"ניגשתי לעירייה להגיש מכתב לראש העיר, אך לא יכולתי להגיע למשרדו כיוון שהמעלית עבור הכיסא הממונע שלי פשוט לא עובדת", כך העידה השבוע איריס זיגדון, תושבת העיר, שמנהלת מאבק ארוך למען הנגשת בת ים לכל אזרחיה. "תכתבי שממלחמת ההישרדות הפרטית שלי מול הממסד חיזקה אותי להיאבק למען הקהילה שלי".

זיגדון, השבוע. נושא ההנגשה לא מובן מאליו גם ב־2019 | צילום: קובי קואנקס

המטרה: עצמאות מוחלטת

זיגדון (67), גרושה וסבתא לשני נכדים, מספרת שהכל התחיל בעצם מהבית. "המשפחה שלי דרבנה אותי כילדה להצליח לעשות דברים בחיים, האמנתי שאני אתחתן ואביא ילדים, תמיד כמהתי להיות אמא ואכן השגתי את זה. גם בעלי לשעבר כאשר הייתי מבקשת ממנו עזרה מול הרשויות הוא היה אומר לי 'אני לא הנכה, את הנכה', כלומר תסתדרי לבד".

"הפסדתי שנים רבות שבהן הייתי מכונסת בעצמי", ממשיכה זיגדון, שבגיל עשרה חודשים תקפה אותה מחלת הפוליו. "הייתי רוצה שכל אחד אשר הינו בעל מוגבלות ידע שיש בו כוחות, לעשות, להתמודד ולהיות כמו כולם. בסה"כ עושה את מה שחייבים לעשות".

אחד מהמאבקים שאיריס מנהלת לאורך כל חייה הוא בנושא הנגישות עבור בעלי מוגבלויות, דבר שנוכחה לדעת כי אינו מובן מאליו גם כיום בשנת 2019. "ניגשתי לעירייה להגיש מכתב לראש העיר, אך לא יכולתי להגיע למשרדו כיוון שהמעלית עבור הכיסא הממונע שלי פשוט לא עובדת. לכן, נאלצתי לבקש ממישהו שייתן את המכתב בשמי לראש העיר. כלומר, שוב נאלצתי להיעזר באנשים חיצוניים ובנדיבותם, במקום להיות עצמאית ואישה לעצמי".

לא רק בית העירייה לא נגיש לבעלי המוגבלויות, אלא גם מקומות נוספים ורבים ברחבי בת ים. "לרוב בתי הכנסת בעיר יש בכניסה מדרגות או אפילו מדרגה, בהרבה מהרחובות בעיר אין ירידה בגובה אפס לכביש מהמדרכה ואפילו בסמוך לביתי ברחוב בית וגן.

המעברים אינם נגישים עבורנו. זיגדון | צילום: קובי קואנקס

"המעברים בין רחוב כצנלסון לעבר רחוב יוספטל ורחוב הרב לוי אינם נגישים עבורנו והרבה מעברים ברחוב מבצע סיני, מה שמצריך ממני לרדת מהמדרכה לכביש ולפעמים גם לנסוע נגד כיוון התנועה, דבר המסכן את חיי. כל זה רק כדי למצוא מקום בהמשך הרחוב כדי לעלות למדרכה".

עוד מוסיפה זיגדון כי "ישנן הרבה מדרכות שמצרים אותן לצורך בניית חניות, ואין אפשרות לכלי רכב לפתוח את הדלת למעלון, וכך אין עבורי דרך לרדת מהאוטו. כמו כן, נהגים מחנים הרבה פעמים את הרכבים שלהם כך שהם חוסמים את הירידה לכביש, ולטעמי אין מספיק אכיפה בנושא. כמו כן, חוף הים שהוא גולת הכותרת של העיר ואמור להיות נגיש לכל האוכלוסייה, לא באמת נגיש ומה שעשו בחוף 'תאיו' למעננו לא באמת מאפשר לנו לרדת למטה עד החוף, ואין שם בכלל גישה לשירותי הנכים בחוף.

"זה נשמע הרבה, אני יודעת", היא אומרת. "אבל צריכים להבין שכל מגבלה כזו פוגעת בעצמאות הבסיסית שלנו כבני אדם, שלא לדבר על כך שכל ירידה לכביש שאינו בגובה אפס מהמדרכה מכאיבה לנו בכל הגוף. הגוף שלי כבר נגמר מהמכות האלה, מה הבעיה להוריד את המדרכה במעברי חציה לגובה אפס - זה נושא שאני מתחננת לגביו ללא הפסקה".

קו ביצים על כיסא גלגלים

במקביל גם תמיד עשתה זיגדון למען ביתה. "היה לי קו חלוקה של ביצים במשך עשר שנים, הייתי מעמיסה 14 תבניות ביצים עלי, על כיסא הגלגלים הממונע שלי, עוברת מדלת לדלת ומוכרת ביצים, בגשם בקור, ובשמש הקופחת, רק בשביל לפרנס אותי ואת ילדיי".

פעילות נוספת שזיגדון מאוד מתגאה בה היא ההרצאות שהיא מעבירה בבתי הספר על המוגבלות ואיך להתייחס לבעלי המוגבלות: "כאשר הייתי צעירה אני ממש זוכרת שהיו יורקים ברחוב כשהיו רואים אותי, זה כל כך פוגע ומצלק את הנפש שאי־אפשר לתאר. בגלל זה כל כך חשוב לי לעבוד עם בתי הספר על קבלת השונה.

"יש לנו הרבה מה לתת, אבל אנחנו מפחדים להוציא את זה החוצה. בגלל המוגבלות הפיזית שלנו חושבים שאנחנו חסרי יכולת או חסרי חשיבה. אני פונה לכל בעלי המוגבלויות ואני מבקשת מהם למצוא את הכוחות המוסתרים שלהם בעצמם, אסור לנו להסתכל רק על המסכנות שלנו. המוטו שלי בחיים זה לרצות, להיות ולשרוד.

לרצות, להיות ולשרוד. זיגדון | צילום: קובי קואנקס

"אני רק מקווה שאנשים 'בריאים' ילמדו לראות את הצד שכנגד", מסכמת זיגדון. "הצד שלנו ואת הקושי המיוחד שלנו, את התלות הנוראית הזו שיש לנו באנשים אחרים, ולרוב בתשלום, שאנו נאלצים לחיות בה, ולהבין שגם אנחנו פה וגם אנחנו יכולים".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה:

"כחלק ממדיניות הנהלת העיר שמטרתה לספק לכל התושבים נגישות פיזית, העירייה החלה לפני כחודשיים עבודות תשתית נרחבות ברחבי העיר להנגשת מעברי חציה וצמתים רבים.

במקביל פועלת העירייה בימים אלה על הכנת תוכנית אב שנתית בעלות של מילוני שקלים להנגשת המרחב ציבורי וזאת במסגרת תכנית העבודה לשיפור פני העיר. אנו רואים חשיבות גדולה בהנגשת המרחב הציבורי, ונמשיך לפעול ברוח זו למען כלל תושבי העיר. בניגוד לנטען בכתבה - המעלית כן עובדת".