אסון כבד נפל אמש (רביעי) על בת ים. טימופיי אשורטה בן ה- 9 נפל מגובה מצוק בחוף סי פאלאסהוא פונה לבית החולים 'וולפסון' במצב קריטי. שעות ספורות לאחר מכן נאלצו בבית החולים לקבוע את מותו. היום (חמישי) טוענים הוריו האבלים, כמו גם הורים לחניכים בסניף "צופי הים" במקום, שמדובר באסון שאפשר היה למנוע. 

טימופיי אשורטה ז"ל ומקום הנפילה הטראגית | צילום: פייסבוק, דוברות המשטרה

את הערב האחרון בחייו בילה טימופיי עם הוריו, וחטנג ואוקסנה אשורטה שעלו לישראל מאוקראינה, ושני אחיו (טימופיי היה הבן האמצעי). בשלב מסוים נפרד הילד מאמו ויצא לחוף הסי פאלס למפגש פרידה ממי שהיה החונך שלו במהלך השנה החולפת. השניים נפגשו במעלה החוף, שם ממוקם מתחם צופי הים ושוחחו. בשלב כלשהו קפץ הילד על אחד הסלעים, והוא ניתק לפתע ממקומו והתדרדר מטה למדרון הסלעי ואיתו הילד. 

האם מדובר בגזירת גורל שלא ניתן היה למנוע אותה? בני משפחתו של הילד והורי חניכי 'צופי הים' שטוענים מזה זמן רב על הזנחה רבה של המתחם, חושבים אחרת.

"רצועות החוף הזו מוזנחת וגם המבנים שלנו", כועס הבוקר אחד מהורי החניכים, ומדגיש: "אין במקום שום חסימה, אזהרה או גדר המונעים מילדים לטפס, והסכנה במקום ברורה לכל מי שמגיע לשם. זה אסון שבקלות אפשר היה למנוע וכנראה שהילד עוד היה חי אם רק הייתה שם גדר". 

בין המזהירים, עוד בטרם האירוע החמור, הוא חבר האופוזיציה במועצת העירייה, שמעון ועקנין, שצילם במקום סרטון המתעד את מה שנראה כהזנחה. "חשוב לציין שהתלונות הגיעו אליי מתושבים עוד לפני הטרגדיה והלכתי לצלם את המקום", הוא אומר היום (חמישי) ומוסיף: "לכן הדגשתי כי אפשר להיפצע שם. מצד אחד אומרים שזה חוף לא מוכרז, אבל מגיעים לשם כל הזמן ילדים שלומדים לשוט. לכן אפילו שזה לא מוכרז עדיין צריך לשמר את המקום או מצד שני לסגור את כל הכניסה משם, ולשים שלט שאין ירידה לים, זה אסון שיכול היה להימנע".

כך תיעד את חוף הסי פלאס בבת ים והירידה אליו: 

הבוקר (חמישי) הגיע ראש עיריית בת ים צביקה ברוט לבית הספר 'גורדון' שבו למד טימופיי אשורטה ז"ל, ובראיון לכלי התקשורת הגיב על הטענות החמורות להזנחה, ואמר:

"בעיית המצוק בעיר מוכרת. קיימנו אינספור פגישות בנושא, ואף גייסנו מימון של 7 מיליון כדי לתקן את ההזנחה ברצועת החוף. כרגע לא התחלנו בעבודה כי אין עוד אישור של המשרד לאיכות הסביבה".

ברוט התייחס להיעדר הגדר במקום ואמר: "המקום לא היה מגודר כמו מקומות אחרים לאורך החוף כי המהנדסים שבדקו במקום קבעו כי לא הייתה סכנה שם. המקרה פה לא קרה בגלל המצוק, אלא בגלל שאבן זזה והילד נפל. אנו בודקים מאתמול בערב אם הנהלת העיר הקודמת ידעה על הסכנות במקום ולא עשתה כלום כדי לתקן".

צביקה ברוט ב'גורדון' | צילום: רגינה קאשי רודנשטיין

עוד הוסיף ראש העירייה ואמר: "יחד עם זאת קרה אסון כבד ואין שום דרך לנחם את המשפחה. אנחנו מלווים את המשפחה לאורך כל הדרך עם הצוותים המקצועיים. עובדות סוציאלות, מנהל החינוך, מנהלת הרווחה, ואנו מתכוונים לתת תמיכה בכל דרך שצריך".

לסיכום התייחס ברוט לבית הספר 'גורדון' ולחבריו ההמומים של טימופיי ואמר: "יש לנו תלמידי בית ספר שלם שהכירו את הילד או את אחיו שלומד פה גם הוא. יש ילד נוסף, חבר שהיה שם וראה את כל הטרגדיה מתרחשת מול עיניו, וחשוב לנו לעזור לו ולכל שאר הילדים להתמודד עם הטראומה. אנחנו ניתן לבית הספר ולתלמידים את כל העזרה האפשרית".

בעקבות האירוע הקשה הוציאה היום (חמישי) המשטרה הודעה חריגה שלפי החקירה המשטרתית תנוהל על ידי יחידת ההונאה של מחוז ת״א. עוד נמסר כי "החקירה בראשיתה ונמשכת".