"מדובר בסכנת נפשות. אין דרך אחרת לתאר את החיים בבניינים האלה", כך מספרים השבוע בדאגה תושבי רחוב בלפור בבת ים. כבר לפני שנתיים הם הגישו בקשה לפינוי־בינוי בעירייה, אשר טרם אושרה ואף הוקפאה ע"י סגן ראש העירייה אורי בוסקילה, אשר הכריז כי כל הפרויקטים בעיר מוקפאים עד המשך בירור. "הבניינים נמצאים במצב קטסטרופלי ויש רק דרך אחת - להרוס את הקיים ולבנות מחדש", אומר עו"ד יוסי אומיד, המייצג את הדיירים.

הדיירים בבניינים ברחוב בלפור, "המצב רק הולך ומתדרדר"  | צילום: קובי קואנקס

בין הפטיש לסדן

תחילתו של סיפור בהודעה על תביעה פלילית, שקיבלו דיירי בלפור מספר 17, 19, 21 ו־23, חתומה בידי מהנדס עיריית בת ים. העילה: מבנה מסוכן למגורים. הדיירים בעצם מואשמים באחזקה לקויה שהביאה את הבניינים למצב שבו הם נמצאים.

"המרצפות השבורות, הבורות באדמה והחושך בשביל גישה שבגללם נפצעו לא דייר אחד ולא שניים, המדרגות לחדר האשפה, שמונעות מהקשישים לרדת למטה, חוטי החשמל החשופים שעלולים לחשמל בכל מגע של גשם, הסדקים בקירות החיצוניים שגורמים למים להיכנס לתוך הבתים. כל אלה ועוד כל כך הרבה ליקויים הם הסיבה שהבניינים שלנו הוכרזו כמסוכנים", מספרת ליזה המתגוררת באחד הבניינים יחד עם שני הוריה, קשישים ניצולי שואה.

המפגעים בבניין | צילום: קובי קואנקס

"זה מצחיק", היא אומרת. "אנחנו חיים פה ונראה להם שאנחנו לא מבינים שזה מבנה מסוכן. זה לא רק מסוכן - זה פשוט אסון. הבעיה היא שהדיירים פה פשוט לא מסוגלים לספוג את העלויותהקירות מדברים בעד עצמם, אם רק תנסי לתקוע בפנים מסמר הכל יתפורר, אז שלא לדבר על לתקן את החשמל, להחליף צנרת או לעשות שיפוץ. זה פשוט בלתי אפשרי".

ובכל זאת, לאחר המשפט שנערך לפני כשלושה שבועות נשלחו הדיירים הביתה עם הצעת מחיר לשיפוץ הבניין, שהשופטת דרשה מהם בכל תוקף לעשות, אחרת ייקנסו.

"מה זאת אומרת שיפוץ? זה רק קוסמטיקה. הבניין רקוב מהיסוד, העמודים מתפוררים וחתיכות נופלות ברחוב על העוברים והשבים. זה רק עניין של זמן עד שמישהו יפצע", מוסיפה משפחת ז'אן, המתגוררת בבניין יותר מ־40 שנה.

"אולי רק כשבאמת מישהו יפצע יבינו את חומרת המצב", מוסיפה נדיה פורסיה המתגוררת באחד הבניינים ומספרת, "הבניין מורכב מאנשים מרקע סוציו־אקונומי נמוך מאוד, חד־הוריות, קשישים, ניצולי שואה ועולים חדשים, חלקם לא עובדים ומתקיימים מקצבאות נכות ומהבטחת הכנסה בלבד. בשנה שעברה היתה לנו שריפה במקלט, שפגעה בחיווט החשמל בבניין וכתוצאה מכך במשך שנה שלמה לא היה לנו אור בחדר המדרגות כי לאנשים פשוט לא היה כסף לשלם עבור התיקון".

בורות בחצרות | צילום: קובי קואנקס

הבניינים בני למעלה מ־50 שנה, רעועים וישנים, מצבם בכי רע לכן, "אנחנו התארגנו עם הבניינים הצמודים אלינו וכבר לפני שנתיים הגשנו תוכניות לעירייה למען ביצוע פרויקט פינוי־בינוי. אך לצערנו האישור המיוחל מהעירייה מסרב להגיע", מספר הדייר אלברטו לוי, "בינתיים אנחנו תקועים בין הפטיש לסדן, מצד אחד העירייה הכריזה על הבניין כמבנה מסוכן ובכל עת יכולה להגיע ולפנות אותנו מהבתים. מצד שני לא מאשרים לנו את הפרויקט, שהוא הסיכוי היחיד שיש לנו לשמור על ביתנו".

"העירייה צריכה לקדם ולדאוג לפרויקטים עבור התושבים ולא רק לפתח את האיזור ליד הים, עבור התיירים. אני מפחדת שהבניין ייפול עלינו, רעידת אדמה הכי קטנה והבניין כמו מגדל קלפים יקרוס ואנחנו בתוכו. אני גרה בבניין 20 שנה והמצב לא היה ככה בהתחלה, זה פשוט הולך ומידרדר", מסכמת פורסיה.

אין מדיניות מסודרת

עו"ד יוסי אומיד, שמלווה את התושבים בפרויקט, מספר: "הפרויקט נמצא באישור של מחלקת תכנון והנדסה בעירייה. חילופי השלטון לא עזרו לנו ומטבע הדברים רק עיכבו את ההתקדמות שלנו. הבניינים נמצאים במצב קטסטרופלי ויש רק דרך אחת במקרה הזה - להרוס את הקיים ולבנות מחדש.

עו"ד יוסי אומיד. "להרוס ולבנות חדש" | צילום: יח"צ

לצערנו, האוכלוסייה במקום היא אוכלוסייה קשת יום וזה בלשון המעטה, ועכשיו הדיירים פשוט מיסכנים, כי הם עומדים כאמור בפני תביעה פלילית כיוון שהבניין מסוכן למגורים. מצד שני סגן ראש העירייה לשעבר אורי בוסקילה הכריז כי כל הפרויקטים בעיר מוקפאים עד המשך בירור והדיירים פשוט לא יודעים מה לעשות. אין מדיניות מסודרת. לצערי זה לא שיש חלופה. צריך רק לקוות שגלגלי הבירוקרטיה ינועו מהר יותר".

מעיריית בת ים נמסר: "בשנת 2012 הבניינים האמורים הוכרזו על ידי מהנדס העיר כמבנים מסוכנים ולדיירים נשלחו מספר התראות. משלא נעשו מהלכים עבר הנושא למישור המשפטי להגשת כתבי אישום. בסוף שנת 2017 התושבים פנו לעירייה במטרה לקדם הליך פרטי של התחדשות עירונית. העובדה כי התושבים החלו לאחרונה בהליך אינה פוטרת את הכרזת המבנה כמסוכן. אנו קוראים לדיירי הבניינים לפעול לחיזוק הבניין, ומזמינים אותם לפנות לאגף הנדסה או למנהלת להתחדשות עירונית על מנת לקבל ייעוץ, עזרה והכוונה בנושא".