה, בן 24 מבת ים, הוא הצעיר שנורה למוות אתמול (יום שישי) על ידי שוטר, כך הותר היום לפרסום.

על פי גרסת המשטרה, ביאדגה איים בסכין שלופה על שוטרים, ונורה על ידי אחד מהם. קודם לכן, השתולל ביאדגה בביתו וברחוב לפני שרץ לעבר השוטרים. חקירת המקרה הועברה למח"ש. 

יהודה ביאדגה ז"ל

כאמור, האירוע התרחש אתמול סמוך לשעה 15:00 כאשר צוות משטרתי הוזנק לכיוון ביתו של ביאדגה ברחוב ז'בוטינסקי, כל זאת בעקבות דיווח של בני משפחתו בנוגע לכך שהתפרע בבית ולאחר מכן יצא לרחוב כשהוא מנופף בסכין בידו.

משפחתו של ביאדגה ביקרה במהלך היום את התנהלות השוטרים באירוע. "כשבמחבל בא לבצע פיגוע אומרים 'אל תירו', וגם אם יורים אז זה לרגליים", אמר במשפחתן ביאדגה לכלי התקשורת. "אבל כשזה אזרח - יורים לפלג הגוף העליון. זה משהו לא נורמלי.

"היה בנאדם נורמטיבי לחלוטין. למד והתחנך בבית ספר, היה מצטיין בלימודים, המורים שלו יעידו על זה. הוא היה בישיבה לפני הצבא, בחור ירא שמיים".

גיסו של ביאדגה, הגוס ווביו, סיפר לאתר ynet: "גדלתי איתו. יש לו בעיה והוא חולה קצת. הוא נהג ליטול כדורים והפסיק. אתמול הוא לקח סכין והשתולל בבית. ההורים יצאו מהבית והתקשרו אליי. אני זה שהתקשרתי למשטרה".

לדבריו "ירו לו בראש. הבנאדם לא השתולל בחוץ, ירו בו במעבר חצייה. שאלתי את השוטר מה קרה, אמרו לי להגיע לטיפול נמרץ ושם לא נתנו לי לראות אותו. בסוף הכניסו את ההורים ואמרו להם שהוא מת".

הגיס, שמתנדב כבר ארבע שנים במשטרה, הוסיף בזעם: "בכל סוף שבוע אני מתנדב וממחר אני זורק את המדים. 

זירת הירי, בשישי אחר הצהריים | צילום: איחוד הצלה

mמד השוטרים, על פי דיווח המשטרה, "התפצל וסרק את השטח. אחד מהם, חמוש באקדח טייזר (נשק הלם חשמלי), פרק מהקטנוע והחל לחפש את ביאדגה רגלית. השוטר הנוסף -  שירה - המשיך בנסיעה מסביב לביתו של המנוח כדי לאתרו.

במהלך הנסיעה, כך מתברר, הבחין השוטר בביאדגה כשהסכין בידו. הוא עצר את הקטנוע בצומת הרחובות ז'בוטינסקי והרצל - כמה מאות מטרים מביתו של ביאדגה - וקרא לו לזרוק את הסכין באופן מידי. לדברי השוטר, החשוד החל לרוץ לעברו עם הסכין ולכן ביצע לעברו ירי למרכז הגוף. עדי ראייה אמדו את המרחק בין השניים במטרים ספורים.

עו"ד שגיא בלומנפלד, ממשרד ברטל-כהן, המייצג את השוטר היורה, אמר לאתר ynet: "השוטר נאלץ לבצע ירי כמוצא אחרון ונוכח סכנה ממשית, מוחשית ומיידית לחייו. בנסיבות הללו הוא פעל כדין, ואנו בטוחים כי כך יתברר. אנו משתתפים בצער המשפחה".

ממשטרת ישראל נמסר: "תגובתו של השוטר נבעה מהערכתו את הסכנה המוחשית שנשקפה לחייו ובשום אופן ללא כל קשר למוצאו של החשוד.

כמקובל בכל מקרה של ירי במהלך פעילות מבצעית של המשטרה, נפתחה בנושא בדיקה במח״ש ואין זה ראוי להסיק מסקנות שיש בהן כדי להטעות את הציבור ביחס לאירוע זה טרם השלמת הבדיקה על ידי הגוף המוסמך לכך.

"למותר לציין כי משטרת ישראל משתתפת בצערה העמוק של המשפחה על אובדנה, ללא קשר לנסיבות המקרה שכאמור נבדקות".