שוורצמן, שמידוב וגנין במרכז הקליטה | צילום: פרטי

במרץ 2016, אישרה מועצת עיריית בת ים קרקע לטובת מיזם דיור מוגן לזכאי משרד העלייה והקליטה. כעת הוא נגנז והעולים הממתינים לדיור נשארו חסרי תקווה.

על פי התוכנית, פרי יוזמתה של חברת מועצת העיר מטעם מפלגת 'ישראל ביתנו' אירנה גנין, היו אמורות להיבנות עד שנת 2020, 200 יחידות דיור ומבנים נוספים לטובת עולים בבת ים. בעיריית בת ים טוענים מנגד כי משרד העלייה והקליטה אשר היה בשליטת 'ישראל ביתנו', עומד מאוחרי ההחלטה לבטל את הפרויקט.

"מלבד רשימת ההמתנה שהתנהלה במשרד העלייה והקליטה, לא היה להם שום קשר לפרויקט", אומרת גנין השבוע, "ולכן הטענות שעלו פשוט לא נכונות. היזם אכן השתתף במכרז של משרד העלייה והקליטה אבל רק בכדי לקבל הטבות ומענקים לבנייה. בשיחות איתי היזם הבהיר שהוא מוכן ומזומן לבנות, אבל המדינה לא מאפשרת".

"אנחנו שמחים שאירנה גנין התעוררה סוף סוף, רגע לפני הבחירות לכנסת", אומר גורם בעירייה. "דווקא היו לנו כמה דיונים על דיור ציבורי לעולים, אך היא כלל לא טרחה להגיע אליהם".

בזמן שהוויכוחים הפוליטיים סביב בניית הפרויקט נמשכים, עולים מחבר העמים, תושבי בת ים, מחכים לאכלוס בקוצר רוח, ומתחילים לאבד סבלנות. סבטלנה שמידוב בת 79, אשר עלתה לישראל לפני 19 שנה: "אני פנסיונרית שמכלכלת את עצמי בקושי רב וגרה לבד בשכירות. כעת אני חוששת שכל ההמתנה שלי הייתה לשווא ולא אקבל את הדירה אשר הובטחה לי".

גם ז'אנה שוורצמן בת 79, שמתגוררת בשכירות, מוסיפה: "הדירות שאנחנו יכולות להרשות לשכור לעצמנו הן דירות עלובות וישנות, ואנחנו חיות מהיד לפה. אין לי ברירה אלא לשמור על עצמי בריאה, אחרת לא אוכל לכלכל את עצמי".

שתי הנשים מגיעות אחת לשבוע בימי שישי לחלוקות מזון בסניף עמותת 'לחיות בכבוד' הפועלת בארבע שנים האחרונות בבת ים, ומספרות כי לפחות פעם בשבוע הן נהנות מארוחת צהריים. "הדיור הציבורי יציל אותנו", אומרת שוורצמן. "לא יכול להיות שאני מחכה ברשימת המתנה מ־1996, ועכשיו הכל מתבטל".

גנין: "במסגרת הפרויקט היו אמורים להיבנות מעונות לקשישים ולסטודנטים. הראשון בוטל והשני לא, כאשר יש בעיר הרבה קשישים ופחות סטודנטים או מוסדות אקדמאים".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "לא היה ולא נברא. מדובר בשקר ללא עובדה אחת נכונה, והוצאת דיבה של ממש. הפרויקט בוטל כיוון שהיזם לא זכה במכרז של משרד הקליטה, בתקופת ישראל ביתנו, ולעירייה אין שום קשר לכך".