קפה ושיח. צילום: ארגון הדסה סניף בת ים

האם שמעתם כבר על יוזמת 'קפה ושיח' במתנ"ס גאולים בבת ים? המיזם מקיים פעם בשבוע פעילות למען 'נשים בסיכוי' המטופלות במרכז לשלום המשפחה. במקום פועלות מתנדבות והוא כולל מגוון של פעילויות והרצאות למען ההעצמה והגדלת העצמאות של הנשים הפעילות במקום.

אחת המתנדבות היא תושבת העיר - פסיה טמיר. היא אומנם כבר בת 72 כיום, אך מספרת כי ההתנדבות אצלה זה עוד מבית סבתא ומתארת את 'קפה ושיח' כפרויקט הדגל שלה.

"כשהייתי ילדה, סבתא שלי תמיד אמרה לי 'מי שמושיט יד, לתת לו'. כך היא נהגה בכל חייה, גם על פי סיפורי אמי, בזמן מלחמת העולם השנייה כאשר המשפחה הייתה בשואה בפולין ולמרות שגם להם היה בקושי אוכל, דאגה לשלוח סבתא את בנותיה עם אוכל מוכן בכל יום שישי לשים אוכל ליד דלת ביתם של נזקקים".

קפה ושיח. צילום: ארגון הדסה סניף בת ים

כך טמיר מספרת גם אצלה הושרש יצר ההתנדבות ומאז שזוכרת את עצמה הייתה מתנדבת ותורמת. כאשר בשמונה שנים האחרונות טמיר היא נשיאת ארגון 'הדסה' סניף "נר הלילה" בת ים ובאמתחתה פרויקטים רבים ומגוונים יחד עם מערך של כ-120 מתנדבות.

בנוסף מספרת טמיר, "אנו מתנדבות בבית ספר 'ברנקו וייס' עם 'מועדון ארוחת בוקר',  כמה מתנדבות מגיעות לפתיחת השבוע, להכין ארוחה חמה לילדים. בבית הספר נמצאים ילדים שנפלטו מכל מיני מסגרות וזה בעצם הסיכוי האחרון שלהם להצליח ולהגיע לשרת בצבא. אז אני והמנהל הנהדר, איתן בר לב, יד ביד מנצחים על הפרויקט הזה".

צוות המתנדבות מפעיל גם בחמישה בתי ספר בעיר בשעות אחה"צ פעילות להורים עם ילדים, "אלו בד"כ הורים וילדים שאין להם זמן ביחד, אמהות חד הוריותף משפחו תקשיי יום שטרודים בחיי היום יום וכו'. אצלנו ההורים והילדים מקבלים הרצאות מעשירות, ביחד ובנפרד ואחר כך ביחד עם המתנדבות מכינים ארוחת ערב משותפת ונהנים מזמן איכות, כאשר את קניית המזון עיריית בת ים ממנת".

פסיה טמיר (משמאל).  צילום: ארגון הדסה סניף בת ים

פרויקט נוסף וחדש שטמיר מתגאה בו זה שילוב המתנדבות של הארגון בגני ילדים של החינוך המיוחד, "המתנדבות עוברות הכשרה ומסייעות לצוות הגן בהתנדבות כמה פעמים בשבוע".

ארגון 'הדסה' הוא הארגון הציוני של נשות אמריקה ונחשב לארגון הנשים הגדול ביותר בארצות הברית שנוסד בשנת 1912 ע"י הנרייטה סאלד.

"יש עוד מגוון רחב של פרויקטים שאנו מקדמים לאורך כל השנה, במועדון של ארגון 'אנוש', סריגה למען הזולת, התנדבות בבית חולים 'וולפסון' ועוד". משתפת טמיר ומספרת כי "אפילו הבוקר היא וחלק מהמתנדבות דאגנו להכין 150 כריכים עבור סלי מזון לנזקקים לכבוד ראש השנה שבפתח".

טמיר מציינת שגם חמשת ילדיה מתנדבים עימה לאורך השנים ולמרות שהיא היום סבתא ל-12 נכדים וסבתא רבא לנין היא ממשיכה למלא את יומה בהתנדבות. "אנחנו כך הזמן מחפשים מתנדבות נוספות ולכן, מי שמעוניינת יכולה לפנות בטלפון 02-6231411 לסניף הראשי של 'הדסה' ולבקש להיות חברות בסניף בת ים".