המשטרה הגישה רשימת דרישות מחמירות לאבטחת אירוע הגאווה שיתקיים בבת ים בשבוע הבא, ברחבת העירייה - גדר בגובה שני מטר, שישה מאבטחים וארבעה סדרנים. המארגנים רואים בכך ניסיון בוטה לפגוע בקיום האירוע.  

 אירוע הגאווה בראשון לציון, לפני שבוע | צילום: אבי מועלם

שרונה בוטנרו, יו"ר ומייסדת הקהילה הרפורמית 'תפילת הים', בבת ים ואחת ממארגני האירוע, לא מסתירה את האכזבה שלה מהדרישות. "אנחנו מאוד מקווים המשטרה תחזור בה", היא אומרת הערב. "האירוע הזה הוא אירוע של אהבה, סובלנות, הכלה וקבלה, שנתפר במיוחד למידות של העיר. אצלנו מצעד כמו בתל אביב לא יצליח, ועובדה שבערים אחרות בהן יש אירועי גאווה, כמו בירושלים, הם בעלי מאפיינים אחרים. אנחנו הקהילה הרפורמית חלק מהמארגנים של האירוע הזה ומאוד חשוב לנו עניין הקהילתיות, החיבוק, והסובלנות".

"ידענו שיהיו מתנגדים אבל חשוב לי להדגיש שבאירוע לא הולכים להתפשט או לרקוד על משאיות. האירוע נועד למשפחות. ולכן, אני מקווה שגם המתנגדים יבינו שבבת ים כמו בכל עיר אחרת יש קהילה להט"בית ויש להם את הזכות למחות כנגד מדיניות ההדרה. אני חושבת שכל בת ים צריכה לבוא ולהפגין איתנו".

חברת המועצה, יו"ר מרצ בבת ים וממארגני האירוע, קטי פיאצסקי, אומרת היום: "ההוצאות בעקבות התנאים שהמשטרה הציבה לנו אמורות לבוא מהכיס שלנו. זה הרי בלתי סביר שאדם שאין לו כסף לא יכול לממש את זכותו למחות". 

זכיתם בתגובות די קשות על אירגון האירוע. 

"בת ים היא עיר המורכבת מפסיפס כל כך שונה של אנשים שחיים יחד ואירועים כאלה צריכים לעשות בשלום ובסבלנות, תוך כיבוד האחר. עצוב לי לראות שיש כל כך הרבה אנשים שמתנגדים לאירוע, והכי מכעיס שהם גם לא מפחדים להביע את הדעה שלהם. חשוב להדגיש כי לצד זה היו גם תגובות  טובות ותומכות".

בתגובה לדרישות הגישה האגודה לזכויות האזרח, בשם המארגנים, מכתב המוחה על התנאים שהציבה המשטרה לקיום הארוע ועל הזכויות הדמוקרטיות שלהם למחות.

משטרת ישראל נמסר:  "בכל מקרה בו מוגשת למשטרת ישראל בקשה לקיום אסיפת מחאה, על המארגנים לעמוד בתנאים אשר כוללים היבטים של ביטחון ובטיחות של כלל הציבור ובתוכם הקהל שמתאסף לממש את זכותו הדמוקרטית. בכדי לאפשר זכויות בסיסיות אלו, משטרת ישראל פועלת, במישור הגלוי והסמוי, והכל במסגרת הכלים שניתנו לנו בחוק. 

"כל בקשה נבחנת בהתאם למכלול שיקולים רחב ובהם כמות המשתתפים, הפקת לקחים מאירועי עבר והערכת המצב כשהשיקול המרכזי הוא שמירה על שלום הציבור וביטחונו. כל ניסיון להציג שיקולים אחרים חוטא לאמת ונועד להטעות את ציבור הקוראים. משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק, ולא תתפשר על ביטחונו, שלומו ובטיחותו של ציבור המשתתפים".