"הורים יקרים", נכתב בהודעה שקיבלו הורים ברחבי בת ים. "פעילות 'סל תרבות' בגן תופסק עקב אי־תשלום". מתברר שבגנים שבהם למעלה מ־20 אחוז מילדי הגן לא משלמים את תשלומי התל"ן, לא מתקיימת פעילות עבור כל ילד הגן. "זהו מצב לא הוגן. חבל שכולם יפסידו בגלל מי שלא משלם. איך ייתכן שאין מלגות במקרה הצורך?", תוהים ההורים.

המחשה: shutterstock

פעילות סל תרבות היא חבילת העשרה מטעם 'החברה לתרבות פנאי וספורט' בעיר, והיא כוללת חוגים כגון ספורט, ריתמוזיקה ועוד. בבדיקה שנעשתה מול הגננות בעיר, מתברר שהכעס מצד ההורים מופנה לעברן, מאחר שאינן דואגות לגבות כסף מהורים שאינם משלמים.

הגננות טוענות להגנתן: "למרות הסכמות שהושגו עם הסתדרות המורים כי הגננות לא יגבו כסף מההורים עבור פעילות 'סל התרבות', בכל זאת אנו נאלצות לבצע גבייה. כיוון שמדובר בתופעה שחוזרת על עצמה, קיבלנו הוראה ברורה מהוועד שלנו לא לגבות את הכסף".

כך נוצר מצב שהורים המתקשים לעמוד בתשלומים נוספים, אינם משלמים את תשלומי סל התרבות עבור שיעורי התל"ן בגן, ובגנים רבים, כאמור, לא מתקיימים חוגי העשרה לילדים. "זהו מצב לא הוגן", אומרת אחת האמהות. "כי מי שמעמיד את האולטימטום הזה, זה לא הגננות שנמצאות בחזית וחוטפות את כל הריקושטים, אלא 'החברה לתרבות פנאי וספורט בעיר'.

"מי שיוצא נפסד מהיעדר החוגים הם ההורים ששילמו עבור ילדיהם ובמיוחד אוכלוסיות מוחלשת שלא יכולות לשלם וילדיהן אינם זוכים למעט ההעשרה שמגיע להם".

מחברת תרבות וספורט נמסר בתגובה: "הפסקת הפעילות בגנים אחדים בהם אין את המינימום הנדרש אינה פעולת ענישה אלא פעולה מתבקשת על פי הנהלים. הורים שכן שילמו בגנים אלו על התל"ן, יקבלו החזר יחסי של כספם.

"לשמחתנו במרבית הגנים התכנית פועלת כסדרה. יודגש כי בניגוד לנטען, הגננות אינן קשורות לגביה, ומעולם לא גבו כסף מהורים. כל פעולת הגביה מתבצעת באמצעות החברה לתרבות פנאי וספורט. הגננות כן התבקשו להסביר להורים על התכנית בתחילת השנה ולהחתימם על הסכמתם להפעלתה".