השבוע חשף חבר המועצה (ובקרוב סגן ראש העירייה לפי הסכם רוטציה) ירון לוי ברשת החברתית את סיפורו האישי, וגילה שבשבועות האחרונים היה מאושפז. בפוסט שהעלה סיפר שמלבד העובדה שהאשפוז כשלעצמו מפחיד "במיוחד שהסיבה לאשפוז לא הייתה ברורה", חווה במהרה גם את מה שמרגיש כל אדם בעל עסק עצמאי - קושי כלכלי.

ירון לוי בזמן האשפוז | צילום: באדיבות המצולם

האשפוז הגיע במפתיע לאחר שסבל תקופה ארוכה מחום, אך הרופאים התקשו למצוא את הסיבה, שהתבררה בהמשך ככל הנראה כהרעלת דם. "מבדיקה לבדיקה זה מפחיד יותר כשאתה שומע את הרופאים מתלחששים 'יצא שלילי' צריך להמשיך לבדוק...", שיתף לוי

הוא שוחרר לביתו לאחר שלושה שבועות אשפוז. כעת מצבו הבריאותי תקין, אך תקופת האשפוז עוררה בו תחושה של 'פראייר' לדבריו.

"מאז שחרורי מהצבא בחרתי להיות עצמאי ולעסוק בתחום היזמות/ספורט (הקמת חדרי כושר)" משתף לוי ומספר: "כעצמאי שילמתי, ואני עדיין משלם, את כל המיסים כפי שנדרש ממני. ביטוח לאומי, מס הכנסה, מע"מ וכו' כאשר התשלומים העומדים על עשרות אלפי שקלים בשנה. אך כאשר אני לא יכולתי לעבוד חודש ימים הבנתי שכבעל עסק עצמאי אין לי ימי מחלה, דמי אבטלה, דמי הבראה ואין חופשה שנתית".

זאת למרות שכבעל עסק המעסיק עובדים הוא דואג לדבריו לשלם להם כמפורט בחוק: ימי מחלה, דמי הבראה, ימי חופשה, הפקדה לפנסיה ופיצויים במקרה של פיטורים. אך כאשר הוא עצמו נזקק לסיוע בפרנסת משפחתו, לא היה מי שיסייע. 

"בישראל קיימים למעלה מ- 500,000 פראיירים/עצמאיים שהרגילו אותנו לשלם ולשלם. הכלכלה במדינה בנויה רבות מעסקים קטנים ובינוניים ויש פה משהו הזוי שצריך בדחיפות לתקן, ואני בהחלט מתכוון לפעול למען הנושא הזה למען ביטחון משפחתי ולמען כל בעלי העסקים הקטנים הבינוניים בישראל", אמר.

לוי מבקש להדגיש שאין במחאה היבט פוליטי למרות הבחירות המתקרבות. "זה לא סיפור פוליטי של ימין ושמאל אלא נושא הקשור לכולנו, אנשים חרוצים שעובדים, משלמים מיסים ומנסים להתפרנס, בכבוד". לדבריו אינו מתכוון להתמודד בבחירות הארציות: "אני מעדיף להתמקד בזירה המקומית. בעיר שבה גדלתי ובה אני מגדל את ילדיי. יש בבת ים הרבה מה לקדם ויש לי המון תוכניות לעשות פה דברים משמעותיים".

לוי התרגש לגלות תמיכה בלתי צפויה מראש סיעתו ("יש עתיד") שהעלה פוסט לעמוד הפייסבוק הרשמי שלו ושם כתב גם על סיפורו:

הפוסט שהעלה יאיר לפיד | צילום מסך