רבים מתושבי בת ים ניצלו אמש (שלישי) את שבתון הבחירות לא רק להצבעה אלא גם ליציאה לגינות הציבוריות, שם גילו שרוב מרחבי הדשא בעיר, כולל גינות שעשועים קטנות, הפכו לאתרי מנגל, עשן ופסולת. "הגענו לגינה ועשינו אחורה פנה", מספרת אם תושבת בת ים.

מנגל בגינה הציבורית ברחוב אנה פרנק | צילום: פרטי

גן לזכר 'הלנה ראפ' ברחוב אנה פרנק, בגינות הציבוריות ברחוב אלי כהן, בשטח גינת הספורט שליד תיכון 'רמות', בגן הי"א בשכונת רמת הנשיא, בגן העיר וגם בגינות רבות נוספות, קטנות וגדולות, ברחבי בת ים הפכו אמש לאתרי מנגל. יש לציין שבכל הגנים הללו חל איסור הדלקת אש ברוב ימות השנה.

אין ספק שפיקניק משפחתי הוא חוויה מהנה, כמו גם "הנפנוף המסורתי", אך האם יש להתירו בכל מקום? זו השאלה שהועלתה במהלך היום ע"י תושבים רבים.

 "לא לכולם יש רכב, ויש לי שני ילדים קטנים בבית שרצו גם הם ליהנות מהחופש", מספרת תושבת העיר. "יצאנו לגינה ברחוב אנה פרנק והזדעזענו. עשן, אש, ריח ולכלוך, ממש ליד גינת המשחקים והנדנדות. איפה האכיפה?". 

מנגל בגינה הציבורית ברחוב אנה פרנק | צילום: פרטי

לתושבים שפנו למוקד הוסבר שביום השבתון אין אכיפה בנושא הדלקת אש בגנים ציבורים. "זו ממש חוצפה", טוען תושב רחוב אלי כהן ואב לילדים. "כל פיסת דשא הפכה למקום בו עושים על האש. כולל רעש מתחת לחלון הבית, והרבה לכלוך שנשאר מאחור. במקום להקצות שטחים שמיועדים למנגל, כל אחד עושה מה שבא לו. למה הייתי צריך לקחת את הילדים לגינה מחוץ לעיר במקום שיש בו פיקוח ולא ליד הבית?".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה:

"עיריית בת ים פועלת לאזן בין הרצונות והצרכים של כלל התושבים, תוך שמירה מירבית על איכות החיים העירונית.

הדלקת מנגלים היא מסורת ישראלית מקובלת ורווחת בחגי ישראל ובימי שבתון, ועל מנת לאפשר לתושבינו – שאין בבעלותם חצר פרטית- לקיימם אנו מאפשרים הבערת מנגלים בגינות הציבוריות במהלך ימים מסוים במהלך השנה.

ביתר ימות השנה חל איסור על הבערת אש בגנים, ובכל מקרה של הפרת האיסור יש לדווח למוקד משו"ב בטל' 107 ואנו נשלח פיקוח למקום".